Menu
 • Menu
  Alicja w Krainie Czarów

  Alicja w Krainie Czarów i jej magiczna podróż

  „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla w reżyserii Magdaleny Miklasz, wystawiana w warszawskim Teatrze Syrena, to spektakl złożony ze zjawiskowych obrazów, wykorzystujący różnorodne gatunki teatralne i muzyczne. Całości dopełnia piękna muzyka autorstwa Gaby Kulki.

   

   

  Lewis Carroll to pseudonim Charlesa Lutwidge`a Dodgsona, który był wykładowcą matematyki, profesorem Oxfordu, autorem 250 prac naukowych. Jego pasją była fotografia, uważany był też za jednego z najlepszych portrecistów dziecięcych XIX w. i prekursora fotografii artystycznej.

  Pomysł napisania „Alicji…” powstał w lipcu 1862 r. podczas podróży Dodgsona i jego przyjaciół Tamizą. W trakcie przejażdżki opowiadał on dziewczynkom bajki pełne abstrakcyjnych wydarzeń, które na prośbę Alice Liddell postanowił spisać. I tak powstała powieść. Opublikowano ją w trzy lata po wycieczce, w lipcu 1865 r. pod tytułem „Alice’s Adventures in Wonderland”. Autor przejął wtedy pseudonim Carroll. Cały nakład rozszedł się bardzo szybko. Wśród pierwszych czytelników byli m.in. młody Oskar Wilde i królowa Wiktoria. Książka do dziś została przetłumaczona na 125 języków. Na jej kanwie powstało wiele filmów i spektakli teatralnych.

  Alicja w Krainie Czarów

  Na deskach Teatru Syrena Magda Miklasz przedstawiła Alicję w trzech momentach życiowych. Najmłodszą gra Lena Krawczyk, średnią Emilia Konarska, zaś najstarszą Anna Antoniewicz – wszystkie świetnie poradziły sobie w magicznej podróży bohaterki do fantazyjnej krainy, w której wszystko jest możliwe. Żyją tam bajkowe stwory, mówiące zwierzęta, Biały Królik, Szalony Kapelusznik, Królowa Kier i śpiewające kwiaty. Na każdym etapie swojej podróży Alicja spotyka te osobliwe postacie, które przypominają osoby z jej życia. Fascynują ją, śmieszą, drażnią, ale też inspirują, pokazują nowe przestrzenie.

  Alicja w Krainie Czarów Spotkania z nietuzinkowymi bohaterami książki to szansa na poznanie siebie, a także różnorodnych gatunków teatralnych. Spektakl bazuje na surrealistycznym poczuciu humoru, inspirowanym filmami Tima Burtona i jedną z najsłynniejszych książek obrazkowych XX w. – „Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka. Podróż Alicji jest podświadomym poszukiwaniem siebie, próbą rozpoznania własnych pragnień i konfrontacją z otaczającym światem na płaszczyźnie snu. Zafascynuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak radzi L. Carroll, wszystko ma jakiś morał pod warunkiem, że potrafimy go znaleźć. Powinniśmy skorzystać z niej wszyscy.

  Tekst Anna Arwaniti

  Fot. Krzysztof Bieliński

  Udostępnij

  Jedna odpowiedź do “Alicja w Krainie Czarów i jej magiczna podróż”

  1. Karo napisał(a):

   Mój ulubiony cytat z Alicji: „Wszystko jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć o sposobach”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *