Ustronie Morskie

Ustronie Morskie wciąż na fali

Opublikowano: 3 lipca 2017

Jak tylko pojawią się możliwości finansowego wsparcia ze środków Unii Europejskiej, w jak najszerszym zakresie będziemy o nie aplikować. Chciałbym, aby nasza gmina piękniała z każdym rokiem, a jej mieszkańcom żyło się coraz lepiej – mówi Jerzy Kołakowski, wójt gminy Ustronie Morskie.

Pana osobiście i gminę Ustronie Morskie okrzyknięto mianem Pereł Samorządu 2017. Jakimi działaniami odnosi się taki sukces?

– Sukces samorządowca widoczny jest w zrealizowanych na rzecz mieszkańców działaniach. Najtrudniejsze są te największe i najkosztowniejsze. Wiadomo, że rok ubiegły nie był komfortowy, jeżeli chodzi o środki unijne. Pomimo tego udało nam się pozyskać około miliona złotych na rozbudowę infrastruktury drogowej i sportowej. Niezmiernie cieszą mnie też inwestycje w oświatę. Największą satysfakcję sprawiła oczywiście budowa euroboiska, które cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających naszą gminę turystów. Osiągnęliśmy zatem wiele, ale wiem, że możemy zrobić więcej. Mamy opracowane Strategię Rozwoju Gminy Ustronie Morskie na lata 2016–2020+, Plan Rozwoju Lokalnego i Program Rewitalizacji Gminy Ustronie Morskie. Dokumenty te otwierają nam drogę do aplikacji o kolejne środki UE.

Ustronie Morskie

Nasz potencjał to także dzieci i młodzież, w które inwestujemy.

Dowodem tego są bardzo wysokie wyniki, jakie osiągają uczniowie naszej szkoły – ze wszystkich części egzaminów końcowych są one zazwyczaj wyższe od średniej województwa, okręgu i kraju. Wśród uczniów klas trzecich gimnazjum są osoby, które napisały egzamin na 100 proc. Wysoki standard osiągnęliśmy również w dostosowaniu infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach funduszu sołeckiego realizujemy budżet obywatelski.

Dzięki niemu doposażone są świetlice wiejskie, zakupione wiaty i namioty promocyjne, wykonane oświetlenie czy organizowane imprezy integracyjne. Niemal 400 tys. zł. rocznie w ramach dotacji celowych przeznaczamy na wsparcie klubów i stowarzyszeń. Sami także kreujemy i realizujemy wydarzenia dla naszych mieszkańców i turystów, np. warsztaty satyry, karykatury i dobrego humoru. WOŚP, Dni Ustronia Morskiego, dożynki, imprezy rozrywkowe w amfiteatrze, imprezy sportowo-rekreacyjne na obiektach CSR HELIOS w Ustroniu Morskim. Współpracujemy też z mieszkańcami z innych gmin i miast, również tych z zagranicy.

Ustronie Morskie

Czy potencjał gminy Ustronie Morskie jest wykorzystywany w 100 proc., czy w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia ?

– Zawsze można więcej lub lepiej. Planów mamy wiele. Nowe ścieżki rowerowe, zejścia na plażę, przebudowy ulic, budowa placów zabaw czy modernizacja amfiteatru. Jak tylko pojawią się możliwości finansowego wsparcia ze środków Unii Europejskiej, w jak najszerszym zakresie będziemy o nie aplikować. Chciałbym, aby nasza gmina piękniała z każdym rokiem, a jej mieszkańcom żyło się coraz lepiej.

Rozmawiała Justyna Franczuk

Fot. archiwum Urzędu Gminy Ustronie Morskie

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...