Bazylea

Bazylea – miasto uniwersytetów, muzeów, teatrów, galerii i przemysłu farmaceutycznego

Opublikowano: 28 maja 2019

Ciekawostką jest położenie miasta na styku Szwajcarii, Francji i Niemiec. Mieszkając w Bazylei, na obiad można wybrać się słynącym z punktualności tramwajem na obiad do niemieckiego miasteczka Weil am Rhein, a na kolację do Saint-Louis France. We Francji znajduje się lotnisko Bazylea-Miluza-Frybur, z którego można dojechać do miasta bezpłatnym autobusem. Turysta dostaje też w hotelu kartę miejską, która uprawnia do bezpłatnej jazdy komunikacją miejską i wielu zniżek do muzeów i teatrów.

Pierwsza wzmianka o nazwie Basilla pochodzi z 374 r. Obecna nazwa pochodzi z końca V w. Historia Bazylei była burzliwa – przez wieki przechodziła z rąk do rąk (Frankowie, Burgundia, zniszczenie przez Węgrów), wolnym miastem stała się w 1000 r.

Symbolem miasta jest bazyliszek, którego możemy spotkać na licznych fontannach i frontonach budynków. Nad miastem, na Wzgórzu Klasztornym, góruje katedra św. Marcina, wzniesiona w 1019 r. Wejścia do niej broni posąg św. Jerzego walczącego ze smokiem. Znajduje się w niej też grobowiec znanego filozofa, Erazma z Rotterdamu. Ze wzgórza można podziwiać urokliwy widok na drugi brzeg Renu, na który można przeprawić się łódką na linie, co jest kolejną atrakcją miasta.

Jednym z najsłynniejszych zabytków Bazylei jest ratusz z XVI w., położony w centrum starego miasta, na placu targowym. Czerwona fasada, kolorowe dekoracje i malowidła, zegar zdobiony czterema postaciami – patrona miasta Henryka II, jego żony Kunegundy, Maryi z mieczem i XVI-wiecznego szwajcarskiego rycerza, bogato zdobione balkoniki, misternie wykonane rzeźby, wieża z kolorowymi dachówkami – wszystko to powoduje, że ratusz sprawia wrażenie budowli z „Baśni 1001 nocy”.

Bazylea

Do najbardziej prestiżowych uniwersytetów należy zaliczyć założony w 1460 r. Uniwersytet w Bazylei. Jest on najstarszym uniwersytetem w Szwajcarii. Najbardziej znanymi wykładowcami byli tu Fryderyk Nietzsche, Karl Jaspers, Paracelsus. Uniwersytet przyciąga międzynarodową renomą studentów z całego świata.

W Bazylei jest ponad 40 muzeów i galerii sztuki, w czerwcu odbywają się najważniejsze na świecie targi sztuki współczesnej Art Basel. Jedno z najbardziej spektakularnych muzeów – Fundacja Beyeler posiada w swych zasobach prywatną kolekcję, którą przez 50 lat tworzyli Hilda i Ernst Beyelerowie. Składa się na nią ponad 300 prac mistrzów XIX i XX w., w tym liczne dzieła m.in. Claude’a Moneta, Van Gogha, Marca Chagalla, Pabla Picassa, Andy’ego Warhola. Do 16 czerwca czynna jest wystawa „Picasso – Blue and Rose Periods” z młodości artysty (1901–1906), na której po raz pierwszy raz zgromadzono w Europie tak liczne dzieła z tego okresu.

Warto tez zajrzeć do ogrodu naprzeciwko muzeum. Mieści się w nim galeria znanej artystki Claire Ochsner, stanowiąca baśniowy świat kolorowych, spontanicznie zaprojektowanych rzeźb, które poruszają się majestatycznie z wiatrem. Ostatnia wystawa pokazuje zaczarowane kobiety, które przekazują oglądającym radość, optymizm, dobrą energię na kolejne dni spędzone w Bazylei.

Zupełnie inny klimat – nowoczesnych dzieł sztuki – panuje w Muzeum Tinguely (od nazwiska człowieka, który tworzył mechaniczne rzeźby). Można powiedzieć, że powstawały ze wszystkiego, co wpadło mu do ręki – zbierał koła, silniki, metalowe części maszyn. Większość jego instalacji jest wprawiana w ruch, co sprawia, że miejsce jest fascynujące.

Charakterystyczne miejsce w mieście to ruchoma Fontanna Tinguely, którą twórca zbudował z metalowych części zburzonego teatru. Przedstawia 9 postaci, z których tryska woda. Instalacja znajduje się obok Theater Basel, którego losy były niezwykle burzliwe. Został założony w 1834 r. pod nazwą Basier Stadttheater, a już w 1873 r. zaczęto prace nad nowym teatrem, który został otwarty w 1875 r. Niestety w 1904 r. teatr został zniszczony w wyniku pożaru. Po 5 latach został otwarty trzeci teatr. Czwarty, nowy gmach powstał w 1975 r. Repertuar jest bardzo różnorodny – obejmuje klasyczne dzieła, koncerty symfoniczne, operę, balet, współczesne dramaty i nowoczesny teatr muzyczny. Premiery nowych utworów i pierwsze wykonania utworów w języku niemieckim przyczyniają się do bardzo zróżnicowanego programu wydarzeń i promowania eksperymentalnych projektów we wszystkich gałęziach sztuki scenicznej.

Ostatnia premiera baletowa „The comedy of error” („Komedia pomyłek”) Szekspira w reżyserii Richarda Wherlocka, który stworzył również choreografię, jest bardzo nowoczesną interpretacją dzieła. Muzykę opracowali znakomici brytyjscy kompozytorzy i multiinstrumentaliści Antony Genn i Martin Slattery, którzy tworzą znany zespół The Mescaleros. „Komedia pomyłek” jest wczesną sztuką Szekspira, która opiera się na starożytnym utworze rzymskiego poety Plauta. Tematyka farsy jest bardzo bliska naszej współczesnej rzeczywistości, a w balecie Wherlocka staje się szaloną komedią z ekscytującą muzyką, co sprawia, że warto odwiedzić teatr, w którym zawsze można znaleźć ciekawe wydarzenia.

W Bazylei nie można się spieszyć. Poza głównymi atrakcjami z przewodników warto zobaczyć inne miejsca, spacerując po starych, krętych uliczkach, pozaglądać do sklepów rzemieślników, usiąść w ogrodach pełnych kwiatów, poczuć atmosferę sztuki i kultury.

Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...
Węgry
Co warto zwiedzić na Węgrzech? Jaki...