Pielęgnacja skóry łuszczycowej

Opublikowano: 19 października 2018

Łuszczyca (psoriasis) jest chorobą przewlekłą uwarunkowaną genetycznie dotykającą 2,5-3 procent populacji w strefie Europy Środkowej. Jej przewlekły przebieg oraz trudność leczenia sprawiają , iż stanowi jeden z poważniejszych problemów współczesnej dermatologii. Pojawia się w różnym wieku i dotyczy obojga płci. Występuje często rodzinnie, a ryzyko zachorowania wzrasta gdy przynajmniej jedno z rodziców jest chore na łuszczycę.

Należy stwierdzić, że nie ma sposobu, aby przewidzieć, kto zachoruje na łuszczycę. Pojawia się często wśród osób spokrewnionych, ale każdy może nagle zachorować na łuszczycę. Stąd wniosek, że nie można nic zrobić, aby jej uniknąć.

PAMIĘTAJMY, ŻE ŁUSZCZYCA NIE JEST ZAKAŹNA! OD NIKOGO NIE MOŻNA SIĘ ZAKAZIĆ I NIKT NIE ZAKAZI SIĘ OD SIEBIE.

Jakie są objawy łuszczycy?

Podstawowym objawem łuszczycy jest grudka łuszczycowa będąca wypukłą zmiana na skórze, przeważnie czerwonego koloru. Zmiany te najczęściej pokryte są srebrzystą łuską, wyraźnie odgraniczoną od zdrowej skóry. Łuski są bardzo łamliwe i ulegają złuszczeniu i stąd pochodzi nazwa tej choroby.

Uwaga: NIE NALEŻY ZDRAPYWAĆ ŁUSEK, BO TO MOŻE SPOWODOWAĆ NASILENIE OBJAWÓW ŁUSZCZYCY!

Jaka jest przyczyna powstawania łuszczycy?

Przyczyna powstawania łuszczycy i jej rozwoju jest do tej pory nieznana. Znane są natomiast mechanizmy, które powodują tworzenie się na skórze charakterystycznych łusek, czyli nieprawidłowe, nadmierne namnażanie się komórek naskórka i stan zapalny.

Łuszczyca charakteryzuje się również okresowością zmian na skórze, czyli nawrotami i przerwami pomiędzy tymi okresami, podczas których na skórze nie ma zmian. Częstotliwość występowania nawrotów zależy od stopnia nasilenia choroby i skuteczność leczenia oraz, co jest bardzo również istotną sprawą od właściwej pielęgnacji skóry.

Jakie są rodzaje łuszczycy?

Objawy łuszczycy można zlikwidować, ale trzeba dopasować leczenie i pielęgnację skóry łuszczycowej do danego rodzaju łuszczycy.

Rodzaje łuszczycy różnią się od siebie wyglądem zmian na skórze, ale również miejscem występowania:

Łuszczyca zwyczajna zwana również pospolitą występuje najczęściej, bo aż u 80-90 procent chorych. Charakteryzuje się ona zmianami wypukłymi, okrągłymi lub owalnymi, pokrytymi białą ( srebrzystą łuską). Ponadto zmiany na skórze są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry.

Ten rodzaj łuszczycy występuje najczęściej na zewnętrznych częściach nóg, ramion, na kolanach i łokciach, plecach oraz na głowie. Zauważamy go też na twarzy, dłoniach, stopach oraz na brzuchu.

Zmiany skórne występujące w łuszczycy zwyczajnej (pospolitej) możemy całkowicie zniwelować odpowiednio dobrymi lekami oraz poprzez pielęgnację skóry łuszczycowej odpowiednio dobranymi kosmetykami np. PSORINOKOSMETYKAMI Dr Duda  w skład których wchodzą dwa kroki pielęgnacji : Żel siarczkowy SERUM PSORINO – MINERAL ORAZ OLIWKA SIARCZKOWA  (SERUM PSORINO ).

Łuszczyca kropelkowa (grudkowa) charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci niewielkich punktów w kształcie kropelek, które pojawiają się na czubku głowy, kończynach również na tułowiu.

Łuszczyca krostkowa charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci krostek wypełnionych ropą. Pojawiać się mogą te niewielkie krostki pod wpływem stresu, przyjmowania niektórych leków, ale też pod wpływem zakażenia. Ten typ łuszczycy może być ograniczony do dłoni i na stopach lub rozsiany, objawiający się zaczerwienieniem skóry na dużych powierzchniach , połączone z krostkami.

Łuszczyca odwrócona polega na tym, że zmiany skórne występują tam, gdzie skora się zgina, czyli w pachwinach, pod pachami, pod piersiami czy fałdami skórnymi u osób otyłych. Ma ona postać dużych, jasnoczerwonych zmian, które nie są pokryte łuską.

Łuszczyca skóry głowy charakteryzuje się swędzącymi łuszczącymi się plamkami, które mogą pojawiać się na głowie pod włosami, ale też na uszach, karku oraz czole.

Łuszczyca paznokci atakuje paznokcie u rak i nóg w wyniku czego powstają wgłębienia w płytce paznokciowej, oleistych plamek pod paznokciem, przez co płytka paznokciowa zmienia kolor na żółty lub biały.

Łuszczyca stawowa jest rzadkim ale najgroźniejszym rodzajem łuszczycy i określana jest jako łuszczycowe zapalenia stawów. Ta odmiana łuszczycy zawsze połączona jest z innym rodzajem łuszczycy ze zmianami w stawach „kończynowych, biodrowych a nawet w kręgosłupie.

Metody leczenia łuszczycy

Leczenie łuszczycy powinno odbywać się w dwóch etapach:

Pierwszy etap polega na usuwaniu łuski, po to aby przygotować skórę do leczenie podstawowego i w tym celu stosuje się przez 3-4 dni preparatów mających właściwości zmiękczające naskórek.

W drugim etapie leczenia stosuje się leki hamujące nadmierne namnażanie się komórek naskórka oraz leki przeciwzapalne. Ten etap trwa dłużej i zależy od stopnia nasilenia zmian.

W tym etapie leczenia dermatolodzy najczęściej stanowią:

Kortykosterydy, które działają bardzo silnie przynosząc szybki efekt leczniczy jednocześnie zmniejszają namnażanie się komórek naskórka i jednocześnie likwidują stan zapalny.

Retinoidy silnie zmniejszają namnożenie się komórek naskórka i nieco słabiej likwidują stan zapalny.

Pochodne witaminy D3 działają bezpośrednio przeciwzapalnie i jednocześnie hamują nadmierne namnażanie się komórek naskórka.

PIELĘGNACJA SKÓRY ŁUSZCZYCOWEJ

OGROMNIE ważna sprawą jest właściwa pielęgnacja skóry łuszczycowej, ponieważ zapobiega nawrotom tej choroby. Właściwie dobrane produkty kosmetyczne w istotny sposób pomagają chorym utrzymywać skórę w dobrej kondycji, utrzymuje w niej odpowiednie nawilżenie i jej szybką regenerację. Ponadto zastosowanie odpowiednich produktów kosmetycznych ułatwi również leczenie farmakologiczne poprzez ułatwienie wchłaniania  i przenikania w głąb skóry substancji leczniczych stosowanych miejscowo w postaci maści, kremów czy żeli.

Do najnowszej generacji produktów kosmetycznych opartych na buskiej mineralnej wodzie siarczkowej należą PSORINOKOSMETYKI  marki dr Duda – jest to marka, która powstała jako wyodrębniona specjalistyczna linia przeznaczona dla pacjentów z łuszczycą. Została wyodrębniona od marki (Dr Duda – Kosmetyki Uzdrowiskowe, która istnieje na Polskim rynku 25 lat  i specjalizuję się w kosmetykach do pielęgnacji całego ciała opartych na składnikach pochodzenia naturalnego oraz na buskiej wodzie siarczkowej dla osób w każdym wieku niezależnie od płci).

Najczęściej choroby skóry uważane są przez społeczeństwo za problem kosmetyczny. Pacjenci z problemami skórnymi gorzej postrzegają własne ciało co bardzo często prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości, a tym samym pogarszają jakość życia. PSORINOKOSMETYKI  Dr Duda ułatwiają poprzez stan skóry u chorych na łuszczycę, ale i również istotnie poprawiają JAKOŚĆ ŻYCIA. PSORINOKOSMETYKI  Dr Duda poprawiają wygląd i kondycje skóry łuszczycowej jednocześnie efektywnie łagodzą objawy tej choroby.

 

ŻEL SIARCZKOWY (KROK 1)

Właściwości:

– pielęgnuje skórę łuszczycową redukując gródki pokryte suchymi łuskami, intensywnie stymuluje regenerację i odbudowuje skórę;

– normalizuje prace rogowacenia skóry, poprawia stan nawilżenia skóry;

– jest psorinokosmetykiem łagodnym dla skóry, łagodzi i likwiduje świąd i zaczerwienienie;

– nie pozostawia plam na bieliźnie i pościeli

– do stosowania zewnętrznego na skórę,

Sposób użycia: Nanieść niewielką ilość na skórę suchą, złuszczającą się dwa razy dziennie (rano i wieczorem) i delikatnie wklepać lub wmasować opuszkami palców. Pozostawić na skórze 15 do 20 min (do wchłonięcia preparatu) a następnie zastosować OLIWKĘ SIARCZKOWĄ (KROK 2)

OLIWKA SIARCZKOWA (KROK 2)

Właściwości:

– Natłuszcza skórę łuszczycową tworząc na niej swego rodzaju „warstwę oleju”, która blokuje parowanie wody z powierzchni, przywraca skórze naturalną barierę ochronną;

– Odbudowuje uszkodzony płaszcz lipidowy, poprawia funkcjonowanie naskórka;

– Redukuje świąd, obrzęk i zaczerwienienie. Zwiększa elastyczność i sprężystość skóry;

– Poprawia wygląd i kondycję skóry, dzięki czemu minimalizuje szorstkość i uczucie napięcia.

– Do stosowania zewnętrznego na skórę, po zastosowaniu ŻELU Serum Psorino – Mineral (KROK 1)

Sposób użycianiewielką ilość oliwki siarczkowej nanieść na skórę łuszczycową (wilgotną po zastosowaniu ŻELU SIARCZKOWEGO KROK 1) dwa razy dziennie (rano i wieczorem) i delikatnie wmasować opuszkami palców. Pozostawić na skórze 15 do 20 min a następnie umyć skórę wodą lub łagodnym środkiem myjącym.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Organique
Twoje skórze – ciału oraz cerze – wystarczy to, co wyrasta z...
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...