Nietypowe specjalności lekarskie

Nietypowe specjalności lekarskie – czy wiedziałeś o istnieniu takich lekarzy?

Opublikowano: 28 stycznia 2018

Z istnienia takich lekarzy jak kardiolog czy pulmonolog doskonale zdajemy sobie sprawę. Wiemy kiedy się do nich udać i w czym mogą nam pomóc. Warto jednak wiedzieć, że są również nietypowe specjalności lekarskie o szczególnym nakierowaniu na daną chorobę, do których znacznie łatwiej się dostać, bo mało kto o ich istnieniu zdaje sobie sprawę.

Poniżej przedstawiamy kilku specjalistów, którzy służą pomocą w częściej spotykanych przypadłościach.

Lekarz hipertensjolog

Hipertensjolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz późniejszym leczeniu nadciśnienia tętniczego. Często tego typu specjalizację posiadają kardiolodzy oraz interniści. Jako, że nadciśnienie jest uważane obecnie za jedną z chorób cywilizacyjnych, tym samym dotyka coraz większą liczbę osób. Nieleczone nadciśnienie może powodować liczne powikłania. Między innymi niewydolność serca, rozwój miażdżycy, a także choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału czy udaru. O nadciśnieniu mówimy wówczas, gdy ciśnienie skurczowe jest wyższe niż 140 mm Hg, zaś ciśnienie rozkurczowe osiąga wartość wyższą lub równą 90 mm Hg (prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka wynosi 120/80mm Hg).

Lekarz androlog

Lekarz androlog zajmuje się dolegliwościami związanymi z obniżaniem się poziomu męskich hormonów płciowych (u mężczyzn w średnim podeszłym wieku), to właśnie dlatego określany jest mianem ginekologa dla mężczyzn. W trakcie wizyty mogą również zlecić określenie markerów nowotworowych męskich narządów płciowych (nadnerczy, prostaty, jąder). Choć andrologia jest jedną z podstawowych specjalizacji, to mało kto wie o jej istnieniu. Zazwyczaj przyjmują w poradniach urologicznych oraz endokrynologicznych. Pacjentami androloga mogą być zarówno mali chłopcy, jak i mężczyźni starsi, jednak zdecydowanie największą grupę pacjentów stanowią mężczyźni z objawami męskiego pokwitania, czyli andropauzy. Andropauza to zespół dolegliwości, które wynikają z obniżającego się wraz z upływem lat poziomu hormonów płciowych. Równie częstym powodem wizyt u tego specjalisty jest niemożność posiadania potomstwa, ponieważ lekarz ten zajmuje się również leczeniem niepłodności u mężczyzn.

Lekarz bariatra

Jako że otyłość stanowi kolejną najczęściej występującą chorobę cywilizacyjną to nie mogło zabraknąć lekarza specjalisty, który zajmuje się jej leczeniem. Najczęściej swoich pacjentów przyjmuje w poradniach specjalizujących się w leczeniu otyłości oraz chorób metabolicznych. Jednym z jego zadań jest kierowanie pacjentów z nadwagą (w otyłości olbrzymiej) na zabiegi chirurgiczne – bariatyczne, których celem jest zmniejszenie nadwagi.

Lekarz audiolog i foniatra

Ten lekarz specjalizuje się wszystkimi schorzeniami dotyczącymi słuchu i mowy, w tym zaburzeniami równowagi, a także problemami osób po przebytym udarze, z zaburzeniami mowy, (w tym u osób po zabiegu usunięcia krtani). Lekarze ci przyjmują w specjalistycznych poradniach audiologicznych i foniatrycznych.

Lekarz angiolog

Głównym zadaniem lekarza angiologa jest diagnoza i leczenie schorzeń żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych. Zajmuje się leczeniem takich dolegliwości jak zatory, zakrzepice, miażdżyca czy toczeń rumieniowaty, a także leczy przewlekłą niewydolność żylną tj. żylaki kończyn dolnych. Taką specjalizację mogą mieć niektórzy chirurdzy naczyniowi, a także część lekarzy internistów.

Lekarz immunolog

Ten specjalista zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem oraz leczeniem różnego rodzaju zaburzeń układu odpornościowego. Do najpopularniejszych schorzeń należą m.in. nawracające zakażenia przewodu pokarmowego lub układu oddechowego. Szczególnie częstymi pacjentami lekarza immunologa są osoby starsze, u których częste infekcje mogą powodować poważne powikłania, które mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia. Często taką specjalizację obierają lekarze interniści, a także niektórzy alergolodzy.

Jak dostać się na wizytę u lekarza ze specjalizacją?

Czujesz, że coś Ci dolega? Nie zwlekaj, zacznij działać. Sprawdź swoje objawy na netlekarz.pl, a następnie zgłoś się do specjalisty! Postępowanie przy zapisach do lekarza posiadającego jedną z powyższych specjalizacji nie odbiega znacząco od zapisów do popularnych lekarzy (jak kardiolog czy pulmonolog). Przede wszystkim należy udać się do przychodzi Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Może się okazać, że jeden z przyjmujących tam internistów posiada specjalizację, która nas interesuje. Lekarze specjaliści chorób wewnętrznych często posiadają dodatkowe specjalizacje, jak m.in. angiologiczną, immunologiczną czy hipertensjologiczną. Jeżeli w Twojej przychodni przyjmuje lekarz, którego potrzebujesz, nie będzie nawet konieczne uzyskanie skierowania. Wówczas wystarczy umówić się na wizytę do odpowiedniego lekarza.

Jeśli jednak w danej przychodni nie ma internistów z wymaganymi specjalizacjami, można ich znaleźć w różnych przychodniach przyszpitalnych, ponieważ również w takich miejscach działają przychodnie POZ, do których udać się można bez skierowania.

Każdy kto chce się udać na wizytę do innej poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej niż ta, w której złożono deklarację, może skorzystać z jednorazowej „obcej” wizyty poza miejscem zamieszkania. Można również zmienić lekarza POZ, w tym celu wystarczy wypełnić nową deklarację, zapisując się tym samym do lekarza POZ w nowej przychodni.

Zgodnie z zapisami Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (Dz.U. 2017, poz.1938) wybierając się na wizytę do lekarza o specjalizacjach podstawowych (w tym: androloga, audiologa czy bariatry) konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie skierowania od lekarza POZ.

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *