zgaga

Palący problem – zgaga

Opublikowano: 24 czerwca 2019

Co wiemy o zgadze? Nieprzyjemne uczucie palenia i pieczenia w przełyku często identyfikujemy z nadkwasotą. Nic bardziej mylnego. Niski kwas żołądkowy prowadzi do przerostu bakterii, wynikającego z nieodpowiedniego trawienia pokarmów. Doprowadza to do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. To natomiast – do zgagi. Jeżeli ilość enzymów trawiennych w żołądku jest niewystarczająca, wówczas pokarm przebywa w nim zbyt długo, co sprawia, że zwieracz, który powinien być zamknięty, otwiera się. Pokarm wraz z kwasem przedostaje się do przełyku, w konsekwencji czego odczuwamy pieczenie, zwane zgagą.

TRADYCYJNE METODY LECZENIA – CZY SŁUSZNE?

W leczeniu zgagi i refluksu najczęściej stosowane są inhibitory pompy protonowej (IPP). Mają one na celu neutralizowanie kwasów żołądkowych, co w konsekwencji likwiduje uczucie nieprzyjemnego palenia w przełyku. Pacjenci, zadowoleni ze skuteczności tych leków, nie zastanawiają się nad słusznością ich stosowania.

W świetle badań wykonywanych na Uniwersytecie Stanforda, IPP stanowią zagrożenie dla układu krążenia. Ponadto, do działań niepożądanych po zastosowaniu tych leków zalicza się:

  • bóle głowy
  • bóle brzucha
  • zaparcia
  • biegunkę
  • wysypki

Długotrwałe przyjmowanie IPP może doprowadzić do zmian składu flory jelitowej.

Hamowanie wytwarzania kwasu solnego w żołądku jest niebezpieczne. Jest on niezbędny do odpowiedniego trawienia białek oraz pełni istotną funkcję w procesie wchłaniania minerałów. Terapia IPP powoduje:

  • głębokie niedobory magnezu, który bierze udział w większości procesów zachodzących w organizmie.
  • Niedobór witamin z grupy B – głównie B12. Jej niedobór prowadzi do zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych.

IPP działają doraźnie, ale nie leczą. Likwidują skutek, lecz nie są lekarstwem na to, co wywołuje problem.

Co zatem zrobić? Zakwaszać.

KWASEM W ZGAGĘ

Nasz żołądek jest stworzony do funkcjonowania w środowisku kwasowym. Tylko wówczas może poprawnie spełniać swe funkcje. Odpowiedni poziom kwasu chlorowodorowego jest niezbędny do pełnego trawienia białek oraz przyswajania aminokwasów.

UWAGA! Przeciwwskazaniem do zakwaszania są wrzody i nadżerki w żołądku. Wówczas najpierw należy skupić się na ich wyleczeniu. W tej kwestii pomocny jest propolis, mastika i olej z rokitnika.

JAK SPRAWDZIĆ POZIOM ZAKWASZENIA ŻOŁĄDKA?

Do najczęstszych objawów świadczących o zbyt małej ilości kwasu solnego w żołądku zalicza się:

  • wzdęcia
  • odbijanie
  • zgaga
  • biegunka
  • niestrawność
  • nudności
  • częste „podjadanie”
  • zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego
  • niedobory witaminowo-mineralne

Popularną metodą do określenia kwasowości w żołądku jest test z użyciem sody oczyszczonej. W tym celu należy rozrobić pół łyżeczki sody w pół szklanki wody. Po wypiciu należy uruchomić stoper bądź patrzeć na zegarek. Jeśli „odbicie” gazem pojawi się przed upływem 90 sekund, możemy uznać, że żołądek jest odpowiednio zakwaszony. Jeśli pojawi się później, lub wcale, możemy uznać, że zakwaszenie jest nieodpowiednie.

ZAKWASIĆ – ALE CZYM?

Ocet jabłkowy (nieklarowany, mętny) – wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Zawarte w nim liczne witaminy i minerały sprawiają, że cieszy się coraz większą popularnością. Stosowanie octu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zakwaszenie żołądka. Rozcieńczoną w pół szklanki wody łyżkę octu wypijamy rano, najpóźniej 15 minut przed pierwszym posiłkiem. Na początkowym etapie stosujemy ocet raz dziennie. Po kilku tygodniach można zwiększyć dawkę, przyjmując ocet przed największymi posiłkami. Nie należy jednak przekraczać trzech łyżek dziennie.

Betaina HCL – podwyższa stężenie kwasu chlorowodorowego w żołądku, dzięki czemu procesy trawienia zachodzą prawidłowo, a wchłanianie substancji aktywnych przyjmowanych wraz z pokarmem jest znacznie większe. Betaina często łączona jest z pepsyną – enzymem, który dodatkowo wspomaga trawienie.

Kiszonki – one także są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zgagą. Sok z kiszonej kapusty lub kiszonego buraka 15 minut przed posiłkiem poprawi kwasowość żołądka oraz przyczyni się do lepszego trawienia posiłków.

Na niedobór kwasu solnego narażone są szczególnie osoby po 65 roku życia. Ponadto przewlekły stres oraz nieodpowiednia dieta (głównie nadużywanie alkoholu i palenie papierosów) również ma tu ogromne znaczenie. Warto także unikać obfitego popijania posiłków, gdyż woda, rozcieńczając kwasy żołądkowe również zaburza procesy trawienne.

Często mylimy zakwaszenie organizmu z zakwaszeniem żołądka. Krótko mówiąc – organizm należy odkwaszać, a żołądek zakwaszać. Zobojętnianie kwasu solnego w żołądku co prawda przynosi chwilową ulgę, ale nie leczy. Przywrócenie odpowiedniego PH wymaga czasu i zaangażowania, szczególnie jeśli długotrwale były przyjmowane leki zobojętniające. Do wyleczenia zgagi nie potrzebujemy lekarstw. Istotna jest tutaj świadomość, wiedza i konsekwencja.

Autor: Kamila Małek 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...