Rafał Bruski

Rafał Bruski – Bydgoszcz to polska stolica NATO

Opublikowano: 5 czerwca 2017

Bydgoszcz to miasto o wielkich tradycjach wojskowych. Tu mieszczą się znaczące firmy z branży z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 na czele. Tu zlokalizowano wiele natowskich instytucji. Tu wielu ludzi żyje lotnictwem. O tym fenomenie rozmawiamy z Rafałem Bruskim, prezydentem Bydgoszczy.

Przed nami jedenasta edycji wystawy Air Fair, nad którą objął pan patronat honorowy. Dlaczego warto wspierać takie inicjatywy i co dzięki nim zyskuje miasto?

– Bydgoszcz w ostatnich latach odbudowuje markę ośrodka, w którym organizowane są duże imprezy targowe. Dla samego miasta wystawy i targi to nie tylko prestiż. Tego typu imprezy pozwalają przede wszystkim bydgoskim firmom na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. Na targi warto patrzeć jak na rynek pełen nowych potencjalnych kontrahentów i innowacyjnych rozwiązań. W takiej przestrzeni mają szansę zaistnieć nowe pomysły biznesowe i liczę, że będą one rozwijane w Bydgoszczy. Mam na myśli nie tylko Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2. Warto pamiętać, że ta firma współpracuje z wieloma innymi podmiotami, zlokalizowanymi na terenie Bydgoszczy i regionu. Sposób organizacji imprezy sprawia, że to także atrakcyjne wydarzenie dla wielu mieszkańców. Możliwość zobaczenia z bliska wojskowych samolotów i śmigłowców, loty widokowe, ciekawe pokazy co roku przyciągają tysiące odwiedzających.

Organizatorem wystawy są Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 – jedno z największych przedsiębiorstw na terenie Bydgoszczy. Jakie korzyści przynosi jej działalność tak dużej i prężnej firmy?

– Firma z zatrudnieniem ponad 600 osób jest jednym z większych pracodawców w Bydgoszczy. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 oferują atrakcyjne miejsca pracy dla osób o wykształceniu technicznym. Satysfakcję sprawia też to, że jest to firma stawiająca na innowacje. W ubiegłym roku otwarto nowoczesną malarnię największych samolotów, a teraz spółka zamierza rozwijać segment coraz popularniejszych samolotów bezzałogowych. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w sposób istotny wpłynęły też na pozycję Bydgoszczy jako ważnego ośrodka na mapie obronności kraju.

W Bydgoszczy mieści się też natowskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych, w którym stacjonują setki żołnierzy z całego świata. Co jako włodarze robicie państwo, aby swój pobyt w mieście wspominali oni jak najlepiej i w samych superlatywach opowiadali o nim znajomym?

– Bydgoszcz to nie tylko natowskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Za sprawą innych jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego nasze miasto nazywane jest stolicą NATO w Polsce. Swoją siedzibę ma u nas także 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Staramy się ściśle współpracować z tymi jednostkami, wspólnie organizując uroczystości związane np. z ważnymi jubileuszami. Z myślą o dzieciach oficerów NATO, którzy odbywają służbę w Bydgoszczy, utworzona została międzynarodowa szkoła. Na rzecz prowadzącego ją Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego miasto przekazało niezbędny budynek, w którym mieści się ta placówka.

Budujemy też atrakcyjną ofertę kulturalną dla gości z zagranicy.

Ponadto części przedstawień i spektakli w Operze Nova oraz Teatrze Polskim towarzyszą napisy w języku angielskim. Przygotowaliśmy także szereg materiałów promocyjnych w językach obcych, które udostępniamy naszym gościom. Najbardziej zależy nam jednak na tym, by pobyt w Bydgoszczy kojarzył im się z zadbaną, estetyczną przestrzenią i ciekawą ofertą rekreacyjną, stąd szereg inwestycji związanych z rewitalizacją miasta.

Warto od razu zaznaczyć, że stawiamy nie tylko na infrastrukturę, choć oczywiście spacer po zadbanej Wyspie Młyńskiej czy pieczołowicie rewitalizowanym Parku Kochanowskiego dostarcza wielu estetycznych wrażeń.

Miasto może też poszczycić się różnorodnością oferty imprez dla mieszkańców i turystów: koncertami w ramach cyklu Rzeka Muzyki, koncertami przy fontannie Potop, imprezami sportowymi, festiwalami artystycznymi – Prapremier w Teatrze Polskim, Bydgoskim Festiwalem Operowym, Bydgoskim Festiwalem Muzycznym w Filharmonii Pomorskiej, Camerimage. Funkcjonujące w mieście instytucje kultury mają bogatą i bardzo ciekawą ofertę. Staramy się też pozyskiwać jak najwięcej znaczących imprez sportowych o charakterze międzynarodowym. W tym roku jesteśmy gospodarzem takich wydarzeń, jak np. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej U-21 czy Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce do lat 23.

Rozmawiał Igor Korczyński

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pozycjonowanie
Marketing to nieodłączny aspekt przy prowadzeniu każdej firm...
Tomasz Trojanowski
Doświadczenie zdobyliśmy w boju, głównie dzięki wspó...
polskie siły powietrzne
Siły powietrzne odgrywają jedną z ważniejszych ról w...
Polska armia w NATO
W tym roku mija 20 lat od przystąpienia Polski, Czech i Węgi...
Zależy nam, żeby Air Fair przebiegło bezpiecznie, bo o atrak...