cło

Odpowiedzialność za dług celny – zmiany w przepisach

Opublikowano: 26 czerwca 2018

Problematyka fiskalna jest szczególnie ujęta w Unijnym Kodeksie Celnym. W 2016 roku nastąpiły zmiany związane z tą kwestią, dlatego w dalszej części niniejszego artykułu przedstawimy problem przedstawicielstwa bezpośredniego, które wiąże się także z odpowiedzialnością za dług celny.

Zmiany w kwestii przedstawicielstwa bezpośredniego

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że każdy przedstawiciel bezpośredni jest odpowiedzialny za ponoszony dług celny w takim samym stopniu co importer. Jednak jedynie wtedy, gdy zostanie to ukazane w zgłoszeniu oraz w dokumentacji. Głównie właśnie ten aspekt uległ zmianie w porównaniu do lat poprzednich, dlatego konieczne jest uaktualnienie swojej wiedzy na ten temat. Inną zmianą, o której nie można zapomnieć, jest przede wszystkim fakt, że przedstawiciel bezpośredni nie może już zostać właścicielem pozwolenia na wykorzystywanie procedur uproszczonych.

Bądź na bieżąco

Bardzo ważne jest to, aby importerzy byli na bieżąco ze zmianami związanymi z prawem celnym. Dlatego tak wielu z nich korzysta z doradztwa celnego, aby móc w pełni korzystać ze swoich praw, a przy okazji też nie narazić się na kary związane z niewłaściwym zachowaniem. W ofercie firmy http://pro-log.com.pl/ znajdziesz między innymi możliwość konsultacji z doświadczonym specjalistą w dziedzinie prawa celnego.

Zmiany związane z przedstawicielstwem pośrednim

W tym przypadku koniecznie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przedstawiciel pośredni ma kilka obowiązków, takich jak:

  • odpowiedzialność za dług – w tym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przedstawiciel pośredni odpowiada za dług w takim samym stopniu co importer lub też przedsiębiorca,
  • szerszy zakres odpowiedzialności – trzeba zrozumieć jedną najważniejszą kwestią związaną z tym, że przedstawiciel pośredni w porównaniu do przedstawiciela bezpośredniego odpowiada nie tylko do poziomu zgłoszenia celnego, ale znacznie szerzej. Tym samym będzie on odpowiedzialny również za dług celny, czy też za wszystkie zobowiązania, które powstaną z tytułu podatków powstałych w trakcie importu. Wszystko oczywiście będzie na tym samym poziomie co importer. Dlatego też w razie wystąpienia przeróżnych dodatkowych należności celnych oraz podatkowych, przedstawiciel celny oraz importer muszą podzielić się kosztami.
  • dodatkowe uprawnienia — zgodnie ze zmianami w prawie celnym przedstawiciel pośredni ma możliwość uzyskania dodatkowego statusu zwanego upoważnionym przedsiębiorcą.

Przedawnienie długu celnego

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przedawnienie związane z długiem celnym wygasa dopiero po upływie 3 lat. Odliczanie rozpoczyna się jednak dopiero od następnego dnia, w którym dłużnik zostanie poinformowany przez organ celny o długu i jego wysokości. Inaczej wygląda sprawa w przypadku należności związanych z podatkiem od towarów i usług w aspekcie importu towarów, gdyż ten dług wygasa dopiero po 5 latach. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, iż przedawnienie liczy się dopiero od roku, który następuje po roku, kiedy nastąpiło zgłoszenie celne otrzymane przez organ celny.


Zmiany w przepisach w II połowie 2022 – co musisz wiedzieć?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...
Kupno nieruchomości
Zastanawiasz się, czy podczas zakupu mieszkania od deweloper...