Festiwal Jerzego Waldorffa

XI Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

Opublikowano: 27 czerwca 2019

Jerzy Waldorff przez ponad 30 lat spędzał lato w pałacu w Radziejowicach. Miał tę możliwość w zamian za zrównanie z ziemią dworu w Rękawczynie. Przyjeżdżał tu pisać i wypoczywać. Razem z dyrektorem Bogumiłem Mrówczyńskim w 1997 r. zapoczątkował coroczny cykl kulturalny „Letnie Spotkania ze Sztuką w Radziejowicach”. Mottem jest zdanie Waldorffa: „Stąd powinien emanować kult sztuki, dźwięku, słowa, malarstwa na całą okolicę”. Obok koncertów prezentowano wystawy, spotkania z twórcami, przedstawienia teatralne. Ideą była promocja młodych artystów pod patronatem Domu Pracy Twórczej.

Od 2009 r. we współpracy z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, skupiającą najlepszych absolwentów szkół muzycznych w kraju, odbywa się Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. To niezwykłe wydarzenie przyciąga znakomitych twórców z Polski i zza granicy, artystów z różnych pokoleń. Do grona stałych bywalców Festiwalu dołączają z roku na rok nowi słuchacze. Letnie spotkania stały się już bardzo popularne i przyciągają publiczność z całej Polski.

Tegoroczny repertuar jest bardzo zróżnicowany. Wiele miejsca zajmuje w nim Stanisław Moniuszko, ojciec polskiej opery narodowej, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki. Trzy spośród dziewięciu wieczorów będą poświęcone temu wielkiemu twórcy. Festiwal zainauguruje Polska Opera Królewska, która wystąpi ze znakomitym przedstawieniem „Dziady – Widma” z muzyką Stanisława Moniuszki do poematu Adama Mickiewicza, w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Peryta. W programie szóstego wieczoru – „Moniuszko Klasyczno-Jazzowy znajdą się pieśni, duety, ballady. Solistom będzie towarzyszyć Włodek Pawlik Trio, a przy fortepianie – Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. Podczas wieczoru ósmego, „Jazzowo i Ludowo o Moniuszce”, zaprezentują się soliści i Trio Nikoli Kołodziejczyka.

Na stałe wpisane jest w Festiwal nazwisko Janusza Olejniczaka, znanego pianisty i pedagoga muzycznego. W 1995 r. jego płyta z koncertami fortepianowymi Chopina zdobyła Fryderyka w kategorii album roku – muzyka solowa. Olejniczak otworzy wieczór pierwszy „Preludium” i wystąpi w wieczorze piątym „Kameralnie z organami”. Wydarzeniem będzie też występ Leszka Możdżera – kompozytora, twórcy muzyki filmowej, pianisty i producenta muzycznego, który wystąpi z Elbląską Orkiestrą Kameralną podczas wieczoru czwartego –„Jubilaci”.

Kolejne znane nazwisko w świecie muzyki to Krzysztof Jakowicz – skrzypek i pedagog, który koncertował z recitalami m.in. w Kanadzie, Japonii, Nowej Zelandii, Australii. Na Festiwalu wystąpi jako bohater wieczoru czwartego – „Romantycznego”. „Mistrzowskie Kwartety” to tytuł wieczoru siódmego z udziałem znakomitego Royal String Quartet, który w ubiegłym roku świętował swoje 20. urodziny. Muzycy cieszą się międzynarodową sławą, koncertowali m.in. w Londynie dla królowej Elżbiety II. Na wielki finał zaplanowano utwory Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa z solistą Konstantym Andrzejem Kulką, pedagogiem i wirtuozem, zaliczanym do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jak co roku  gospodarzem festiwalu jest Jerzy Kisielewski, który, jak sam mówi, jest pamiątką po Jerzym Waldorffie.

Program tegorocznego Festiwalu jest bardzo różnorodny. Każdy wieczór, odbywający się w pięknej scenerii parku w Radziejowicach, dostarczy słuchaczom wielu niezapomnianych wrażeń.

Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...