Menu

Japońska wyspa duchów

15 kilometrów od Nagasaaki u wybrzeży Japonii leży opuszczona wysp Hashima. Niewielka wyspa jeszcze 44 lat temu tętniła życiem i była jednym z najbardziej zaludnionych miejsc świata.

Hashima  to jedna z najbardziej znanych, opuszczonych wysp na świecie. W 1810 roku odkryto tam pokłady węgla.  Pierwsi osadnicy przybyli na nią w 1887 roku.  Na wyspę sprowadzono jak na owe czasy, nowoczesny sprzęt wydobywczy  i tak powstałą pierwsza japońska kopalnia węgla. Trzy lata wcześniej  po rozpoczęciu budowy kompleksów mieszkalnych i przemysłowych w 1890 roku  kopalnia przeszła  w ręce firmy Mitsubishi Goshi  Kaisha, za ogromną jak na tamte czasy kwotę  100 000 yenów.  W 1916 roku zakończono budowę  pierwszego w Japonii siedmio piętrowego budynku ze zbrojonego betonu. Kilkuset metrowa wyspa w  następnych latach  powiększyła się do 6,3 hektarów.  Zbudowano falochrony i sztucznie zaczęto ją powiększać.

Początki wydobycia

Z początku na wyspie wykopano cztery szyby wydobywcze, z czego najgłębszy sięgał kilometr w głąb ziemi, podobno jeden z nich był połączony z inną kopalnią na wyspie Takashima oddalonej o 3 km od Hashimy. W kopalni pracowało ponad 3 tys. osób, a jej roczne wydobycie sięgało 150 tys. ton węgla. Właściciel kopalni kontynuował rozbudowę wyspy  i  powiększał załogę kopalni.  W szczytowym okresie na wyspie mieszkało ponad 5 tys. osób i był to najgęściej zaludniony obszar na ziemi. Aby zapewnić pracownikom i ich rodzinom wszelkie udogodnienia ,sukcesywnie rozbudowywano infrastrukturę. Ze względu na małą powierzchnię, wyspę rozbudowywano w górę. I tak na wyspie powstał szpital, szkoły, basen, kino, oraz sklepy. Aby zapewnić mieszkańcom  stały dostęp do świeżych owoców i warzyw oraz żeby ograniczyć koszty zaopatrzenia, na dachach budynków stworzono małe pola uprawne. Stałym problemem było jednak zaopatrzenie, nawet słodką wodę trzeba było importować.

II wojna światowa i powojenne losy Hashimy

W trakcie trwania wojny na Pacyfiku wyspa stała się obozem pracy dla jeńców, którzy jako przymusowi robotnicy, w niewolniczych warunkach   pracowali w kopalni.  Po wojnie na wyspę powrócili  znowu japońscy górnicy. Na nieszczęście dla wyspy wraz z rozwojem nowoczesnych  technologii wydobycie węgla powoli traciło  na znaczeniu, na rzecz ropy naftowej.

Czasy współczesne

Hashima swój żywot dopełniła w 1974 roku. W  styczniu ostatni   pracownicy opuścili wyspę. Od tamtej pory czas się  tam  zatrzymał. Podobnie jak w ukraińskim mieście  Prypeć , można znaleźć  na niej przedmioty należące do dawnych mieszkańców. W 2002 roku wyspa została podarowana przez Mitsubishi władzom  miasta Takashima, aby trzy lata później trafić w ręce władz Nagasaki.

Wyspa zaczęła intrygować dziennikarzy, powstały  filmy, liczne zdjęcia Miasta Duchów obiegły świat. W wyspie widziano spory potencjał turystyczny, dlatego zaczęto budować infrastrukturę w postaci przystani dla promów oraz zaczęto przystosowywać ją pod kątem  bezpieczeństwa.  Wyspa stała się modna, pojawiła się też w filmie Skyfall , odwiedzają ją liczne wycieczki.  Obecnie można ją zwiedzać, ale tylko przez 160 dni w roku, ze względu na panujące przez część roku niekorzystne warunki pogodowe.

zdj. JordyMeow

Artykuły powiązane

Udostępnij

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018