Menu
Procesja stu koni

Procesja stu koni

Na Śląsku zachował się bardzo interesujący obyczaj wielkanocnego objazdu pól. W drugi dzień Wielkanocy w kilku miejscowościach koło Raciborza odbywa się procesja konna, znana także jako ,,Procesja stu koni’’. Ta najbardziej okazała i widowiskowa odbywa się w miejscowości Pietrowice Wielkie, gdzie jej tradycja sięga prawie trzystu lat.

Procesja wyrusza o godzinie trzynastej spod miejscowego kościoła parafialnego. Uczestniczy w niej blisko stu odświętnie ubranych jeźdźców na błyszczących czystością koniach w paradnych, przystrojonych kwiatami i wstęgami uprzężach oraz bryczki i powozy dla gości. Orszak prowadzi, zgodnie z tradycją, proboszcz (również na koniu) w liturgicznych szatach, a po bokach asystują mu dwaj jeźdźcy – jeden trzyma zabytkowy krucyfiks, przepasany wstęgą, drugi figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Za nimi podążają księża i wierni.

Procesja stu koni

Procesja stu koni – Pietrowice Wielkie/Śląsk

Wyjeżdżając ze wsi, kierują się na okoliczne pola, które następnie objeżdżają. W trakcie procesji docierają do zabytkowego kościółka św. Krzyża w Pietrowicach Starych, gdzie odbywa się msza w intencji dobrych plonów. Po zakończonej mszy i uroczystym błogosławieństwie uczestnicy wracają do Pietrowic innymi polnymi drogami. Tradycja każe na ostatnim kilometrze ruszyć z kopyta w wyścigu konnym.

Procesja stu koni

Finał procesji odbywa się na miejscowym stadionie, gdzie następuje prezentacja uczestników, koni i zaprzęgów. Na zakończenie dla zgromadzonej publiczności odbywają się efektowne pokazy kaskaderskie. Dzięki osobistemu zaangażowaniu wójta gminy Pietrowice Wielkie – Andrzeja Wawrzynka – z roku na rok uroczystość jest bardziej okazała i przyciąga coraz więcej gości. Kawalkada wielkanocna to jeden z najpiękniejszych obyczajów wiosennych świąt, który stał się również atrakcją turystyczną. Osobom, które lubią odkrywać piękno lokalnej kultury i zainteresowanym polskimi zwyczajami, gorąco polecamy odwiedziny w tej uroczej miejscowości w terminie świątecznym i obejrzenie parady na żywo.

Procesja stu koni

Procesja stu koni

 

 

 

 

 

 

 

 

__
Fot. i tekst: Zenon Żyburtowicz

Udostępnij

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018