PZU

PZU – przyjaciel ubezpieczyciel

Opublikowano: 31 maja 2017

W przypadku portów lotniczych czy też dużych firm z branży lotniczej oferty są zazwyczaj mocno zindywidualizowane, co narzuca specyfika działalności, szczególnie w obszarze ubezpieczeń mienia – mówi Marcin Jarosz, koordynator ds. technicznej akceptacji ryzyka PZU SA.

Pilot to wisienka na torcie lotnictwa – to jego podziwiamy i jemu zazdrościmy. Nie byłoby go jednak, gdyby nie obsługa naziemna statków powietrznych, która dba o jakość i bezpieczeństwo w przestworzach. Załogę statku chyba dość łatwo ubezpieczyć, a jak to jest w przypadku „stacjonarnych” pracowników lotnisk i firm lotniczych?

– Niewątpliwie ogromny wpływ na bezpieczeństwo lotnictwa mają osoby, które wykonują swoją pracę na ziemi. To przede wszystkim obsługa ruchu lotniczego, osoby odpowiedzialne za zapewnienie infrastruktury lotniskowej – zarządzający portami lotniczymi, a także firmy, które dokonują bezpośrednich czynności obsługowych na statkach powietrznych – obsługa lotniskowa, przeglądy, serwisowanie. „Stacjonarni” pracownicy lotnisk podlegają określonym przepisom lotniczym, co do niektórych działalności istnieje nawet obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywaną działalnością lotniczą. PZU SA ma w swojej ofercie produkty, które zapewniają wymagany przepisami poziom ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych nasza oferta jest adekwatna do specyfiki działalności lotniczej, prowadzonej przez klienta, i jak najbardziej dostosowana do jego potrzeb.

Czy ubezpieczeniom podlegają też używane przez obsługę naziemną sprzęty i technologie, jakie wykorzystuje ona w swojej pracy?

– Chociaż prawo nie nakłada obowiązku ubezpieczenia majątku, zdecydowana większość firm, związanych z szeroko rozumianym lotnictwem, ubezpiecza swoje mienie. Od dużych portów lotniczych, po firmy handlingowe, zajmujące się obsługą naziemną statków powietrznych. Najpopularniejsze są ubezpieczenie mienia, np. od pożaru, sprzętu elektronicznego, ale zdarzają się także ubezpieczenia komunikacyjne. Należy mieć na uwadze, że wiele portów lotniczych w Polsce jest po lub w trakcie modernizacji – ich majątek jest wartościowy i wymaga ochrony. Aktywnie uczestniczymy w tego typu ubezpieczeniach.

Jak szeroka jest oferta PZU, dotycząca ubezpieczeń obsługi naziemnej? Czy jest ona standardowo, czy dobierana pod indywidualne wymagania każdego klienta?

– Zawsze staramy się, by nasza oferta ubezpieczeń odpowiadała aktualnym oczekiwaniom rynkowym, ale jednocześnie dążymy do tego, by spełnić indywidualne potrzeby danego klienta. W przypadku portów lotniczych czy też dużych firm z branży lotniczej oferty są zazwyczaj mocno zindywidualizowane, co narzuca specyfika działalności, szczególnie w obszarze ubezpieczeń mienia. Jeśli chodzi o ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, sytuacja jest bardziej standardowa, gdyż warunki ubezpieczenia są co do zasady narzucone przez obowiązujące przepisy prawa.

Jak wieloletnia współpraca z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w Bydgoszczy wpłynęła na państwa ofertę? Czy pod jej wpływem, bogatsi o nowe doświadczenia, postanowiliście państwo ją zmodyfikować?

– Ubezpieczenia lotnicze to dość specyficzny dział ubezpieczeń. Z jednej strony, mamy do czynienia z firmami, których działalność jest mocno uregulowana przepisami, w szczególności dotyczącymi względów bezpieczeństwa. Może się więc wydawać, że takie ubezpieczenia nie są obarczone wysokim ryzykiem, tym bardziej, iż lotnictwo uważane jest za najbardziej bezpieczny dział transportu. Z drugiej jednak strony, istnieje bardzo duży potencjał wysokich szkód. Wieloletnia współpraca z WZL-ami pozwalana nam zdobywać doświadczenie, które w oczywisty sposób przekłada się na naszą ofertę. Nieustająco dążymy do świadczenia ochrony ubezpieczeniowej, możliwie najbardziej adekwatnej do potrzeb branży lotniczej, i właśnie dlatego współpraca z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 S.A. w Bydgoszczy jest dla nas tak cenna.

Po raz kolejny PZU zostało sponsorem wystawy Air Fair. Dlaczego warto wspierać tego typu inicjatywy?

– PZU dba o bezpieczeństwo milionów Polaków nie tylko na ziemi, lecz także w powietrzu. Wciąż doskonalimy naszą  ofertę ubezpieczeń, tak by jak najlepiej spełniała oczekiwania branży lotniczej. Jest to możliwe m.in. dzięki owocnej współpracy z bydgoskimi zakładami Lotniczymi. Jesteśmy dumni z faktu, że kolejny już raz możemy wspierać wyjątkowe wydarzenie, jakim jest wystawa Air Fair. To spotkanie przedstawicieli branży lotniczej, zarówno wojskowej, jak i lotnictwa cywilnego, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i innowacyjnych pomysłów. Bardzo cieszy nas także to, że co roku impreza przyciąga także całe rzesze zwiedzających, często całych rodzin.

Rozmawiała Kornelia Jankowska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Od 2016 r. położony w sercu regionu Port Lotniczy Ol...
Piotr Henicz
Ubezpieczenie od deszczu podczas wyjazdu, videocasty...
Michał Wieczorek
Kiedy siada za sterami niewielkiej Cessny, świat doo...
Chiński samolot C919
Chiński wąskokadłubowy samolot pasażerski C919 może być już...
odszkodowanie za opóźniony lot
Nie da się ukryć, że era bezproblemowej i punktualnej podróż...