Wypowiedzenie umowy OC

Wypowiedzenie umowy OC – praktyczny poradnik krok po kroku

Opublikowano: 12 stycznia 2017
Wykupując ubezpieczenie OC właściciel pojazdu podpisuje umowę na 12 miesięcy. Przed upływem roku kierowca może wypowiedzieć umowę, by nie przedłużać jej na kolejny okres. Z jakimi formalnościami się to wiąże? O czym należy pamiętać?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że mogą wypowiedzieć umowę OC. Trzeba jednak mieć świadomość, że dotyczy to tylko kilku konkretnych przypadków.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy istnieje możliwość wypowiedzenia umowy OC. Dotyczy to:

  • chęci zmiany ubezpieczyciela, gdy obowiązująca aktualnie umowa niebawem wygasa – nie trzeba kontynuować ubezpieczenia w tej samej firmie;
  • zmiany właściciela pojazdu – nowy właściciel nie musi korzystać z polisy wykupionej przez zbywcę pojazdu; może wykupić ubezpieczenie w dowolnej firmie ubezpieczeniowej;
  • zdublowania się polis – wypowiedzieć można tę polisę, która została przedłużona automatycznie, gdy właściciel auta nie zdążył wykupić nowego ubezpieczenia przed końcem umowy;
  • rezygnacji z polisy zakupionej na odległość, tj. przez internet lub telefonicznie – bez względu na przyczynę rezygnacji.

Umowy OC nie można natomiast wypowiedzieć, jeśli chce się zrezygnować z obowiązującej polisy tylko dlatego, że inna firma ubezpieczeniowa oferuje ubezpieczenie na korzystniejszych warunkach. W takiej sytuacji trzeba poczekać, aż aktualna umowa wygaśnie.

Wypowiedzenie umowy OC

Wypowiedzenie umowy OC nie ma jednego wzoru. Najważniejsze jest, by miało formę pisemną. Tylko wniosek złożony bezpośrednio na ręce ubezpieczyciela stanowi podstawę do odstąpienia od umowy.

Krok 1. Wypełnienie oświadczenia o odstąpieniu umowy

Oświadczenie o odstąpieniu umowy powinno zawierać dane ubezpieczającego, informacje na temat pojazdu, numer polisy, okres ubezpieczenia (nie jest wymagany, jeśli numer polisy jest znany).

Krok 2. Przesłanie oświadczenia o odstąpieniu umowy do ubezpieczyciela

Taki dokument należy przesłać na adres centrali ubezpieczeniowej lub wręczyć agentowi ubezpieczeniowemu, dotrzymując następujących terminów:

  • nie później niż 1 dzień przed końcem trwania ubezpieczenia – gdy ubezpieczający nie chce przedłużyć umowy na kolejny rok;
  • do 30 dni od potwierdzenia zawarcia umowy na odległość – gdy ubezpieczający chce odstąpić od umowy zawartej online lub telefonicznie;
  • niezwłocznie, gdy polisy zostały zdublowane;
  • w dowolnym momencie po zakupie pojazdu “z drugiej ręki”, który posiada ubezpieczenie OC.

Warto przy tym pamiętać, że moment odstąpienia od umowy to moment, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe otrzymuje oświadczenie. Wyjątek stanowią dokumenty przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej – tutaj liczy się data stempla pocztowego.

Wypowiadasz umowę? Musisz posiadać aktualne OC

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koniecznością jest zachowanie ciągłości polisy OC. Samochód nie może pozostać bez ubezpieczenia nawet przez jeden dzień, ponieważ brak polisy może oznaczać dla właściciela pojazdu kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Osoby decydujące się na wypowiedzenie umowy OC powinny wiedzieć, że ich samochód musi posiadać aktualną polisę. Trzeba więc wykupić kolejne ubezpieczenie i opłacić składkę, by uniknąć konsekwencji finansowych za brak dopełnienia obowiązku ubezpieczeniowego.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela
W sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno w po...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...