Menu

Wujaszek Wania znów na teatralnych deskach

Już 9 grudnia na deski Teatru Polskiego trafi „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Tę ponadczasową sztukę odtworzy plejada znakomitych polskich aktorów. Znów poczujemy, że napisana dawno temu historia jest ciągle aktualna.

– Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością – mówi Iwan Wyrypajew o wystawieniu Antoniego Czechowa, którego największą miłością był teatr. Został nazwany portrecistą rosyjskiej klasy wyższej. W swoich sztukach pokazuje problemy moralne, obyczajowe na tle życia inteligencji rosyjskiej z przełomu XIX i XX wieku. „Wujaszek Wania”, „Mewy”, „Trzy siostry” powstały na zamówienie Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego i przyniosły autorowi światową sławę.

Iwan Wyrypajew, reżyser spektaklu, to jeden z najbardziej intrygujących twórców współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Laureat Paszportu Polityki „za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją, za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu”. Lubi eksperymentować, ale opiera się na tradycji. Krytycy piszą o jego twórczości, że jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego, a teatralny świat okrzyknął go współczesnym Czechowem.

„Wujaszek Wania” to historia o zagubieniu, nieporozumieniach i poczuciu niespełnienia. Wyrypajew traktuje tekst jak nienaruszalną partyturę, opowiada historię, która zdarzyła się w wiejskiej posiadłości Wojnickich. Spokojne życie burzy przyjazd profesora Serebriakowa i jego pięknej, młodej żony Heleny. Między słowami ukryta jest drobiazgowo zbudowana opowieść o epoce, która przeminęła, o ludziach, których już nie ma, o miłości niespełnionej, o trudnych wyborach życiowych. Wszystkie postacie dramatu są jednakowo ważne i pokazane z wielką dbałością.

Przekaz Czechowa jest ciągle aktualny, pokazuje ludzkie słabości, namiętności, emocje. Nie wymaga uwspółcześniania, by był współczesny. – Czechow stawia wciąż aktualne pytania o rozczarowania dotyczące miłości, wyznawanych ideałów, wierności i wszelkiego rodzaju marzeń, które z biegiem czasu zmieniają się i nikną. Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą – dodaje Wyrypajew.

Obsada sztuki jest wyjątkowa na czele z Andrzejem Sewerynem, Magdaleną Różczką, Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Maciejem Stuhrem, Karoliną Gruszką, Anną Nehrebecką. To uczta teatralna, którą należy się delektować.

Tekst Anna Arwaniti

Fot. materiały prasowe

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018