Szalone Dni Muzyki 2019

Szalone Dni Muzyki 2019 czyli „Kartki z podróży”

Opublikowano: 23 września 2019

Od 27 do 29 września br. w Warszawie, jak co roku o tej porze, będzie odbywać się międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej Szalone Dni Muzyki 2019. W tym roku pt. „ Kartki z podróży ”. Podczas trzech festiwalowych dni odbędzie się 57 koncertów, na których wystąpi 1000 wykonawców.

 Podczas festiwalu będzie można usłyszeć dzieła największych kompozytorów inspirowane dalekimi podróżami i odległymi kulturami. Bogaty festiwalowy program obejmuje nie tylko dzieła muzyki klasycznej, ale też twórczość jazzową, muzykę ludową, filmową i teatralną.

Kartki z podróży

Temat przewodni tegorocznego festiwalu „ Kartki z podróży ” jest zaproszeniem do niezwykle różnorodnego świata utworów inspirowanych podróżami.

Wybór dzieł, które będą prezentowane nie był prosty. Wśród 50 światowej sławy kompozytorów, którzy podróżowali wybrałem tych, którzy podróżowali najwięcej. Wśród nich znaleźli się głównie: Wolfgang Amadeus Mozart, Ferenc Liszt, Feliks Mendelssohon- Bartholdy, Camille Saint-Saens i Aleksander Tansman. Oprócz nich w programie jest także wielu innych kompozytorów tj. Mikołaj Rimski-Korsakow, Albert Roussel, czy mało znany francuski kompozytor Jean Cras mówi Rene Martin, dyrektor artystyczny, pomysłodawca, założyciel i twórca międzynarodowego festiwalu Szalone Dni Muzyki, a także licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations Artistiques Nantes.

René Martin podkreśla, że ta edycja ma pokazać słuchaczom jak wielkimi podróżnikami bywają kompozytorzy. Zwiedzają świat, poznają mieszkańców i kulturę innych krajów, a także spotykają artystów. Szalone Dni Muzyki 2019 mają także pokazać metaforyczny aspekt podróżowania. W repertuarze festiwalu znalazły się także utwory z muzyką improwizowaną, która jest uznawana za formę podróży po rejonach wyobraźni.

Jubileuszowe Szalone Dni Muzyki 2019

Tegoroczny, jubileuszowy, bo odbywający się już po raz dziesiąty, Festiwal Szalone Dni Muzyki 2019, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywać się będzie w salach Teatru Wielkiego Opery Narodowej i w zbudowanym specjalnie na tę okoliczność namiocie obok teatru. Tegoroczną festiwalową nowością są piątkowe koncerty, także w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272.

Festiwalowe Preludium

Muzyczne święto po raz pierwszy zostanie zainaugurowane czterema koncertami w siedzibie Sinfonii Varsovii. Odbędą się one 26 września br., dzień przed głównym programem festiwalu, pod wspólnym tytułem Preludium.

Koncerty dla najmłodszych

Wśród 57 zaplanowanych koncertów, 15 jest dedykowanych dla dzieci, w tym 8 dla najmłodszych w wieku 0-5 lat jak i nieco starszych 6+ oraz 7 koncertów rodzinnych.

Koncerty dla dzieci będą także komentowane. W taki sposób, żeby dzieci pokochały i zrozumiały muzykę – mówi Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, która jest organizatorem festiwalu w Polsce.

W roku moniuszkowskim nie zabraknie także dzieł naszego wielkiego kompozytora i twórcy opery narodowej. W koncercie inauguracyjnym 27 września br. usłyszymy oprócz Koncertu fortepianowego G dur Mauricego Ravela,  m. in. Prząśniczkę Stanisława Moniuszki.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...