Menu
 • Menu
  Pałac w Radziejowicach

  IX Letni Festiwal Jerzego Waldorffa – święto sztuki

  IX Letni Festiwal Jerzego Waldorffa rozpocznie się 17 czerwca w Pałacu w Radziejowicach. To tam artysta bywał przez 30 lat, tam stworzył Radziejowickie Spotkania ze Sztuką, które po śmierci mistrza przekształciły się w festiwal jego imienia.

  Letni Festiwal Jerzego Waldorffa to niezwykłe coroczne wydarzenie. Jego celem jest prezentacja artystów z różnych pokoleń, twórców z Polski i z zagranicy, a także promocja młodych muzyków. Repertuar jest bardzo szeroki. Obejmuje dzieła takich mistrzów, jak m.in. Jan Sebastian Bach, którego cztery koncerty fortepianowe wypełnią jeden z wieczorów, Gioacchio Rossini, Ludwig van Beethoven oraz Felix Mendelssohn.

  Ważną część tegorocznego repertuaru będą stanowić kompozycje polskich artystów. Po raz pierwszy zabrzmią „II koncert fortepianowy” Raula Koczalskiego i „II koncert skrzypcowy” Feliksa Janiewicza. Pojawią się utwory operowe Stanisława Moniuszki, „II koncert skrzypcowy” Henryka Wieniawskiego, „Koncert fortepianowy a-moll” Ignacego Paderewskiego. W Noc Świętojańską zabrzmi „Pieśń świętojańską o Sobótce”. Strofy Jana Kochanowskiego usłyszymy w wykonaniu gwiazd teatru: Grażyny Barszczewskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Sławomiry Łozińskiej i Ewy Wiśniewskiej.

  Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, która będzie gościć na festiwalu, przedstawi wystawę fotografii światowej sławy artystów, związanych z warszawską orkiestrą, m.in. Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego. Będzie można też podziwiać prace Józefa Wilkonia, które nawiązują do tematów muzycznych, i rzeźby w drewnie, w których artysta nawiązuje przede wszystkim do zwierząt.

  Pałac w Radziejowicach gościł wiele znakomitych osobistości polskich i zagranicznych dworów. Bywali tu Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Gościli też literaci i artyści, m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, a w pobliskiej Kuklówce tworzył Józef Chełmoński.

  Przez ponad dziesięć lat w Pałacu w Radziejowicach odbywały się Spotkania ze Sztuką, zapoczątkowane przez Jerzego Waldorffa. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pasji dyrektora Bogumiła Mrówczyńskiego, który od wielu lat sprawuje pieczę nad Radziejowicami, w tym roku też możemy podziwiać wielu znakomitych artystów, którzy wezmą udział w IX Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa.

  Najwyższy poziom i znakomici artyści – to stanowi o sile przedsięwzięcia, które co roku gromadzi coraz więcej publiczności. „Z muzyką powinno być tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie” – mawiał Jerzy Waldorff, podkreślając przy tym, że powinna ona bezpośrednio dotykać serca.

  Anna Arwaniti

  Fot. archiwum organizatora

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *