Menu
Toruń

Wisła sercem Torunia

W przeszłości decydowała o lokalizacji, rozwoju i bogactwie Torunia. Dziś jest miejscem relaksu, rekreacji oraz spotkań torunian i gości grodu Kopernika. Trwający Rok Rzeki Wisły to doskonała okazja, aby przyjrzeć się, jaki wpływ na kształt i rozwój miasta miała i wciąż ma Wisła – najdłuższa polska rzeka.

 

Według jednej z legend Wisła przyczyniła się do powstania nazwy miasta. Jedna z toruńskich baszt słuchała interesujących opowieści o barwnym życiu, którym chwaliła się rzeka, podpływając coraz bliżej murów wieży. W końcu baszta z przerażeniem krzyknęła: „Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę!”. „To ruń!” – odpowiedziała Wisła, a słowa te usłyszeli wędrowcy, zastanawiający się, jak nazywa się miasto na horyzoncie.

Według podań historyków Krzyżacy założyli swój pierwszy gród na Ziemi Chełmińskiej przy przeprawie przez Wisłę w Starym Toruniu. Nękani wylewami rzeki, przenieśli go jednak w 1233 r. w obecne miejsce. Położenie miasta miało ogromny wpływ na jego szybki i dynamiczny rozwój. Jako śródlądowy port morski było do końca XIV w. jedynym tak dużym punktem wymiany handlowej między Polską a Zachodem. Szeroką skalę działania umożliwiała przynależność Torunia do Związku Miast Hanzeatyckich. Dobrobyt i bogactwo tego okresu doskonale widać w architekturze. To właśnie w XIII i XIV w. powstały gotyckie perły Torunia, m.in. Ratusz Staromiejski oraz monumentalne kościoły: św. Janów, NMP i św. Jakuba.

Obecnie brzegi Wisły w Toruniu tętnią życiem dzięki mieszkańcom i gościom, którzy chętnie spędzają czas na Bulwarze Filadelfijskim. Aktywnemu wypoczynkowi nad wiślanymi brzegami sprzyja nowoczesna przystań sportów wodnych, boiska i plac zabaw, a w najbliższych latach powstaną tam tereny zielone, punkty usługowe i miejsca rekreacji. Otoczenie Wisły jest scenerią licznych imprez, m.in. Święta Miasta, Święta Piernika czy Bella Skyway Festival. Nad Wisłą w Toruniu nie może również zabraknąć fanów kultowego filmu „Rejs”, do którego zdjęcia realizowane były właśnie w tym miejscu, o czym przypominają cytaty na murze nabrzeża.

W Roku Rzeki Wisły nie zabraknie wydarzeń sportowych związanych z wiślanym świętowaniem. 3 maja odbyła się inauguracja sezonu żeglarskiego przy nowopowstałej przystani sportów wodnych. 2 i 3 czerwca w Toruniu kibicować będziemy zawodnikom startującym w 52. Długodystansowych Regatach na Wiśle Związku Miast Nadwiślańskich. W czerwcu nie zabraknie również emocji siatkarskich podczas turnieju Plaża Gotyku (1–11 czerwca) i Regat Ósemek Wioślarskich o Puchar Prezydenta Miasta Torunia.

Tuż przed XVIII Światowymi Letnimi Igrzyskami Polonijnymi, które zagoszczą w dniach 29 lipca–6 sierpnia, toruńskich kibiców czekają jeszcze Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie. Dziać się będzie jednak nie tylko nad Wisłą – oczy kibiców z Europy i całego świata będą w tym roku zwrócone na toruńską Motoarenę, gdzie 30 czerwca rozpocznie się rywalizacja żużlowców w cyklu Speedway Euro Championship, a 7 października po raz ósmy zagoszczą najlepsi zawodnicy świata podczas zawodów Speedway Grand Prix.

Oprócz emocji sportowych odwiedzającym Toruń niecodziennych wrażeń dostarczą też rejsy po Wiśle, w czasie których można podziwiać wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO gotycką Starówkę. Warto wybrać się również na lewy brzeg rzeki, gdzie z tarasu widokowego na terenie Kępy Bazarowej roztacza się widok na charakterystyczną toruńską panoramę – jej urok warto sprawdzić także po zmroku.

Fot. Urząd Miasta Torunia

Artykuły powiązane

Udostępnij

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018