oparzenia słoneczne

Wybierasz się w podróż? Uważaj na oparzenia słoneczne

Opublikowano: 30 czerwca 2018

Latem ciężko skupić się na pracy i obowiązkach. Nieustannie myślimy o odpoczynku i wakacjach. Kiedy wreszcie nadchodzi upragniony urlop, wyjeżdżamy nad polskie morze lub za granicę. Opalamy się na plaży, jeździmy na wycieczki po okolicznych miasteczkach czy spacerujemy po parkach i mieście. Większość z nas uwielbia słoneczne i ciepłe dni. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w czasie podróży do ciepłych krajów, gdzie temperatury sięgają nawet 40 stopni, może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Cztery stopnie oparzenia słonecznego – czym się charakteryzują?

Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu bez aplikacji odpowiednich filtrów może spowodować oparzenia słoneczne. Objawy są nam dobrze znane. To zaczerwienienie skóry, ból, pieczenie i ogólne osłabienie organizmu. O leczeniu poparzeń słonecznych decyduje stopień poparzenia. Mówimy o czterech stopniach oparzenia słonecznego:

1. Oparzenie pierwszego stopnia
Skóra jest zaczerwieniona i może być delikatnie obrzęknięta. Jednak nie występują na niej pęcherze lub pęknięcia.

2. Oparzenie drugiego stopnia
W przypadku oparzenia drugiego stopnia na skórze pojawiają się pęcherze, które wypełnione są przezroczystym płynem. Jednak zaczerwienie skóry nie jest intensywne.

3. Oparzenie trzeciego stopnia
Tutaj dochodzi do martwicy skóry. Cechą charakterystyczną jest siny kolor skóry, który powstaje na skutek wylewów krwi oraz strupów. Skóra może mieć też biały kolor, który jest efektem ograniczonego ukrwienia. Oparzona skóra jest niewrażliwa na dotyk.

4.Oparzenie czwartego stopnia
Rany są bardzo głębokie i sięgają nawet najgłębszych warstw tkanek. Do objawów należą także utrata naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych.

Należy zaznaczyć, że oparzenia stopnia III i IV powodują także zaburzenia ogólnoustrojowe. Dochodzi do utraty wody i elektrolitów przez poparzone miejsca. W efekcie pojawia się tzw. choroba oparzeniowa, wywołana bólem, utratą osocza krwi.

Oparzenie słoneczne daje o sobie znać zwykle po 4–6 godzinach od ekspozycji. Na oparzenia stosujemy odpowiednie kremy łagodzące, wspomagamy się domowymi sposobami, a także chłodzimy ciało lodem i zimną wodą. Jednak już przy drugim stopniu oparzenia słonecznego wymagana jest pomoc lekarza. To, co powinno nas zaniepokoić, to objawy takie jak: gorączka, opuchlizna, wyciek surowicy z tkanek czy zmiany barwnikowe na skórze. W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, dlatego, że objawy mogą się nasilać i zagrażać naszemu zdrowiu.

Wyobraź sobie, że do oparzenia słonecznego dochodzi podczas twoich wakacji. Sytuacja może dotyczyć ciebie, twojej rodziny, a także znajomych. Co jeśli nie jesteś ubezpieczony na czas podróży?

Chroń swoje zdrowie i ubezpiecz się na czas podróży

Wiele z nas ryzykuje i zapomina o wykupieniu ubezpieczenia na czas podróży. Na własną rękę podejmujemy bardzo dużo ryzyko. Oparzenia słoneczne to duży problem podróżujących, zwłaszcza dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do wysokich temperatur i mocnego słońca. Natężenie promieniowania UV zależne jest od wielu czynników, takich jak: szerokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza. Jeżeli czas ekspozycji na słońcu jest długi, natężenie promieniowania wysokie, a dodatkowo nasza skóra ma jasny kolor – wówczas ryzyko oparzenia słonecznego jest bardzo wysokie.

Jeśli taka sytuacja przytrafi ci się podczas wyjazdu, podczas którego nie jesteś ubezpieczony, a będziesz potrzebował pomocy medycznej, wysokie koszty leczenia pokrywasz z własnej kieszeni. Niewykupienie polisy turystycznej naraża cię także na straty w przypadku gdy:

  • musisz skorzystać z pomocy lekarskiej,
  • musisz odwołać zaplanowany wyjazd,
  • przytrafił ci się nieszczęśliwy wypadek i potrzebujemy transportu medycznego,
  • twój lot został odwołany,
  • zagubiłeś bagaż lub cenny sprzęt.

Tylko z odpowiednim pakietem ubezpieczenia turystycznego jesteśmy w stanie uchronić się od poniesienia wysokich strat finansowych. Podstawowa polisa turystyczna powinna obejmować przede wszystkim koszty leczenia i assistance, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz pomoc prawną (np. ubezpieczenie turystyczne SIGNAL IDUNA). Dlatego jeśli podczas wczasów poparzysz skórę na słońcu w wyniku nadmiernej ekspozycji, a masz wykupione ubezpieczenie, możesz skorzystać z pomocy lekarskiej w najbliższej placówce medycznej.

Pamiętaj, że nawet krótka podróż może zagrażać twojemu zdrowiu, dlatego aby zapewnić sobie i swoim bliskim spokojny urlop, nigdy nie wyjeżdżaj bez wykupionej polisy turystycznej. I bez kremów z wysokim filtrem.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...