Menu
Spragnieni Piękna

Spragnieni Piękna – lata 50 i 60 w Muzeum Narodowym w Warszawie

12 lutego 2018 roku, na zakończenie karnawału, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się drugi Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna. Nowoczesność. Lata 50. i 60.”, organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. W tym roku bal inspirowany jest niezwykle twórczym okresem polskiego wzornictwa lat 50. i 60.

Tym samym nawiązuje do otwartej niedawno Galerii Wzornictwa Polskiego, do której powstania przyczynili się Przyjaciele MNW, przekazując na ten cel część dochodu z pierwszej edycji projektu „Spragnieni Piękna”.

W programie wieczoru zaplanowano aukcję, podczas której będzie można wylicytować unikatowe dzieła i przedmioty, m.in. wazony Malwiny Konopackiej, które pod nazwą „OKO” były wystawiane już na całym świecie od Tokio, przez Nowy Jork i Rejkiawik, po Budapeszt. Specjalnie na aukcję przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które od klasycznego pierwowzoru różnią się dwukrotnie większą wysokością – mierzą niemal 80 cm, czyli dokładnie tyle, ile roczna córeczka Konopackiej – Teresa. Każdy wazon zyskał niepowtarzalny, indywidualny charakter dzięki włączeniu się do aukcji artystów: Pawła Althamera, Agaty Bogackiej, Tymka Borowskiego, Agnieszki Brzeżańskiej, Doroty Buczkowskiej, Jana Dobkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Jadwigi Sawickiej i Honzy Zamojskiego oraz samej Malwiny Konopackiej. Na aukcję zostały przekazane również dwa kultowe fotele RM 58 autorstwa Romana Modzelewskiego w dotychczas niewystępującym kolorze oraz rzeźba polsko-meksykańskiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego.

Tradycją aukcji jest także licytowanie dwóch pozycji niematerialnych. W tym roku są to mecenat nad Salą Pasteli Stanisława Wyspiańskiego oraz adopcja jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa – obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego. Aukcję na żywo poprowadzi Juliusz Windorbski, a w Internecie – artinfo.pl.

Dochód z balu zostanie przekazany na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Zamierzeniem tegorocznego projektu jest zbiórka na przywracanie świetności zabytkom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Bal poprowadzi Hubert Urbański, a wieczór uświetnią występy wyjątkowych artystów, takich jak Krzesimir Dębski i tancerze z Dansinn by Malitowski. Kolację podadzą Kręgliccy, a drinki zaserwuje Kita Koguta. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym balu.

Rejestracja na stronie: http://spragnienipiekna2018.syskonf.pl/rejestracja

Więcej o balu i działalności Stowarzyszenia Przyjaciele MNW na stronie: www.przyjacielemnw.pl

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018