kontrola cukru we krwi

Kontrola cukru we krwi – co jest potrzebne oprócz glukometru?

Opublikowano: 23 listopada 2017

Kontrola cukru we krwi przeprowadzana za pomocą glukometru to bardzo istotna część leczenia choroby. Warto wiedzieć, że aby móc używać urządzenia, potrzebne są też nakłuwacz (lancet), testy paskowe oraz roztwór kontrolny.

Nakłuwacz do glukometru (lancet)

Nakłuwacz do glukometru to rodzaj igły, która służy do pobrania próbki krwi w celu zbadania stężenia cukru. Dzięki lancetowi można szybko i praktycznie bezboleśnie nakłuć palec bądź inne miejsce w każdych warunkach. Nakłuwacze różnią się między sobą głębokością iniekcji, która jest możliwa z ich użyciem. W sprzedaży dostępne są też modele z wielostopniową regulacją głębokości wkłucia.

Można kupić różne rodzaje sprzętu: przeznaczone dla dzieci, dla dorosłych i dla osób, które mają większą ilość tkanki podskórnej. Ważne jest, aby lancet był używany przez jedną osobę. Jest to konieczne ze względów higienicznych i zdrowotnych: wykorzystywanie nakłuwacza przez więcej niż jednego diabetyka może prowadzić do infekcji.

Testy paskowe i roztwór kontrolny

Oprócz nakłuwacza do użycia glukometru są też potrzebne testy paskowe, na których umieszcza się pobraną próbkę krwi. Natomiast za pomocą roztworu (płynu) kontrolnego accu chek active sprawdza się, czy glukometr i testy paskowe działają prawidłowo.

Płyn należy zastosować przed pierwszym użyciem glukometru. Jest to niezbędne także przy nowej partii pasków testowych. Warto skorzystać z tej możliwości także wtedy, gdy diabetyk ma wątpliwości co do funkcjonowania urządzenia. Pozwala ono upewnić się, czy badanie glukometrem jest dokładne. Roztworu używa się też w przypadku, gdy stężenie cukru odbiega od normy.

Dzięki temu pacjent wie, czy wynika to z błędu w czasie pomiaru czy też z faktycznych wahań poziomu glukozy we krwi. Aby paski testowe spełniały swoją funkcję, należy je przechowywać w temperaturze pokojowej. Ważne jest, by po wyjęciu paska z fiolki od razu ją zamknąć. Paski są bowiem niesamowicie wrażliwe na warunki zewnętrzne, w tym tlen i parę wodną zawartą w powietrzu.

Należy ich używać zgodnie z terminem ważności i zwracać uwagę na to, kiedy po raz pierwszy zostało otwarte opakowanie. Przekroczenie terminu ważności lub stosowanie pasków po przekroczeniu 3 miesięcy od otwarcia opakowania może skutkować zafałszowaniem wyników.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...