żółte zęby

Żółte zęby – główne powody żółtego koloru zębów

Opublikowano: 29 kwietnia 2020

Zęby stałe mogą mieć naturalną barwę od białej do żółtej, najczęściej przyjmują odcień kości słoniowej. Wygląd determinuje ich budowa oraz predyspozycje genetyczne. Do żółknięcia dochodzi stopniowo, a wpływ mają na to zarówno czynniki wewnętrzne, takie jak wiek, a także zewnętrzne, na przykład palenie papierosów. Jakie jeszcze są przyczyny nieestetycznych zmian? Co zrobić, by kolor uzębienia był bielszy?

Dlaczego mam żółte zęby? Przyczyny

Każdy ząb składa się z miazgi (wewnątrz), a także zębiny i szkliwa. To dwie tkanki, które wpływają na jego odcień. Zębina jest zazwyczaj żółta, a szkliwo transparentne. To grubość zewnętrznej warstwy determinuje naturalny kolor uśmiechu. Cienkie szkliwo powoduje, że zębina przebija przez tkankę, a ząb wygląda na bardziej żółty. Za odcień odpowiadają nie tylko czynniki genetyczne, ale także inne bodźce wewnętrzne, które powodują jej ciemnienie.

Choroba i leki a żółte zęby

Niektóre choroby mogą wpływać na kolor tkanki znajdującej się pod szkliwem oraz na jego grubość. Zmiany w odcieniu powodować może między innymi porfiria, mukowiscydoza, a także zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy. Negatywne skutki, objawiające się nawet brązowym odcieniem uzębienia, wywierają także metody leczenia schorzeń nowotworowych, czyli chemioterapia i naświetlanie.

Każda zmiana w obrębie zęba, która jest odstępstwem od jego naturalnej barwy, nazywana jest przebarwianiem. Powodować je mogą również przyjmowane leki:

  • antydepresyjne,
  • antyhistaminowe,
  • na nadciśnienie,
  • z grupy tetracyklin (antybiotyki).

Tetracyklina, stosowana między innymi przy leczeniu trądziku, przyczynia się do powstawania żółtych, a nawet brązowych zmian przy linii dziąseł, a przebarwienia te bardzo trudno usunąć. Tej grupy antybiotyków nie wolno przyjmować kobietom w ciąży, matkom karmiącym, a także dzieciom przed wyrznięciem się uzębienia stałego, ponieważ tetracyklina wpływa na tworzące się zawiązki.

Wiek a zmiana koloru uzębienia

Zęby żółkną stopniowo przez całe życie, jest to całkowicie naturalny proces. Z czasem tkanka pokrywająca zębinę ulega zużyciu, ściera się i staje się coraz cieńsza. Natomiast ciemniejsza warstwa zębiny robi się bardziej widoczna.

Higiena jamy ustnej a żółte szkliwo zębów

Każda zmiana, która jest odstępstwem od naturalnej barwy kości uznawana jest za przebarwienie. Mogą one obejmować całą powierzchnię zęba lub tworzyć pojedyncze, nieestetyczne plamy. Bardzo ważne w przeciwdziałaniu zmian są: dbanie o czystość jamy ustnej, odpowiednia dieta, a także rezygnacja z używek, ponieważ są to tzw. zewnętrzne przyczyny przebarwień. Zastosowanie się do zaleceń stomatologa, czyli minimum dwukrotne szczotkowanie w ciągu dnia, używanie nici dentystycznych, irygatorów i płynów do płukania, pozwoli utrzymać naturalny odcień na dłużej. Właściwa higiena sprawia, że na bieżąco usuwana jest płytka nazębna, co znacznie spowalnia powstawanie kamienia, który zabarwia powierzchnię zęba na żółto. Warto także pamiętać o profilaktycznych wizytach w gabinecie dentystycznym, które pozwolą na wczesnym etapie wykryć zachodzące zmiany i cofnąć lub zniwelować proces żółknięcia. Żółte plamy mogą również świadczyć o nieprawidłowo wykonanym leczeniu endodontycznym, urazie lub następującej martwicy. Pojawiające się przebarwienia, to także częsty objaw zaburzeń rozwojowych zewnętrznych tkanek korony, np. hipoplazji.

Od czego zęby są żółte? Wszystko co spożywamy osiada na ich powierzchni, wpływając na szkliwo – jego grubość i barwę. Znacznie osłabiają je produkty zawierające kwasy, czyli głównie warzywa, owoce, a nawet soki. Gdy staje się cienkie i chropowate, jest bardziej narażone na barwniki znajdujące się w spożywanych pokarmach. Zazwyczaj nie są to produkty niezdrowe, więc nie możemy ich wykluczyć z diety. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i właściwe dbanie o stan jamy ustnej. Jej brak prowadzi do narastania zmian, a ciemniejące przebarwienia z czasem stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Negatywnie na szkliwo oddziałują:

  • czarna i czerwona herbata,
  • kawa bez mleka,
  • owoce leśne,
  • buraki,
  • czerwone wino.

Palenie papierosów a przebarwienia na zębach

Toksyczne i smoliste substancje, które zawierają wszelkiego rodzaju produkty tytoniowe, dostają się do jamy ustnej i osiadają na powierzchni zębów. Odbarwiają nie tylko szkliwo, ale sprawiają, że znacząco ciemnieją także dotychczasowo wykonane wypełnienia. Uzębienie palacza z czasem staje się pożółkłe, a linia przy dziąsłach nawet ciemnobrązowa. Dopiero pozbycie się nałogu papierosowego i zastosowanie odpowiednich zabiegów, może poprawić wygląd.

Jak wybielić żółte zęby?

Nie zaleca się przeprowadzania wybielania domowymi sposobami. Polecane do tego produkty, takie jak kwasek cytrynowy, soda oczyszczona czy ocet, mogą znacząco i nieodwracalnie uszkodzić szkliwo. Również nieumiejętne i długotrwałe stosowanie płukanek, żelów oraz past wybielających wpływa negatywnie na stan uzębienia i dziąseł. Najbezpieczniej jest wykonać zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej w gabinecie dentystycznym.

Scalling i paskowanie

Wygląd uzębienia znacząco poprawi scalling (usuwanie kamienia nazębnego) oraz piaskowanie (redukcja osadu i przebarwień). Ten rodzaj higienizacji przeprowadza się po przeglądzie stomatologicznym. To zabiegi nie tylko estetyczne, ale także profilaktyczne, które chronią przed rozwojem próchnicy. Często po ich zakończeniu odsłaniają się niewidoczne ubytki, które do tej pory przykrywał nagromadzony kamień. W klinice Warsaw Dental Center piaskowanie wykonuje się po scallingu, jako jego uzupełnienie. W przypadku każdego pacjenta, dentysta indywidualnie dobiera plan leczenia. Jednak zakłada się, że zabieg ten zaleca się wykonywać przynajmniej raz na pół roku.

Wybielanie lampą ZOOM

Najlepsze i najtrwalsze efekty można uzyskać poddając się wybielaniu lampą ZOOM. Tę nowoczesną metodę laserową stosują również specjaliści w klinice Warsaw Dental Center. Opiera się ona na działaniu lamp, które emitują zimne światło, aktywujące nałożony wcześniej na zęby środek wybielający (bazujący na nadtlenku wodoru). Jest to bezpieczne dla szkliwa i dziąseł, cała wizyta trwa nie dłużej niż godzinę, a pierwsze efekty widoczne są od razu po wyjściu z gabinetu. Dla lepszych rezultatów zaleca się wcześniejsze wykonanie scallingu oraz piaskowania. Jest to metoda droższa niż powszechne nakładkowe wybielanie zębów. Jednak wyróżnia ją lepsza skuteczność, ponieważ pozwala na usunięcie prawie wszystkich rodzajów przebarwień, a kolor uzębienia rozjaśnia się nawet o kilka odcieni.

Dlaczego warto poddać zęby wybielaniu?

Popularność zabiegów wybielających stale rośnie. Uśmiech to nasza wizytówka, białe lśniące uzębienie to świadectwo tego, że dbamy o siebie, przykładając dużą wagę do prawidłowej higieny jamy ustnej i jej wyglądu. Nieestetyczne żółte przebarwienia mogą obniżać pewność siebie, pogarszając jakość życia i negatywnie wpływać na zdrowie. Domowe sposoby wybielania zwykle są niewystarczające, by osiągnąć upragniony efekt. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej przywracają naturalny kolor zębów, a nawet poprawiają ich wygląd. Wykonywane w profesjonalnym gabinecie są w pełni bezpieczne, a rezultaty utrzymują się dłużej. Działania poprzedzone przeglądem stomatologicznym pozwalają wykryć pierwsze objawy próchnicy na wczesnym etapie, co pozwala zatrzymać jej rozwój. Usuwanie osadu i kamienia nazębnego, na którym żerują bakterie, ma nie tylko cel estetyczny, ale również profilaktyczny.

Udostępnij ten post:



  • Monika pisze:

    A co jeśli ktoś ma materiał coś jak plomba na przednim zębie ?światło nie wybieli tego a wymiana plomby po paaaru latach jest ryzykowna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...