Menu
 • Menu

  Marek Olszewski – Przedsiębiorco, witaj w raju

  Gmina Lubicz wydaje się być wymarzonym miejscem do założenia biznesu. Przychylność władz, wyśmienite szlaki komunikacyjne, ulgi podatkowe i wykwalifikowana kadra to tylko niektóre z jej walorów. Uzupełni je Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz.

  Załóżmy, że jestem młodym przedsiębiorcą, który szuka miejsca na ulokowanie swojego biznesu. Jakimi argumentami by mnie pan przekonał, że takowe znajduje się w gminie Lubicz?

  – To przede wszystkim znakomite miejsce do robienia biznesu ze względu na położenie w pobliżu Torunia, w rozbudowującej się i zamożnej strefie podmiejskiej, gdzie popyt na usługi i towary jest bardzo wysoki. To także atrakcyjna dla biznesmena bliskość autostrady i dróg krajowych z dwoma węzłami na trasie A1. Na pewno przedsiębiorców zainteresuje fakt, że jest tu zbyt na wszelkiego rodzaju usługi typu B2B ze względu na obecność kilku tysięcy podmiotów gospodarczych – zarówno jednoosobowych, jak i potentatów w skali globalnej – oraz bliskość kilkunastu tysięcy podmiotów gospodarczych w Toruniu. Stale rośnie tu popyt na podwykonawców, poddostawców usług i produktów, systematycznie poszerzają się możliwości zarabiania na usługach logistycznych itd. Z drugiej strony – jak wspomniałem – Lubicz to cechująca się ciągłym rozwojem zamożna okolica podmiejska, gdzie poszerza się paleta możliwych do świadczenia usług dla ludności. Wreszcie dodam, że przedsiębiorcy docenią znakomite warunki infrastrukturalne do prowadzenia biznesu – kanalizację, drogi, sieć gazową, czy powszechną dostępność szerokopasmowego Internetu.

  Jako młody biznesmen muszę liczyć się z każdym groszem. Czy w ramach naszej współpracy mogę liczyć na specjalne przywileje?

  – Oczywiście. Oferujemy ulgi podatkowe dla przedsiębiorców – redukcje podatku od nieruchomości dla tych, którzy inwestują w zlokalizowane na terenie naszej gminy nowe miejsca produkcji. To także znacznie niższe niż w okolicy podatki od środków transportu. Oferujemy również doradztwo w zakresie pozyskiwania środków unijnych na rozpoczynanie i rozwijanie działalności gospodarczej.

  Żadne przedsiębiorstwo nie może istnieć bez ludzi. Czy w gminie Lubicz znajdę wykwalifikowanych pracowników?

  – Gmina Lubicz to teren podmiejski, gdzie liczba mieszkańców stale rośnie, przy czym zwiększa się ona głównie w przedziale tzw. wieku produkcyjnego. Dostępność siły roboczej podnosi jeszcze znakomita sieć podmiejskiej komunikacji autobusowej, która pozwala na dojazdy do pracy w gminie Lubicz osobom z sąsiednich miejscowości czy z okolicznych gmin.

  Rozmawiała Justyna Franczuk

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *