Menu
krople do oczu

Praca za biurkiem? Sprawdź, jak utrzymać formę

Zauważasz, że odkąd zaczęłaś pracować w biurze coraz trudniej jest utrzymać niską masę ciała? Na kłopotach z wagą problemy związane z siedzącym trybem życia się jednak nie kończą. Problemy z kręgosłupem, suchość oczu, ból nadgarstka – to tylko niektóre choroby zawodowe pracowników biurowych! Sprawdź, jak im zapobiec.

W teorii bardzo łatwo jest utrzymywać idealną masę ciała za pomocą zrównoważonej, rozsądnej diety. Bólom kręgosłupa i nadgarstka można zapobiec stosując krzesła i podkładki o ergonomicznym kształcie, a suche oczy wyleczyć z wykorzystaniem leków, jak krople do oczu. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej złożona niż teoria, dlatego prawdziwa profilaktyka polega na różnorodnych działaniach.

Nawilżaj oczy

Odpowiednie nawilżenie oczu osiągniesz z wykorzystaniem leków, na przykład sztucznych łez. Pamiętaj jednak, że krople do oczu na zaczerwienienie nie zadziałają zgodnie z oczekiwaniami w przypadku, gdy problemem jest suchość oka, uczucie kłucia, swędzenia, pieczenia, falujący obraz bądź też uczucie obecności ciała obcego lub piasku pod powieką. Szczególnie, jeśli przez cały dzień przebywasz w pomieszczeniu z klimatyzacją, twoje rogówki mogą być bardzo wysuszone.

Gdy tylko możesz, wietrz pomieszczenia i pamiętaj o wypijaniu 8-10 szklanek wody dziennie. Jeśli suchość oka jest bardzo uciążliwa bądź przeciwnie, skarżysz się na nadmierne łzawienie, skorzystaj z leków takich, jak żele i krople do oczu. W przypadku bardzo silnego dyskomfortu powinna także pomóc kilkunastominutowa przerwa od korzystania z komputera.

Pozycja ma znaczenie

Chcesz uniknąć bólu kręgosłupa? Wyprostuj się! Nabierz powietrza w płuca, ściągnij łopatki, napnij mięśnie brzucha i oddal ramiona od uszu. Nie pochylaj i nie garb się w stronę ekranu komputera i zadbaj o to, aby twoje plecy znajdowały oparcie na krześle. Jest to szczególnie ważne w przypadku występowania bólu odcinka lędźwiowego, czyli dolnego odcinka kręgosłupa. Receptą na bolące plecy jest także jak najczęstsze wstawanie od biurka. Przynajmniej raz na godzinę wstań, przeciągnij się i przespaceruj, a masz szansę uniknąć dyskomfortu.

Zaczynaj małymi krokami!

Chcesz zacząć ćwiczyć, rzucić słodycze, przestać palić papierosy? Zrób to od zaraz, nie czekaj do poniedziałku, początku następnego miesiąca albo do przyszłego roku kalendarzowego. Zmiany należy wprowadzić w życie natychmiast. Pozwól sobie jednak na łagodne przejście do nowych nawyków, a nie na drastyczny skok w ich kierunku.

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, możesz rozpocząć swoją przygodę od spacerów. Samochód zostaw w garażu i przespaceruj się po codzienne zakupy. Nie korzystaj z windy i staraj się rekreacyjnie uprawiać jakiś niewymagający sport, na przykład dwa razy w tygodniu wybieraj się na półgodzinną rowerową przejażdżkę.

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018