Dolegliwości trawienne

Dolegliwości trawienne u młodych osób

Opublikowano: 23 czerwca 2017

Każdemu zdarzy się przejeść. Niekiedy nie potrafimy też sobie odmówić pewnych produktów mimo, że wiemy jakie będą nieprzyjemne konsekwencje ich spożycia. Bo kto potrafiłby przejść obojętnie obok miski fasolki po bretońsku albo talerza placków ziemniaczanych z treściwym sosem?

Dolegliwości trawienne, a szczególnie wzdęcia i nadmierne gazy towarzyszą również zmianom w diecie, szczególnie wprowadzeni dużych ilości błonnika. Dotyczy to osób, które chcą schudnąć ale również początkujących wegetarian, o czym nie każdy wie.

Wzdęcie

Przykra dolegliwość, która może zdarzyć się każdemu. Pojawia się po obfitym posiłku lub pewnych grupach produktów. Szczególnie winne są tu warzywa strączkowe jak fasola, soja, ciecierzyca czy groszek, ale również rośliny kapustne, a w śród nich kalafior czy brokuł. Uczucie pełności i napięcia w dole brzucha pojawia się zazwyczaj wieczorem po całym dniu objadania się i potrafi wywołać nieprzyjemne konsekwencje. Oprócz przepełnienia pojawia się najczęściej wzmożone oddawanie gazów lub odbijanie, a także bóle brzucha w jego dolnej części.

W poszukiwaniu pochodzenia występowania wzdęć należy przeanalizować jadłospis danego dnia, ale i skupić się na innych symptomach. Wzdęcie może być objawem choroby układu trawienia, tak więc leczenie tego typu zaburzeń zależy od ustalenia pierwotnej przyczyny. Sprawdzonym sposobem jest tu zastosowanie herbatek ziołowych na bazie mięty, arcydzięgla czy rumianku, które wspomagają procesy trawienia jak również działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Czytaj też: Wzdęcia – skąd się biorą i jak sobie pomóc? – wspolczesna.pl

Zaparcie

Inną częsta dolegliwością są zaparcia. Uznaje się, że zdrowy człowiek powinien oddawać stolec od 2 razy dziennie do minimum 5 razy w tygodniu. Jeśli wypróżnienie następuje 3 razy w tygodniu lub rzadziej można mówić o problemach z wydalaniem. Zazwyczaj jest to związane z osłabioną perystaltyką jelit. Stolec przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego oddaje wodę do organizmu przez co staje się suchy. Jeśli trwa to zbyt długo jest on zbity i ciężko jest go wydalić. U dorosłego droga przez jelito trwa mniej więcej 72 godziny, przy czym jest to bardzo uśrednione.

Jeśli pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami następuje przerwa dłuższa niż założone 72 godziny możemy mówić o spowolnionym pasażu jelitowym, a to wymaga już niestety leczenia. Kiedy stolec zbyt długo zalega w jelicie uwalnia gazy co w konsekwencji prowadzi do powstawania wzdęć i kolejnych nieprzyjemnych konsekwencji. Wyróżniamy 3 typy zaparć:

  • Nawykowe – mają podłoże psychiczne, pojawiają się kiedy nasz tryb życia jest nieregularny i nie możemy znaleźć czasu na skorzystanie z toalety. Również wtedy kiedy nie mamy ochoty korzystać z przybytków publicznych a długi czas nie mamy dostępu do własnej łazienki.
  • Czynnościowe – spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit. Nie jest ono groźne dla życia, ale może być nieprzyjemne. Pojawia się często w konsekwencji przyjmowania niektórych leków, na przykład przeciwbólowych czy nasercowych.
  • Chorobowe – jest wynikiem występowania schorzeń układu pokarmowego lub nieprawidłowościami w jego budowie.

Zgaga

Jeśli odczuwasz pieczenie w przełyku, a towarzyszy mu uczucie przepełnienia w żołądku lub mdłości to z pewnością jest zgaga. Pojawia się kiedy w żołądku produkowane jest zbyt dużo kwasu lub gdy zwieracz przełyku jest zbyt słaby by prawidłowo się zacisnąć, a treść z żołądka trafia do przełyku. Zgaga jest o tyle niebezpieczna, że przełyk w przeciwieństwie do żołądka nie jest pokryty ochronnym śluzem i łatwo może zostać uszkodzony przez soki żołądkowe.

W konsekwencji mogą pojawić się rany lub owrzodzenia, które trudno jest leczyć. By pozbyć się zgagi należy zdiagnozować przyczynę jej występowania. Może pojawiać się w konsekwencji spożywania zbyt obfitych posiłków lub gdy cierpimy na refluks żołądkowo-przełykowy. Leczenie tego schorzenia polega na zobojętnianiu kwasu, ale również na wprowadzeniu diety lekkostrawnej oraz wspomagająco wprowadzeniu preparatów ziołowych mających na celu poprawę samego procesu trawienia.

Domowe sposoby na poprawę trawienia

W poszukiwaniu remedium na wszelkie dolegliwości często kierujemy się ku domowym sposobom. Najskuteczniejsze będą tu napary i herbatki ziołowe, a także preparaty złożone z wyciągów wielu roślin. Na wzdęcia najczęściej stosuje się herbatki z kopru włoskiego natomiast na zgagę napar z mięty pieprzowej. By pozbyć się zaparć najlepiej jest sięgnąć po suszone śliwki, daktyle, nasiona lnu lub słonecznika, ale również zadbać o to by w diecie znalazło się dużo błonnika, który niczym miotełka wymiecie wszelkie złogi zalegające  jelitach.

Należy pamiętać, że jeśli chodzi o środki mające działanie przeczyszczające są one skuteczne na krótszą metę. Stosowane zbyt często prowadzą do powstawania ta zwanego leniwego jelita, czyli sytuacji kiedy przyzwyczajamy się do pewnych substancji i bez nich wypróżnienie nie następuje. Najlepiej jest więc zadziałać kompleksowo, ale z głową.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...