Menu

VIVADENTAL – uśmiech synonimem zdrowia i szczęścia

Fundację dla Dzieci VIVADENTAL utworzono w listopadzie 2014 r. przez właścicieli kliniki Vivadental sp. z o.o. Jej beneficjentem są przede wszystkim dzieci z województwa pomorskiego, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej czynnikami społecznymi, zdrowotnymi czy ekonomicznymi. Pomóc im może każdy z nas.

 

Naszym podopiecznym – dzieciom z domów dziecka, domowych hospicjów, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz osobom chorującym na oligodoncję (niezwykle uciążliwą chorobę o podłożu genetycznym) – zapewniamy nieodpłatną pomoc w zakresie diagnostyki, profilaktyki i leczenia stomatologicznego oraz edukacji. Wpisując się w coraz bardziej cenioną społeczną odpowiedzialność biznesu, pragniemy przede wszystkim służyć swoją wiedzą i potencjałem najmłodszym, których los nie jest łatwy. Mimo niewielkiego stażu, udzieliliśmy pomocy w zakresie leczenia stomatologicznego ponad 180 dzieciom i młodzieży. Podjęliśmy działania zarówno w zakresie pomocy indywidualnej, jak i edukacji, i to nie tylko najmłodszych.

 

Uniwersytet Zdrowego Uśmiechu

W Polsce ponad 50 proc. dzieci w wieku trzech lat ma zęby z ubytkami próchnicowymi. Co zrobić, aby zęby mleczne były zdrowe, a późniejszy nastolatek nie był szczerbaty? „Uniwersytet Zdrowego Uśmiechu” to program skierowany do dzieci z gdańskich przedszkoli publicznych. Jego głównym celem jest edukacja prozdrowotna i profilaktyka próchnicy, podnoszące świadomość dbania o higienę jamy ustnej wśród przedszkolaków. Z danych zawartych w przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia dokumencie „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2013–2015” wynika, że ponad 60 proc. matek dzieci w wieku trzech lat nie było z nimi u stomatologa.

U pacjentów w wieku pięciu lat stwierdza się średnio około pięciu zębów z nieleczonymi ubytkami próchnicowymi, a odsetek maluchów bez próchnicy nie przekracza 20 proc. Powyższe dane, własne doświadczenie 25 lat działalności stomatologicznej kliniki VIVADENTAL oraz brak stałej opieki stomatologicznej w większości przedszkoli to powody, dla których stworzyliśmy „Uniwersytet Zdrowego Uśmiechu”.

Biorąc pod uwagę wiek dzieci (3–5 lat), przekazujemy małym studentom informacje w formie jak najbardziej atrakcyjnej, dzięki której zostaną na dłużej zapamiętane. Program zawiera: udział w  interaktywnym spektaklu Teatru Miniatura oraz wizyty zespołów medycznych w przedszkolach – przeprowadzają one przeglądy stomatologiczne oraz pogadanki połączone z praktyczną nauką właściwego mycia zębów. Jego wyniki zostaną przekazane rodzicom w Indeksie Zdrowego Uśmiechu. Ta forma publikacji będzie zawierała niezbędne informacje dla rodziców, miejsce na potwierdzenie wizyty adaptacyjnej u stomatologa oraz kalendarz mycia zębów przez dziecko. Projekt będzie trwał do końca 2017 r. Diagnostyką i edukacją zostanie objętych 450 gdańskich przedszkolaków. Bardzo liczymy na powodzenie przedsięwzięcia i możliwość jego kontynuacji w kolejnych latach.

 

 

Zdrowy uśmiech w każdym wieku

Czy wiemy już wszystko na temat skutecznego dbania o uzębienie i higieny jamy ustnej? Jakie ma to znaczenie dla jakości ogólnego zdrowia? A może warto poznać nowe rozwiązania w dziedzinie protetyki lub implantologii? Właśnie te tematy są poruszane na spotkaniach senioralnych pod hasłem „Zdrowy uśmiech w każdym wieku”, które Fundacja dla Dzieci VIVADENTAL rozpoczęła we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia.

Podczas nich lekarz stomatolog i dyplomowana higienistka stomatologiczna Beata Kurka przedstawiają słuchaczom interesujące informacje z dziedziny stomatologii, medycyny oraz przybliżają działalność fundacji. Prezentowane są najnowsze osiągnięcia technologiczne i medyczne, podstawowe zasady dbania o piękny uśmiech, bardzo przydatne wskazówki, w jaki sposób i przy użyciu jakich przyborów prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Mówimy też o tym, jak dziadkowie mogą zadbać o swoje wnuki, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u stomatologa oraz jak i dlaczego należy dbać o mleczne zęby. W tym roku odbyło się już pięć spotkań, w których uczestniczyło ponad 120 osób.

 

Integracja podopiecznych fundacji

„W twardym żeglarskim trudzie hartują się charaktery” – powiedział gen. Mariusz Zaruski. To motto towarzyszyło kandydatom na wilków morskich podczas rejsu integracyjnego żaglowcem imienia generała. Szukając ciekawego pomysłu na zintegrowanie chociaż części naszych podopiecznych, dość szybko na pierwszy plan wysunął się wątek morskiej przygody. Skoro mamy szczęście mieszkać nad morzem, możemy liczyć na życzliwość Gdańskiego Ośrodka Sportu i mamy szansę skorzystania ze wspaniałego żaglowca, to tylko cumy rzuć, wietrze w żagle wiej i stopy wody pod kilem!

W piątek 9 czerwca na trapie stanęło 27 osób, młodzież z Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego, słupskich domów dziecka oraz podopiecznych Fundacji Obudź Nadzieję. Wszyscy uczestnicy rejsu są lub będą pod opieką stomatologiczną Fundacji dla Dzieci Vivadental, a wspólny dzień pod żaglami był świetną okazją do poznania się w innych okolicznościach niż fotele w gabinetach stomatologicznych Kliniki Vivadental. Pogoda sprzyjała, Neptun zadbał o łagodną falę, tak więc ponad pięciogodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej przebiegł bez przeszkód. Na nudę nie było szans, ponieważ każdy adept żeglarstwa uczestniczył w pracach pokładowych.

 

Pomagamy pokonać lęk

Dbamy o zdrowy uśmiech najmłodszych, seniorów oraz dzieci i osób, dla których wizyta u dentysty z powodu ich choroby jest trudnym przeżyciem. Niedawno przyjęliśmy na przeglądy osoby autystyczne – obciążenia wynikające z choroby bardzo mocno potęgują stres, lęk przed nowym doświadczeniem.

Zespół medyczny odbył wcześniej szkolenie prowadzone przez terapeutów, aby podczas wizyty zachowania pacjenta były bardziej zrozumiałe. Dla nas to bardzo ważne doświadczenie i cenna świadomość, że możemy zapewnić wymagającemu pacjentowi więcej uważności i cierpliwości. To samo dotyczy dzieci, u których choroba ma wpływ na sprawność intelektualną, społeczną czy fizyczną. Cieszymy się, że dzięki zespołowi wolontariuszy Vivadental moją kontakt z leczeniem stomatologicznym i możemy im pomóc.

 

Charytatywne muzykowanie

„Każda okazja do manifestowania czułości i serdeczności jest dobra” – powiedział Grzegorz Turnau. Daliśmy temu wyraz 3 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej podczas pierwszego koncertu charytatywnego naszej fundacji. W pierwszej jego części wystąpił niezwykle dynamiczny zespół Boogie Boys. W przerwie we foyer była okazja do odwiedzenia stanowisk charytatywnych – można było kupić książki wydawnictw dziecięcych, zobaczyć, jak powstają słodkości Manufaktury Słodyczy, skosztować pysznych ciast, kawy i lodów, podziwiać i nabyć wyjątkowe wyroby Koła Gospodyń Wiejskich Rzeczpospolita Babska.

Druga część koncertu otworzyła magiczny świat poezji. Grzegorz Turnau poprowadził nas w miejsca, gdy „Na Brackiej pada deszcz”, jest „Cichosza” i nie wiadomo, czy „Naprawdę nie dzieje się nic”, czy jesteśmy na „Plażach Zanzibaru”, a wkoło „Liryka, liryka, czuła dynamika…”.  Finezyjna opowieść pełna anegdot, wspomnień i dowcipu, którą pan Grzegorz wplatał między utwory, uwiodła słuchaczy. Trudno było się rozstać.

Do zorganizowania koncertu skłonili nas sami podopieczni – mieszkańcy pomorskich domów dziecka, Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i osoby chorujące na oligodoncję. Jak o swoich pragnieniach mówią oni sami, można przeczytać na stronie fundacji.

 

Z uśmiechem w życie

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy pierwszy bal charytatywny – pretekstem był jubileusz 25-lecia istnienia Kliniki Vivadental. Debiut okazał się trafionym pomysłem – byli: znakomici goście, świetna atmosfera i okazja do pokazania realnych potrzeb naszych podopiecznych. W tym roku również podjęliśmy wyzwanie – wszak drugi bal powinien być lepszy niż pierwszy.

Celem imprezy, która odbyła się 18 listopada, było zebranie środków na sfinansowanie zakończenia procesu leczenia trojga naszych podopiecznych, którzy chorują na oligodoncję – rzadką chorobę genetyczną uzębienia – oraz podjęcie leczenia kolejnych podopiecznych. Gościem specjalnym była Małgorzata Ostrowska, aukcje poprowadził Tomasz Zimoch, było tanecznie, smacznie i w dobrym celu.

Fot. Fundacja dla Dzieci VIVADENTAL

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018