Szalone Dni Muzyki „La Danse” w Warszawie już po raz ósmy

Opublikowano: 11 września 2017

La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal, który powstał w 1995 roku w Nantes we Francji. Jego pomysłodawcą jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Études Artistiques à Nantes (C.R.E.A.).

Każdego roku przez pięć dni w Centrum La Cité-Nantes odbywa się ok. 300 koncertów z udziałem najsławniejszych artystów na świecie. W każdej edycji festiwalu bierze udział ok. 2 tys. artystów. Od wielu lat z powodzeniem jest on realizowany we Francji, w Hiszpanii, Japonii. W Warszawie gości już po raz ósmy. Kolejnym edycjom festiwalu przyświeca inna myśl przewodnia. Motywem tegorocznej edycji jest „La Danse” – Taniec.

W ciągu trzech dni – od 29 września do 1 października – odbędzie się 55 koncertów, na których wystąpi prawie tysiąc muzyków z całego świata. Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie barier do muzyki klasycznej poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, a także prezentowanie młodych twórców. Koncerty odbędą się jak co roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej – w kilku salach jednocześnie i w namiocie przed operą.

W tym roku festiwalowe koncerty pokazują, jak wielką rolę odgrywa taniec nie tylko w muzyce klasycznej, lecz także filmowej, jazzowej czy musicalowej. Zróżnicowany repertuar koncertów obejmuje zarówno arcydzieła muzyki symfonicznej, jak i muzykę latynoamerykańską, ludową, orientalną czy eksperymentalną, która powstała na przestrzeni blisko tysiąca lat. Podczas 55 koncertów będzie można usłyszeć wielu wybitnych solistów, słynne zespoły kameralne, a także znakomite orkiestry z całego kraju. Na uczestników czekają również warsztaty muzyczne, koncerty interaktywne i specjalne wydarzenia dla dzieci.

Podczas festiwalu nie zabraknie gwiazd światowych scen muzycznych. Z solowym recitalem fortepianowym w towarzystwie Orkiestry Sinfonia Varsovia wystąpi juror ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego Nelson Goerner. Również z dwoma różnymi repertuarami zaprezentują się znakomita skrzypaczka Alena Baeva oraz polski zespół Apollon Musagète Quartett, uznawany za jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia.

Oprócz koncertów organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty muzyczne, podczas których uczestnicy pod opieką animatorów przygotowywać będą swoją wariację na temat słynnego kankana J. Offenbacha z elementami body music. Nowością festiwalu będą potańcówki dla publiczności z muzyką na żywo. Jedna z udziałem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, a gościem drugiej będzie Jose Torres, który wypełni festiwalowy namiot dźwiękami kubańskiej salsy. Tegoroczny festiwal z różnorodnym repertuarem – tak dla dorosłych, jak i dla dzieci – zapowiada się bardzo ciekawie.

Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Warszawie są Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne.

Tekst: Anna Arwaniti

Fot. archiwum organizatora

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sinfonia Varsovia
Już 7 marca 2022 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narod...
Szalone Dni Muzyki
W ostatni weekend września br. już po raz jedenasty...
Chopin i jego Europa
Z podtytułem „Tak daleko, tak blisko…”  właśnie rozp...
Sinfonia Varsovia
W czerwcu wiele teatrów i zespołów kończy sezon artystyczny,...
Sinfonia Varsovia
23 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie od...