Toruń

Wisła sercem Torunia

Opublikowano: 3 czerwca 2017

W przeszłości decydowała o lokalizacji, rozwoju i bogactwie Torunia. Dziś jest miejscem relaksu, rekreacji oraz spotkań torunian i gości grodu Kopernika. Trwający Rok Rzeki Wisły to doskonała okazja, aby przyjrzeć się, jaki wpływ na kształt i rozwój miasta miała i wciąż ma Wisła – najdłuższa polska rzeka.

Według jednej z legend Wisła przyczyniła się do powstania nazwy miasta. Jedna z toruńskich baszt słuchała interesujących opowieści o barwnym życiu, którym chwaliła się rzeka, podpływając coraz bliżej murów wieży. W końcu baszta z przerażeniem krzyknęła: „Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę!”. „To ruń!” – odpowiedziała Wisła, a słowa te usłyszeli wędrowcy, zastanawiający się, jak nazywa się miasto na horyzoncie.

Według podań historyków Krzyżacy założyli swój pierwszy gród na Ziemi Chełmińskiej przy przeprawie przez Wisłę w Starym Toruniu.

Nękani wylewami rzeki, przenieśli go jednak w 1233 r. w obecne miejsce. Położenie miasta miało ogromny wpływ na jego szybki i dynamiczny rozwój. Jako śródlądowy port morski było do końca XIV w. jedynym tak dużym punktem wymiany handlowej między Polską a Zachodem. Szeroką skalę działania umożliwiała przynależność Torunia do Związku Miast Hanzeatyckich. Dobrobyt i bogactwo tego okresu doskonale widać w architekturze. To właśnie w XIII i XIV w. powstały gotyckie perły Torunia, m.in. Ratusz Staromiejski oraz monumentalne kościoły: św. Janów, NMP i św. Jakuba.

Obecnie brzegi Wisły w Toruniu tętnią życiem dzięki mieszkańcom i gościom, którzy chętnie spędzają czas na Bulwarze Filadelfijskim.

Aktywnemu wypoczynkowi nad wiślanymi brzegami sprzyja nowoczesna przystań sportów wodnych, boiska i plac zabaw, a w najbliższych latach powstaną tam tereny zielone, punkty usługowe i miejsca rekreacji. Otoczenie Wisły jest scenerią licznych imprez, m.in. Święta Miasta, Święta Piernika czy Bella Skyway Festival. Nad Wisłą w Toruniu nie może również zabraknąć fanów kultowego filmu „Rejs”, do którego zdjęcia realizowane były właśnie w tym miejscu, o czym przypominają cytaty na murze nabrzeża.

W Roku Rzeki Wisły nie zabraknie wydarzeń sportowych związanych z wiślanym świętowaniem. 3 maja odbyła się inauguracja sezonu żeglarskiego przy nowopowstałej przystani sportów wodnych.

2 i 3 czerwca w Toruniu kibicować będziemy zawodnikom startującym w 52. Długodystansowych Regatach na Wiśle Związku Miast Nadwiślańskich. W czerwcu nie zabraknie również emocji siatkarskich podczas turnieju Plaża Gotyku (1–11 czerwca) i Regat Ósemek Wioślarskich o Puchar Prezydenta Miasta Torunia.

Tuż przed XVIII Światowymi Letnimi Igrzyskami Polonijnymi, które zagoszczą w dniach 29 lipca–6 sierpnia, toruńskich kibiców czekają jeszcze Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie.

Dziać się będzie jednak nie tylko nad Wisłą – oczy kibiców z Europy i całego świata będą w tym roku zwrócone na toruńską Motoarenę, gdzie 30 czerwca rozpocznie się rywalizacja żużlowców w cyklu Speedway Euro Championship, a 7 października po raz ósmy zagoszczą najlepsi zawodnicy świata podczas zawodów Speedway Grand Prix.

Oprócz emocji sportowych odwiedzającym Toruń niecodziennych wrażeń dostarczą też rejsy po Wiśle, w czasie których można podziwiać wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO gotycką Starówkę. Warto wybrać się również na lewy brzeg rzeki, gdzie z tarasu widokowego na terenie Kępy Bazarowej roztacza się widok na charakterystyczną toruńską panoramę – jej urok warto sprawdzić także po zmroku.

Fot. Urząd Miasta Torunia

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Dom Mikołaja Kopernika
Modernizacja Domu Kopernika objęła dwie XV-wieczne k...
Gmina Lubicz wydaje się być wymarzonym miejscem do założ...
Rok Rzeki Wisły
Cieszymy się że nasza rzeka została uhonorowana przez Se...
Puławy
Puławy to miasto, które urzeka bogactwem kulturowym i pr...
Góra Kalwaria
Chciałbym, żeby Góra Kalwaria kojarzyła się z przyjaznym...