Menu

Wyjątkowy pokaz mody z plejadą znanych projektantów

4 grudnia w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się wyjątkowy pokaz mody – „Nowoczesność lata 50. i 60.”. Wydarzeniem tym rozpoczęto drugą edycję projektu „Spragnieni piękna” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele MNW.

 

Podczas imprezy goście mogli podziwiać kreacje wieczorowe stworzone przez tak znakomitych projektantów mody, jak: Tomasz Ossoliński, Paprocki&Brzozowski, MMC, Ania Kuczyńska, Lidia Kalita, Marlu, Weave, Łukasz Jemioł, Maciej Zień oraz BOHOBOCO. Wszyscy oni przekazali swoje kreacje na rzecz Muzeum Narodowego. Po pokazie odbyła się cicha aukcja, a dochód z niej wyniósł niebagatelną kwotę 58 tys. zł.

 

– Projekt „Spragnieni piękna” zrodził się w zeszłym roku z okazji 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego. Wtedy również zorganizowaliśmy pokaz mody, nawiązujący do lat 20. i 30., czyli okresu, w którym powstała nasza organizacja. Tym razem tematycznie nawiązujemy do Galerii Wzornictwa Polskiego, a dokładniej do czasów, które kuratorki wystawy – Anna Maga, Anna Demska i Kaja Muszyńska – nazwały „nowoczesnością”, bowiem pragnienie nowoczesności stało się wówczas wszechobecne. W Polsce polityczna odwilż przyniosła otwarcie na świat i nadzieję na lepsze zmiany. To był niezwykły czas dla polskiej kultury i sztuki. Powstała Polska Szkoła Plakatu, kabaret STS, festiwal Jazz Jamboree, czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a cała Warszawa zachwycała się nowoczesnymi dekoracjami przygotowanymi przez Fangora, Tomaszewskiego i Młodożeńca na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów – powiedziała podczas wieczoru Małgorzata Wandzel, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół MNW.

 

 

Pokaz wyreżyserowała Katarzyna Sokołowska, przy współpracy z Agnieszką Ścibior. Jestem szczęśliwa, gdy mogę pracować w projektach, które są artystycznym wyzwaniem. Myślę, że dla samych projektantów było to również ciekawe warsztatowe doświadczenie. Suknia wieczorowa to nie najłatwiejszy temat zarówno dla projektanta, jak i reżysera. Chciałam, aby ten pokaz był wyjątkowym spektaklem odbieranym na wielu płaszczyznach, łączącym sztukę, modę i muzykę – powiedziała Kasia Sokołowska.

Pokaz poprowadził Hubert Urbański. Pojawiło się też kilka znanych osób, m.in. Michelle Gutknecht, Joanna Horodyńska i Mariola Bojarska-Ferenc.

Pokaz był zapowiedzią II Balu Dobroczynnego, który odbędzie się 12 lutego 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dochód z cyklu wydarzeń zostanie przekazany na rzecz muzeum.

 

 

Fot. AKPA

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018