Ogród na dachu domu

Ogród na dachu domu

Opublikowano: 13 stycznia 2018

Ogród na dachu domu, garażu, altany jest najnowszym trendem proponowanym przez architektów. Rośliny w nietypowych miejscach to dla jednych abstrakcja, a dla innych marzenie. Takie rozwiązanie jest nie tylko niepowtarzalne, ale i pełne zalet. A wygląd ogrodowej klasycznej altany można odmienić na bardziej leśną, tworząc na dachu makatę z atrakcyjnych gatunków roślin.

Żywy dach zawsze wygląda ładniej niż powierzchnia okryta, np.: papą. Poprawia się mikroklimat wokół budynku, gdyż dach pokryty roślinnością nie ogrzewa się zbyt mocno, a znaczna część wody jest zatrzymana w podłożu i wykorzystywana przez nasadzenia.

Zielona powierzchnia przedłuża trwałość pokrycia dachowego, chroniąc je przed silnym promieniowaniem słonecznym i wahaniami temperatur. Zanim zaczniemy planować urozmaicenia na dachu należy sprawdzić czy konstrukcja w ogóle ją uniesie. Warstwa roślin może ważyć od ok. 40 do 160 kg/m2. Nie jest to łatwe do oceny przez laika, więc jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z fachowcem, np.: konstruktorem budowlanym.

Płaski dach i roślinność

Płaski dach jest dość prosty do stworzenia np.: panelu z trawy. Dla rozwoju roślin podstawowe znaczenie ma odpowiednie podłoże. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest wariant ekstensywny, przeciwny intensywnemu, odpowiadającemu zwykłym aranżacjom ogrodowym. Można go zrealizować na większości płaskich dachów. Zasadniczą częścią tej podstawy jest substrat mineralny, czyli perlit, tłuczeń lub keramzyt. Torf, kompost czy ziemia ogrodowa stanowią uzupełnienie.

Skośny dach i roślinność

Gdy mamy do czynienia ze stromą powierzchnią potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie. Poprawi ona stabilność i uniemożliwi zsuwanie się podłoża. Najczęściej stosuje się poziome progi z drewnianych listewek. Potrzebna jest również folia, która zostanie ułożona przed posadzeniem wybranych roślin. Podłoże na dachu powinno składać się z kilku warstw. Powinna znaleźć się folia ochronna, aby chroniła korzenie roślin przed sztucznymi tworzywami budowli.

Druga warstwa to drenaż, który magazynuje część wilgoci z opadów, a jej nadmiar odprowadza do rynny. Następnie wykładana jest włóknina filtrująca zapobiegająca wypłukiwaniu drobnych elementów podłoża. I ostatnia warstwa wegetacyjna, w której rozrastają się korzenie roślin. Tworzy się go z keramzytu, a uzupełnia torfem.

Rośliny na dachu: jakie nadają się do posadzenia?

Niezawodne gatunki, które bez obaw możemy posadzić na strukturze dachu to rojniki i rozchodniki. Zaprojektowany dywan z daleka wyglądać będzie jak leśne runo.  Dla większego urozmaicenia warto umieścić kępki goździków i traw. Oprócz najbardziej wytrzymałego rozchodnika i rojnika, dobrze sprawdzają się też inne okazy o krótkich pędach, np.: jastrzębiec i macierzanka piaskowa, starzec, Skalnica Arendsa.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Strefy dla palaczy
Tworzenie wyznaczonych stref dla palaczy w miejscach pracy t...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...