Bezsenność

Co sprzyja problemom z zasypianiem?

Opublikowano: 25 października 2017

Bezsenność to problem, który dotyka coraz większej liczby Polaków. Winne temu są przede wszystkim szybki i intensywny tryb życia, wszechobecny stres oraz nieprawidłowa dieta. O ile części z tych czynników nie można wyeliminować, o tyle istnieje szereg sprzyjających problemom z zasypianiem kwestii, które z powodzeniem można ograniczyć lub całkowicie się pozbyć. A warto, bo regularny sen to podstawa zdrowia!

Podjadanie

Lubisz późne kolacje? A może zdarza Ci się przed pójściem spać zjeść bułkę? To bardzo duży błąd. Nie tylko wpływa to niekorzystnie na sylwetkę (dietetycy zalecają ostatni posiłek 2-3 godziny przed zaśnięciem), ale także na sen. Obciążony żołądek może dawać się we znaki, a dodatkowo uniemożliwiać położenie się w ulubionej pozycji.

Słodycze, kofeina i kodeina

Warto też zwrócić uwagę na to, co zjada się w ciągu dnia. Wielu Polaków ma w zwyczaju pochłaniać bardzo duże ilości kodeiny i cukru, które mają działanie pobudzające. Jakie produkty najlepiej wykluczyć ze swojej diety? Słodzone napoje gazowane, kawę, czarną herbatę (może zawierać nawet więcej kofeiny niż kawa!), tzw. energetyki oraz napoje alkoholowe.

Nieodpowiednia pościel

Niektórych może to zaskoczyć, ale to w czym śpimy również wpływa na komfort zasypiania. Czego należy unikać? Na pewno pościeli wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Nawet w czasie największych mrozów mogą one sprzyjać poceniu się, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie. Najbezpieczniejszym wyborem będą pościele bawełniane, które można dostać w dobrych sklepach np. https://zasmakujradosci.pl. Ich zaletą jest lekkość, przewiewność, łatwość pielęgnacji oraz właściwości higroskopijne, czyli umiejętność pochłaniania wilgoci.

Aktywność fizyczna

Oczywiście, sport i regularne wizyty na siłowni jak najbardziej mają wpływ na zdrowie. Przyczyniają się nie tylko do poprawienia kondycji, ale także lepszej pracy wielu narządów. Niemniej jednak mając problemy ze spaniem należy unikać wysiłku fizycznego na krótko przed położeniem się do łóżka. Ma on działanie energetyzujące, a nie o to chodzi. Optymalne godziny na ćwiczenia to popołudnie, np. 16-18. Ogólnie, ruch ma zbawienny wpływ na zasypianie i do swojego planu dnia przynajmniej 30-minutową aktywność powinny wprowadzić wszystkie osoby pracujące za biurkiem.

Nieregularność

Nieregularny tryb życia to zabójstwo dla dobrego zasypiania. Dotyczy to każdego aspektu – od odżywiania się, po kąpiel i samo położenie się do łóżka. Chcąc zawsze się wysypiać najlepiej wykonywać te czynności o stałych, ustalonych godzinach. W ten sposób organizm ma szansę się „zaprogramować” i przyzwyczaić do spania w odpowiednim czasie.

Udostępnij ten post:



  • Maria pisze:

    sen bardzo zaburzaja fale elektromagnetyczne ( telefon komorkowy, telefon bezprzewodowy i jego stacja bazowa ( ładowarka), WFi, routery, anteny na dachach bloków telefonii komorkowej i internetu itd. ) , są tez one odpowiedzialne za zaburzenia w wydzielaniu melatoniny, i innych waznych dla zdrowia hormonów, zaburzają odpornośc organizmu, co powoduje podatnosc na raka, sprzyjaja przerzutom i przeszkadzają w leczeniu ….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...