Menu
 • Menu

  Gwiazda betlejemska – historia rodem z Hollywood

  Ojczyzną gwiazdy betlejemskiej jest Ameryka Środkowa i Meksyk. Jednak jej kariera zaczęła się tam, gdzie biorą początek efektowne historie wszystkich gwiazd – w kalifornijskim Hollywood.

  Pochodzący z Niemiec emigrant Paul Ecke był zafascynowany rosnącymi dziko wokół jego kalifornijskiej farmy czerwonymi roślinami i na początku XX w. rozpoczął próby ich uprawy. Pierwsze sukcesy przyniosły mu świeżo cięte pędy gwiazd betlejemskich, które sprzedawał jako roślinę bożonarodzeniową. Jego syn, Paul junior sprzedawał je w trakcie amerykańskiego sezonu handlowego przed Bożym Narodzeniem w prestiżowych lokalizacjach – na Sunset Boulevard i Hollywood Boulevard w Los Angeles. Godne miejsce narodzin dla gwiazdy światowej klasy. I tak kariera gwiazdy betlejemskiej rozpoczęła się tam, gdzie dzisiaj na „Walk of Fame” honorowane są znane na całym świecie gwiazdy przemysłu rozrywkowego.

  Zachęcony sukcesem w Hollywood, Ecke junior powiększał uprawy gwiazdy betlejemskiej i za pośrednictwem ogrodników w całym kraju sprzedawał jako kwiaty cięte. Uprawy polowe kwiatów ciętych zostały później w dużej mierze zastąpione przez uprawy roślin w doniczkach. Sukcesom w uprawie w Niemczech ok. 1950 roku zawdzięczamy to, że gwiazda betlejemska radzi sobie dzisiaj nawet w początkowo nieodpowiednich dla niej warunkach, to jest w ogrzewanych pomieszczeniach.

   

  Aby gwiazdy betlejemskie rozkwitały każdego roku punktualnie w czasie adwentu i świąt Bożego Narodzenia, ogrodnicy stosują zaawansowane środki techniczne. W szklarni dbają o to, by długość dnia i temperatura były zawsze odpowiednie i zgodne z warunkami wegetacji tych zimowych kwiatów. Dzięki temu rośliny w magiczny sposób przybierają czerwony kolor we właściwym czasie i cieszą swoją czerwienią ich miłośników w czasie adwentu i na święta Bożego Narodzenia. Gwiazda betlejemska jest najpopularniejszą rośliną doniczkową na świecie.

  Zdjęcia: „Stars for Europe”

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *