Budowa zegarka

Budowa zegarka naręcznego

Opublikowano: 16 października 2017

Zegarki są z pozoru urządzeniami prostymi w obsłudze. Okazuje się jednak, że ich budowa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana…

Elementy zewnętrzne

Głównymi elementami zegarka są koperta oraz bransoletka lub pasek. Pas może być wykonany ze skóry naturalnej, sztucznej, materiału, gumy, plastiku, metalu lub tworzy sztucznych. Bransoleta z reguły wykonana jest z metalu. Może to być złoto, srebro, tytan, stal, aluminium lub inne. Natomiast koperty produkowane są zazwyczaj z plastiku lub metalu. Bywają również zegarki wykonane w pełni z drewna.

W ramach koperty występują dodatkowe elementy takie jak: tarcza, wskazówki oraz koronka (pokrętło do ustawiania godziny). Niektóre modele posiadają również datownik. Ważnym elementem jest również szkiełko zegarka. Występują następujące rodzaje szkiełek: szafirowe (bardzo odporne), mineralne (niskobudżetowe), sferyczne (wypukłe) oraz plastikowe.

Ostatnim elementem zewnętrznym zegarka jest dekiel, czyli spodnia część czasomierza. W tym miejscu znajdują się zazwyczaj dane dotyczące producenta oraz modelu. Element ten jest wykonany zazwyczaj z metalu.

Decydując się na zakup określonego modelu, warto sprawdzić, czy tarcza jest dla nas czytelna oraz, czy produkt pasuje do naszego codziennego stylu. Elementy wizualne są niezwykle ważne w przypadku doboru tego dodatku. Duży wybór zegarków dla każdego można znaleźć na stronie http://www.czaszegarkow.pl/.

Mechanizm zegarka

Niezbędny do działania zegarka jest mechanizm, który napędza „wskazówki”. Ruch zachodzi z wykorzystaniem działania sił mechanicznych lub elektrycznych. Wyróżnić można 3 rodzaje mechanizmów:

– kwarcowy;

– automatyczny;

– z naciągiem manualnym.

Mechanizm kwarcowy zegarka działa poprzez połączenie baterii z kryształkiem kwarcu. Prąd wprowadza drobinkę w drgania, które oddziałują na mikroprocesor sterujący czasomierzem. Mechanizm kwarcowy cechuje się dużą dokładnością oraz minimalizacją niezbędnych zabiegów. Jest to najnowocześniejsza technika dostępna w systemie automatycznym lub solarnym. Jedyną czynnością, o której należy pamiętać w tym przypadku, jest wymiana baterii średnio raz na 18 – 24 miesiące.

Mechanizm automatyczny działa w oparciu o napędy mechaniczne. Tym samym energia kinetyczna (podczas chodzenia) napędza zegarek do działania. Czasomierze tego typu posiadają tzw. rezerwę chodu, która pozwala na działanie bez naładowania nawet przez 40-50 godzin.Rozwiązanie to jest niezwykle ekonomiczne, gdyż nie wymaga dodatkowego zasilania. Zegarek można rozpoznać na postawie ruchu wskazówki sekundowej – jeśli jest jednolity, wówczas mamy do czynienia z mechanizmem automatycznym.

W przypadku mechanizmu manualnego cała energia pozyskiwana jest w wyniku nakręcania koronki zegarka. Urządzenie działa poprzez napięcie sprężyny mechanizmu. Cechą charakterystyczną czasomierzy bazujących na tym napędzie jest znacznie większa koronka. Jest to najstarszy użytkowany sposób napędzania zegarków.

Cały zegarek

Dobrze dobrany czasomierz stanowi idealny element podkreślający strój. Może stanowić doskonałą ozdobę, ale warto pamiętać o podstawach dobrego stylu, by piękny model nie wykluczał się z ogólnym wyglądem, czy charakterem stylizacji.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
samochód elektryczny
Na mocy nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach al...
dron
Kiedy nadchodzą Walentynki, znalezienie idealnego prezentu s...
płytka PCB
Jakość obwodów drukowanych ma wpływ na poprawne funkcjonowan...