Menu
Gibraltar - widok

Tajemnicza skała – Gibraltar

Mówiąc o Gibraltarze z polskiej perspektywy, od razu nasuwa się tajemnicza katastrofa samolotu z Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych generałem Władysławem Sikorskim na pokładzie, która miała miejsce 4 lipca 1943 roku.

Gibraltar to nie tylko miejsce tej tragedii, to brytyjskie terytorium, które posiada dużą autonomię. Ludzie zamieszkujący Gibraltar przybyli tu z wielu części Europy, językiem urzędowym jest tu angielski, a walutą – funt. W 1967 roku przeprowadzono referendum, w  którym zapytano mieszkańców, czy Gibraltar powinien stać się częścią Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy opowiedzieli się za zwierzchnictwem brytyjskim.

Jeśli chodzi o położenie geograficzne, nie jest to, jak często się uważa, najbardziej wysunięty na południe skrawek Europy. Ten tytuł należy do hiszpańskiej Tarify, położonej 45 km na zachód. Będąc w Gibraltarze, obowiązkowo należy wybrać się na szczyt skały. Można zrobić to na dwa sposoby – kolejką bądź pieszo (zajmuje to około 3 godzin). Po zdobyciu szczytu rozpościera się przed nami piękny widok na zatokę, a przy dobrej pogodzie można  podziwiać nawet wybrzeże Afryki. Ze szczytu skały można udać się w dół, do Europa Point, gdzie znajduje się meczet i czerwona latarnia morska. W 2013 roku, w 70. rocznicę tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego, na Gibraltarze odsłonięto jego pomnik.

Symbolem Gibraltaru są małpy z gatunku magotów. Jest to jedyne miejsce w Europie, gdzie zwierzęta te żyją wolno. Mieszkańcy są do nich bardzo przywiązani. Zwykło się wręcz mówić, że dopóki są małpy, Gibraltar będzie istniał. Podczas wojny, gdy populacja magotów spadła o 18 sztuk, Winston Churchill kazał sprowadzić więcej małp z Maroka.

W Gibraltarze można poczuć tajemniczą historię tego miejsca i tego, co się tam wydarzyło. Cała skała poprzecinana jest tunelami i korytarzami wydrążonymi na potrzeby wojska. Gibraltar jest też strategiczną bazą morską, dlatego był miejscem wielu konfliktów zbrojnych. Jedną z największych podziemnych atrakcji  jest Jaskinia Świętego Michała, którą rocznie odwiedza ponad milion turystów. Gibraltar był też świadkiem jednego z ważniejszych odkryć archeologicznych – to na jego terytorium w 1848 roku, w jaskini Gorhama, podczas wykopalisk odkryto czaszkę neandertalczyka.

W Gibraltarze wszystko jest ciekawe, niespotykane, nawet granica dzieląca tę małą enklawę. Aby wjechać do Gibraltaru lub wyjechać z niego, należy przejechać nie tylko przez punkty graniczne, lecz także przez płytę lotniska, które jest otwarte dla pieszych i samochodów w wydzielonym miejscu. W momencie gdy samolot ląduje, zamykają się szlabany – jak na przejeździe kolejowym. Jest to dodatkowa atrakcja, bardzo rzadko spotykana na świecie, ale też uciążliwa, ponieważ w ten sposób tworzą się długie kolejki samochodów. Korki sięgają często kilku kilometrów.

Gibraltar to wyjątkowo atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce w Europie. Jest mieszanką wielu kultur i religii. Co roku odwiedzane jest przez miliony turystów z całego świata. To tu spotykają się dwa światy i dwa style życia – powolny, typowy dla mieszkańców południa i europejski, charakteryzujący ludzi żyjących w ciągłym biegu.

_____________________
Foto: materiały własne, pixar bay

Artykuły powiązane

Udostępnij

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018