zachowanie płodności

Zabiegi pozwalające na zachowanie płodności

Opublikowano: 15 listopada 2016

Terapia nowotworowa u osób w wieku rozrodczym, do której zalicza się chemioterapię, radioterapię i operację nowotworu może prowadzić do całkowitej utraty płodności lub jej ograniczenia. Chorzy na nowotwór przed wdrożeniem leczenia onkologicznego mogą rozważyć zabezpieczenie materiału rozrodczego.

Skuteczne rozwiązania umożliwiające zachowanie płodności u mężczyzn

Rozwój technik wspomaganego rozrodu umożliwia zabezpieczenie zdolności reprodukcyjnych osób cierpiących na chorobę nowotworową i daje im szansę na posiadanie genetycznego potomstwa. Od chorego mężczyzny przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, można pobrać komórki rozrodcze, które zostają zamrożone i przechowywane w wybranej klinice.

Po zakończonej terapii przeciwnowotworowej, gamety męskie mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia zabiegu inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Inseminacja jest bezpieczną i bezbolesną metodą wspomaganego rozrodu. Zabieg polega na umieszczeniu nasienia w jamie macicy w sposób bezpośredni.

Witryfikacja – na czym polega?

Wpływ terapii nowotworowej na płodność kobiety jest zależny od jej wieku, czasu trwania i wielkości dawek chemioterapii, radioterapii, od operowanego miejsca, a także od stanu płodności kobiety przed leczeniem. W wyniku chemioterapii może dojść do uszkodzenia lub zniszczenia komórek jajowych.

Konsekwencją napromieniowania macicy może być niezdolność zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy lub problemy z utrzymaniem ciąży. Stosowane metody zachowania płodności u kobiet są zależne przede wszystkim od rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania choroby oraz jej lokalizacji. Najnowocześniejszą metodą mrożenia komórek jajowych, w celu ich zabezpieczenia i zdeponowania w klinice, jest witryfikacja.

Jest to proces szybkiego zamrożenia żeńskich gamet pobranych przed rozpoczęciem terapii onkologicznej, który pozwala na uniknięcie tworzenia się kryształków lodu mogących uszkadzać komórki jajowe. Gamety są pobierane od kobiety na drodze punkcji jajników. Przed wykonaniem zabiegu, kobieta poddawana jest stymulacji hormonalnej. Pobrane komórki jajowe mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego.

Zabieg przemieszczania jajników

Kobiety chorujące na raka szyjki macicy, które muszą być poddane radioterapii, mogą zdecydować się na zabieg przemieszczenia jajników. Jest to metoda laparoskopowa, która polega na przesunięciu jednego lub dwóch jajników poza obszar poddawany naświetlaniu. W ten sposób ogranicza się ekspozycję jajników na promieniowanie, które może stać się przyczyną niepłodności. Kolejnym etapem, mającym miejsce po zakończonej terapii nowotworowej, jest umieszczenie jajników w ich pierwotnym miejscu (przesunięcie ich z powrotem na swoje miejsce).

Przeczytaj także: Inseminacja – skuteczna walka z niepłodnością

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *