Menu
 • Menu

  Dama Kameliowa – polska premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

  Dama Kameliowa została nazwana kamieniem węgielnym dorobku Johna Neumeiera, jednego z najwybitniejszych choreografów naszych czasów – twórcy i dyrektora Baletu Hamburskiego. Jest też najważniejszym wydarzeniem sezonu baletowego w Polsce. Mimo że od publikacji powieści Dumasa minęło już 170 lat, a od premiery baletowej w Stuttgarcie 40 lat, dzieło to do tej pory cieszy się na świecie niesłabnącą popularnością. Polska premiera Damy kameliowej, z muzyką Fryderyka Chopina, odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.  

  Powieść Aleksandra Dumasa (syna) została wydana w 1848 roku. Oparta jest na autentycznej biografii kurtyzany Marie Duplessis i historii jej romansu z pisarzem. W 1851 r. wystawiono Damę Kameliową w teatrze w Paryżu, gdzie odniosła duży sukces. Na podstawie książki powstała również opera Verdiego – La Traviata, której premiera odbyła się w Wenecji w 1853 r., niestety nie cieszyła się wtedy uznaniem publiczności.

  Ważniejsze ekranizacje

  Tragiczna historia miłości paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier i młodego arystokraty Armanda Duvalla została przetłumaczona na wiele języków, doczekała się również licznych ekranizacji i inscenizacji baletowych. Pierwsza ekranizacja melodramatu ukazała się we Francji w 1912 roku. W 1921 r. w rolę Armanda wcielił się słynny Rudolph Valentino, a w 1936 r. w amerykańskiej inscenizacji główną rolę zagrała Greta Garbo. Do ważniejszych realizacji zaliczyć trzeba również zaliczyć ekranizacje, w których w rolach głównych wystąpili Colin Firth i Ben Kingsley – laureaci Oskara. Polska kinematografia także doczekała się swojej wersji – w 1995 r., w reżyserii Jerzego Antczaka.

  Tę wzruszającą opowieść wielokrotnie przenoszono także na scenę taneczną, ale pozycję arcydzieła baletowego zyskała dopiero realizacja Johna Neumeiera. Skojarzył on romantyczną miłość Małgorzaty i Armanda z muzyczną kwintesencją romantyzmu, jaką jest twórczość Fryderyka Chopina. Przedstawienie powstało w 1978 roku w Stuttgarcie. Choreograf bardzo oszczędnie udostępniał je innym zespołom baletowym. W ostatnich latach  Dama kameliowa pojawiła się także na scenach Opery Paryskiej, w Metropolitan Opera House czy Teatrze Bolszoj w Moskwie, a w grudniu ubiegłego roku w mediolańskiej La Scali. Scenografię i kostiumy do wszystkich spektakli przygotował wybitny niemiecki scenograf Jürgen Rose.

  Wybór muzyki do spektaklu

  Neumeier na początku myślał o wykorzystaniu do baletu muzyki Verdiego, a także francuskiego kompozytora Saugueta. Ostatecznie, za namową dyrygenta Gertharda Marksona, wprowadził utwory chopinowskie. Wykorzystał w swoim balecie: Koncert f-moll, Fantazję A-dur na tematy polskie, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz szereg innych utworów kompozytora. Wykonają je pianiści: Krzysztof Jabłoński i Marek Bracha z towarzyszeniem Orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Nad realizacją spektaklu w Warszawie współpracują z choreografem trzej asystenci: Kevin Haigen, Janusz Mazoń i Radik Zaripov.

  Dama Kameliowa to perła światowej sztuki baletowej i kolejna pozycja choreograficzna z muzyką wielkiego polskiego romantyka, która wejdzie do repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *