Upper Finance

Upper Finance – zawsze indywidualne podejście

Opublikowano: 20 czerwca 2016

Fuzje, przejęcia, procesy restrukturyzacji i poszukiwanie finansowania nie będą skomplikowane i ryzykowne, jeśli firma powierzy je profesjonalnym doradcom, którzy znają tajniki prawa i specyfikę poszczególnych branż

Rozmowa z Tatianą Piechotą, prezes Upper Finance Med Consulting, i Iwoną Załuską, prezes Upper Finance Consulting, partnerami w Upper Finance

Iwona Załuska Upper Finance

Iwona Załuska

Upper Finance jako doradca finansowy pojawił się na rynku dziewięć lat temu. Co zadecydowało o wyborze akurat tego segmentu gospodarki?

Iwona Załuska: – Nagła zmiana regulacji i nadejście kryzysu przekonały nas do opuszczenia rynku doradztwa w zakresie kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych. Obserwując funkcjonujące w gospodarce spółki, wraz ze wspólniczką zauważyłyśmy, że wielu firmom ogromne trudności sprawia zorganizowanie finansowania ich rozwoju. Postanowiłyśmy więc wykorzystać nasze doświadczenie w bankowości, by wspomóc je w tym procesie.

Upper Finance to pewien ewenement, ponieważ udaje się paniom skutecznie konkurować z wielkimi globalnymi firmami. Jaki jest przepis na sukces?

Tatiana Piechota Upper Finance

Tatiana Piechota

Tatiana Piechota: – Sukces to zawsze kwestia znalezienia swojego miejsca na rynku. Naszym priorytetem nie jest walka o największe kontrakty, choć i takich w naszym portfolio nie brakuje. Koncentrujemy się głównie na średnich i małych przedsiębiorstwach, do których banki podchodzą z większą rezerwą i które potrzebują kompleksowego doradztwa na każdym etapie pozyskania finansowania.

Iwona Załuska: – Towarzyszymy naszym klientom na każdym etapie rozwoju, dzięki czemu dobrze poznajemy ich charakterystykę i indywidualne uwarunkowania prowadzenia działalności. Lata przepracowane w bankach zaowocowały świetną znajomością procedur, która pozwala nam dobrze przygotować dokumentację, dostosowując ją do wymogów danego kredytodawcy, i skutecznie negocjować warunki. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie i nie obawiamy się analizować przedsięwzięć, które innym zdają się być niewykonalne.

Czy mogą panie wskazać przykład takiego projektu, który wbrew powszechnemu sceptycyzmowi okazał się sukcesem?

Tatiana Piechota: – W Hotelu Arłamów udało nam się sfinalizować projekt, który wydawał się nie do zrealizowania. Kiedy pomysłodawca lata temu zwrócił się do banków z wnioskiem o dofinansowanie projektu, spotkał się z odmową ze względu na zbyt duże w ocenie instytucji ryzyko inwestycji w hotel, na dodatek w bieszczadzkiej głuszy, z daleka od dużych aglomeracji. Nam jednak udało się przekonać konsorcjum dziewięciu banków spółdzielczych do wsparcia inwestycji, której wartość ostatecznie wyniosła 370 mln zł i która okazała się wielkim sukcesem. W ubiegłym roku zrefinansowaliśmy również kredyt w banku komercyjnym.

Dlaczego podjęły się panie tak ryzykownego przedsięwzięcia?

Iwona Załuska: – Po bardzo wnikliwych badaniach i kalkulacjach stwierdziłyśmy, że projekt ma duże szanse powodzenia. Jego odpowiednie ustrukturyzowanie pozwoliło nam uwydatnić korzyści z przystąpienia do niego. Ponadto ze względu na szeroką współpracę z deweloperami i przedsiębiorstwami budowlanymi ten rynek także jest nam bardzo bliski, co stanowiło duży atut w negocjacjach z bankami. Mamy za sobą długą listę udanych transakcji w tej branży, których „bohaterami” były m.in. tak znane spółki jak Polnord, SOHO Factory czy Semeco.

Doradztwo dla branży deweloperskiej to jedna gałąź biznesu, druga natomiast skupia się wokół rynku medycznego. To dwa zupełnie różne światy, które trudno chyba pogodzić?

Tatiana Piechota: – Różna jest specyfika tych branż, ale potrzeby w zakresie finansowania są podobne, a inwestycje branży medycznej często wiążą się z rozbudową zaplecza. W obu przypadkach oferujemy kompleksowe doradztwo przy pozyskaniu środków w formie kredytu, emisji obligacji, leasingu zwrotnego lub pozyskania inwestora. Kolejny obszar działania Upper Finance to restrukturyzacja, w ramach której pomagamy w zmianie struktury finansowania, refinansowaniu kredytów na korzystniejszych dla klienta warunkach.

Mamy na swoim koncie pierwszy przeprowadzony z powodzeniem projekt PPP w branży medycznej, w którym Szpital Powiatowy w Żywcu znalazł prywatnego partnera. W 2014 r. do nas należała największa transakcja sprzedaży spółki na rynku medycznym – doradzaliśmy w procesie sprzedaży sieci klinik Allenort do inwestora branżowego z RPA. W ubiegłym roku byliśmy doradcą największej transakcji na rynku medycznym – sprzedaży sieci klinik Magodent na rzecz Lux Medu. Temu samemu inwestorowi sprzedaliśmy sieć klinik Eurodental, a także dużą spółkę nieruchomościową.

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *