Menu

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA usamodzielnia i integruje

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku zajął drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu Lodołamacze. Przyznano mu srebrny medal w kategorii „zakład pracy chronionej”.

 

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA, zlokalizowany w powiecie suwalskim, w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, powstał dzięki pomysłowi i inicjatywie Bożenny Chmielewskiej, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku. To miejsce z założenia miało być przyjazne osobom niepełnosprawnym, miało pomóc im w osiągnięciu samodzielności w pracy i życiu osobistym, i takie właśnie jest.

W zakładzie zatrudnionych jest 50 osób, z czego 36 to osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym. Wspólnie prowadzą działalność hotelową i gastronomiczną w Kordegardzie – zabytkowym budynku, który jest częścią Pałacu Paca w Dowspudzie. Poza możliwością pracy osoby zatrudnione w SOWIE mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Pomoc socjalna, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i leków, organizacja szkoleń zawodowych, pomoc w załatwianiu spraw osobistych, poradnictwo psychologiczne i zawodowe, usługi lecznicze, organizacja wycieczek, uczestnictwo w wystawach rękodzieła, warsztatach, targach i imprezach kulturalnych – to najważniejsze z nich.

Dzięki zatrudnieniu w ZAZ SOWA oraz rehabilitacji społecznej osoby niepełnosprawne coraz chętniej wychodzą z domu, są coraz bardziej niezależne, otwarte i komunikatywne, dbają o swój wygląd i kulturę osobistą. Dzięki motywacji do pracy, jaką tam dostają, ich umiejętności i predyspozycje są nieustająco rozwijane. Praca w zakładzie wzmacnia poczucie wartości, stabilizacji życiowej oraz samodzielności.

Fot. Zakład Aktywności Zawodowej SOWA

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018