tętnicze nadciśnienie płucne

Tętnicze nadciśnienie płucne – jak je wykryć?

Opublikowano: 19 listopada 2019

Tętnicze nadciśnienie płucne nazywane w skrócie TNP jest mało znaną i trudno rozpoznawalną chorobą. Rozwija się powoli, a pacjenci trafiają do właściwego lekarza często, kiedy choroba jest już w mocno zaawansowanym stanie. Jak wykryć TNP? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Tętnicze nadciśnienie płucne, dokładnie tętniczkowe zapalenie płucne, może przytrafić się każdemu. Często w najlepszym okresie życia, bez względu na to, jaki prowadzi się styl życia. Choroba rozwija się powoli. Dotyka głównie ludzi młodych, ale ostatnio obserwuje się wzrost zachorowalności u ludzi starszych, powyżej 50-60 roku życia. Pojawia się nie wiadomo skąd. Ma częściowo podłoże genetyczne, jednak naukowcy nie wiedzą, co ją uaktywnia.

Jak rozpoznać tętnicze nadciśnienie płucne?

TNP jest trudno rozpoznawalne, ponieważ jego objawy są nietypowe, niespecyficzne. Pierwsze objawy choroby to: brak tchu, zadyszka, znużenie i zmęczenie. Większość ludzi dolegliwości te wiąże z niewłaściwym, wręcz złym trybem życia: z przepracowaniem, niewyspaniem i zmęczeniem. Co gorsze, objawy takie mogą występować w przypadku innych chorób m. in. niewydolność układu krążenia czy układu oddechowego. TNP nie pojawia się także w postaci wyraźnych objawów tj. w przypadku zawału serca, czy zatoru płucnego.

– Przeważnie chorzy nie podejrzewają u siebie takich problemów zdrowotnych. Przechodzą na dietę. Zapisują się na zajęcia do klubu fitness. Dopiero gdy np. podczas ćwiczeń zasłabną lub są bliscy zasłabnięcia, decydują się na wizytę u lekarza – mówi prof. Marcin Kurzyna z Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo – Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

Dodatkowo lekarze pierwszego kontaktu mają problem z rozpoznaniem TNP, ponieważ występuje ono rzadko (czyli poniżej 500 przypadków na 1 mln osób). W Polsce choruje na nie ok. 1,1 tys. osób. Szacuje się, że co roku tętnicze zapalenie płucne rozpoznaje się u 120 pacjentów w naszym kraju.

Prof. Kurzyna podkreśla, że od pojawienie się pierwszych objawów TNP do zdiagnozowania choroby często mija od 2 do 4 lat. To bardzo długo, a przecież efekty leczenia są uzależnione od tego jak szybko zdiagnozuje się chorobę.

Jak rozpoznaje się TNP?

Podstawowym narzędziem do rozpoznania, że pacjent jest chory na tętnicze nadciśnienie płucne jest echo serca, które pokazuje, że w płucach dzieje się coś złego – mówi prof. M. Kurzyna. Ekspert podkreśla, że rozpoznanie TNP odbywa się przez wykluczenie innych, dużo bardziej powszechnych chorób. Najczęściej lekarze pierwszego kontaktu najpierw podejrzewają u pacjentów astmę. Gdy spirometria na to nie wskazuje i nie działają leki przeciwastmatyczne, szukają innej przyczyny. Ekspert dodaje, że średnio mija ok. 7-8 miesięcy, zanim choremu zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Są pacjenci, u których choroba zostaje rozpoznana po miesiącu. Są także tacy, którym diagnozuje się TNP dopiero po kilku latach.

Prof. Kurzyna zauważa, że echo serca nie odpowiada na pytanie, dlaczego u pacjenta pojawiły się problemy z przepływem krwi w płucach. Przyczyną tego nie musi być TNP, ale inna choroba np. zatory płucne, rozedma czy palenie papierosów. Podkreśla, że nie ma jednoznacznych narzędzi diagnostycznych dla TNP. Dlatego diagnostyka choroby powinna odbywać się w ośrodkach z dużym doświadczeniem w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego.

Warto wiedzieć, że tętnicze nadciśnienie płucne nie ma żadnego związku z miejscem zamieszkania.

Coraz lepsze leki na TNP

Obecnie już wiadomo jak leczyć tętnicze zapalenie płuc. W ub. r. w Polsce została rozszerzona refundacja na leki dla chorych na TNP. Lekarze mają do dyspozycji leki z trzech grup terapeutycznych, które dają dużą poprawę u większości pacjentów.

Od lat na tętnicze zapalenie płuc choruje m. in. Adam Konkola, lider zespołu Łzy. Dzięki lekom najnowszej generacji z powodzeniem odzyskuje zdrowie ciesząc się każdym dniem i możliwością wykonywania zawodu.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...