Pelargonie – królowe balkonów

Opublikowano: 6 kwietnia 2017

Zdobią nasze balkony, loggie, a także tarasy. Komponują się doskonale we wszystkich aranżacjach, od nowoczesnych apartamentów po małe domki letniskowe. Pelargonie, bo o nich mowa, potrafią zmienić mały miejski balkon w oazę spokoju i relaksu, są barwne i do tego zachwycają zapachem.

Ponadto pelargonie nie należą do kwiatów wymagających i mają długi okres kwitnienia. Przy odpowiednim traktowaniu możemy cieszyć się ich widokiem od maja aż do pierwszych przymrozków.

W zależności od pochodzenia, typu wzrostu i rodzaju kwiatów odmiany pelargonii dzielimy na rabatowe, bluszczolistne i wielkokwiatowe. W obrębie pelargonii rabatowych i bluszczolistnych występują również takie o barwnych i pachnących liściach.

Fot: Pelargonium for Europe

Gatunki pelargonii

Pelargonie rabatowe, nazywane także ogrodowymi, mają mięsiste i silnie rozgałęzione pędy. Maksymalna wysokość to 50 cm, liście są okrągłe, z długim ogonkiem, lekko omszone.

Kwiaty występują w różnych kolorach i – jak sama nazwa wskazuje – idealnie nadadzą się do sadzenia w ogrodzie, na rabatach i kwietnikach, bowiem są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, zarówno na zimno, jak i wiatr.

Pelargonie bluszczolistne, nazywane bluszczowymi lub zwisającymi, swoim kształtem przypominają bluszcz. Pędy mogą mierzyć nawet 120 cm, a kwiaty występują w różnych kolorach. Dzięki temu pelargonie tej odmiany wyglądają niezwykle atrakcyjnie w balkonowych skrzynkach i wiszących doniczkach.

Pelargonie wielokwiatowe często nazywane są angielskimi. Ten gatunek ma wzniesione pędy, zdrewniałe u nasady. Kwiaty i liście są duże, średnica kwiatów to 6 do 8 cm, a liści – ok.10 cm. Gatunek ten jest już znacznie mniej odporny na złe warunki pogodowe, dlatego najlepiej uprawiać go w mieszkaniu.

Wszystkie pelargonie kochają słońce. Ponieważ pochodzą z Afryki Południowej, w pełni nasłonecznione miejsca i wysokie temperatury to ich naturalne środowisko. Podlewanie to także bardzo istotna kwestia – w trakcie upałów należy to robić rano i wieczorem, wtedy zapewnimy roślinie piękne kwitnienie. Bez obaw jednak możemy zostawić je bez opieki na 2–3 dni, ponieważ pelargonie magazynują wodę w pędach i liściach.

Fot: Pelargonium for EuropePelargonia pachnąca

Zwolennicy nowoczesnych trendów wybiorą zapewne najnowszą odmianę – pelargonię pachnącą. Modne kolory, oryginalne kształty i piękne zapachy przyciągną zarówno znawców kwiatów, jak i amatorów. Pelargonie pachnące mają mniejsze kwiaty od rabatowych i bluszczolistnych, natomiast ich zaletą jest intensywny aromat, jaki wydzielają przy najmniejszym podmuchu lub dotyku.

Mnogość zapachów naprawdę imponuje – bez, brzoskwinia, cytryna i pomarańcza, mięta, kokos, a nawet czekolada i cola. Aromaty różnią się w zależności od składu olejków wytworzonych liściach rośliny. Oleje służą także do ochrony roślin przed szkodnikami i pasożytami, dlatego jeśli ustawimy pelargonię na parapecie, możemy skutecznie odstraszyć komary i inne owady.

Pachnące pelargonie znajdą także zastosowanie w kuchni, liście i kwiaty są bowiem jadalne i nadają potrawom wspaniały, niepowtarzalny aromat. Sałatki, desery, a także dania mięsne zyskają na smaku i zapachu. Z kolei wysuszone liście pelargonii pachnącej można wykorzystać do pachnących mieszanek – woreczków zapachowych.

Fot: Pelargonium for Europe

Jak przezimować pelargonię?

Żeby pelargonie zakwitły w kolejnym sezonie, większość odmian należy przezimować w warunkach domowych, ponieważ byliny w naszym klimacie nie zimują w gruncie. Pierwsze jesienne przymrozki są odpowiednim momentem na przeniesienie pelargonii do jasnego i chłodnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10°C.

Przez całą zimę kwiaty należy podlewać, trzeba jednak pamiętać, że potrzebują niewielkiej ilości wody, dopiero w marcu lub kwietniu roślina zacznie pobierać więcej wody i obudzi się do życia. Pelargonię możemy wystawić na zewnątrz po 15 maja, uprzednio przesadzając ją do świeżej ziemi, często konieczna jest również wymiana doniczki na większą.

Pelargonia afrykańska zdobi balkony, tarasy oraz kwietniki w prawie całej Europie i w wielu innych częściach świata. Pochodzi z tropikalnych regionów Południowej Afryki, a dokładnie z Przylądka Dobrej Nadziei, zaś swoją podróż do Europy rozpoczęła w XVII wieku. Każdego roku powstają nowe odmiany pelargonii – obecnie można wyróżnić 500, z czego tylko 280 wywodzi się z dziko rosnących gatunków.

Dziękujemy  Pelargonium for Europe za udostępnione materiały.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
meble ogrodowe
Meble ogrodowe są niezbędnym elementem każdej przestrzeni zi...
kwiaty na pogrzeb
Matused on raske aeg elus, kui sõnadest ei pruugi piisata, e...
Pawilon ogrodowy
Lato jak żadna inna pora roku zachęca do tego, żeby jak najw...
meble ogrodowe
Gdy aranżuje się przydomową przestrzeń, trzeba zadba...
Street workout
Street workout cieszy się coraz większą popularności...