Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

Opublikowano: 31 października 2019

Znamienici muzycy, wyselekcjonowany i zróżnicowany program koncertowy i filmowy, 4 wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności i 4 specjalne to w skrócie VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. W br. będzie się on odbywać od 2 do 10 listopada w 6 lokalizacjach w Warszawie.

Festiwal, który odbywa się już szósty raz, to pierwsze wydarzenie kulturalne promujące twórczość i dokonania Ignacego Jana Paderewskiego na taką skalę. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że listopad to najlepszy czas na taki festiwal. W tym miesiącu obchodzimy rocznicę urodzin wielkiego pianisty i kompozytora, a także wielkiego męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. W listopadzie upływa także kolejna rocznica od pierwszego koncertu w Filharmonii Warszawskiej, która obecnie nosi nazwę Narodowej. Powstanie tego wspaniałego budynku było udziałem tego wielkiego Polaka. Właśnie dzięki jego inicjatywie i współfinansowaniu powstała Filharmonia Warszawska. Listopad to także Święto Niepodległości, które możemy celebrować m.in. dzięki patriotycznej i politycznej aktywności Paderewskiego.

Bogaty repertuar w święto Paderewskiego

Oferta koncertowo-repertuarowa VI Międzynarodowego Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego zawiera szeroki wachlarz form: W programie znajdą się: koncerty, w tym 2 symfoniczne, projekcje filmu dokumentalnego pt. Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i słowa, lekcje mistrzowskie, koncert dla młodzieży szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego i koncert dla dzieci.

– Koncerty symfoniczne są zawsze znaczącym akcentem, stwarzającym możliwość prezentacji atrakcyjnych utworów wymagających dużych zespołów wykonawczych mówi Jan Popis, dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. – W tym roku wystąpią dwa znakomite zespoły symfoniczne: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją jej szefa Michała Klauzy oraz Sinfonia Varsovia, którą poprowadzi Ian Hobson – dyrygent ze Stanów Zjednoczonychdodaje. Podkreśla, że ważne jest, że oba wieczory są poświęcone muzyce polskiej. Jest to zgodne z założeniami festiwalu, który ma promować naszą, rodzimą twórczość, a w szczególności stosunkowo mało znaną szerokiej publiczności kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego.

W br. w programie koncertów obok dzieł Ignacego Jana Paderewskiego znajdą się utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Maurycego Moszkowskiego, Władysława Żeleńskiego, a także Ferenca Liszta i Camillea Saint-Saensa.

Wśród wykonawców – solistów znajdą się m.in.: Ion Hobson, Krzysztof Książek, duet fortepianowy Jekaterina i Stanisław Drzewieccy, Lelin Qi i Szymon Nehring.

Gdzie odbywa się VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego?

Festiwalowe koncerty i projekcje filmów będą odbywać się w najważniejszych kulturalnych miejscach Warszawy: w Sali Balowej Zamku Królewskiego, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w Galerii Apteka Sztuki.

Festiwal jest świętem kompozycji, doskonałych dźwięków, symfonii, koncertów i merytorycznych dyskusji o muzyce, które od sześciu lat przywracają społeczeństwu pamięć o wiekopomnych dokonaniach światowej sławy pianisty, kompozytora, polityka, męża stanu, dyplomaty, filantropa i wielkiego polskiego patrioty – mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.

Wiesław Dąbrowski

Wiesław Dąbrowski, dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.

Także dla najmłodszych

Organizator wydarzenia, Fundacja Ave Arte, przygotowała także atrakcje dla najmłodszych uczestników tj. dla dzieci w wieku 3-5 lat. W przedostatni dzień festiwalu, 9 listopada br., w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbędzie się dla nich interaktywny koncert pt. Muniania.

Warto dodać, że współorganizatorem wydarzenia jest Orkiestra Sinfonia Varsovia. Partnerami wspierającymi są: Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja PZU.

Udział w otwartych, festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny, jednak organizatorzy podkreślają, że liczba miejsc jest ograniczona.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...