podróbki leków

Niebezpieczne podróbki leków

Opublikowano: 7 marca 2020

100 milionów rocznie wydają Polacy na podrobione leki. Połowa medykamentów kupowanych w internecie jest fałszywa. To suplementy diety, leki na potencję, ale też preparaty dla pacjentów chorych na raka.

Co roku z powodu zażywania podrabianych leków ginie na świecie milion osób – informuje Interpol. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ostatnich latach zmarło 5 tysięcy osób, które zażywały sfałszowane leki przeciwbólowe i psychotropowe. W Europie fałszowane są produkty na odchudzanie, potencję sterydy anaboliczne, a także cytostatyki! Te ostatnie podaje się pacjentom chorym na raka.

Podróbki nie leczą, bo nie zawierają substancji czynnej, działającej na dane schorzenie lub mają jej bardzo mało. Często wytwarza się je ze zmielonej kawy, albo jakichkolwiek przeterminowanych leków. Stąd tyle zgonów z powodu ich zażywania. Pacjenci onkologiczni czy kardiologiczni, przyjmując takie preparaty po prostu nie są leczeni. Podróbki trudno odróżnić, ich opakowania są identyczne, jak preparatów oryginalnych.

Fabryka podróbek leków pod Bydgoszczą

Dwa lata temu CBŚ wkroczyło do największej w Europie fabryki fałszywek, znajdowała się w małej miejscowości pod Bydgoszczą. Wytwarzano tutaj leki dla czterech dużych koncernów farmaceutycznych!

Grupy przestępcze mają stosunkowo łatwe zadanie: leki np. z importu są przepakowywane w Polsce, wystarczy znaleźć odpowiednią ścieżkę, do odpowiedniej osoby i sfałszowany preparat, trafia do legalnego obrotu.

Zdaniem Komisji Europejskiej już w przyszłym roku w legalnej dystrybucji znajdzie się 183 mln fałszywek.

Obecnie wartość rynku podróbek leków ocenia się na 200 mld dolarów na świecie! Z tego powodu budżety państw UE tracą co roku 1,7 mld euro.

Polska na tle Europy

W 2019 roku kraje członkowskie mają stworzyć system zabezpieczeń rynku przed fałszywymi lekami. Polska w ubiegłym roku powołała Krajową Organizację Weryfikacji Autentyczności Leków. Jej zadaniem jest stworzenie systemu informatycznego do weryfikacji produktów leczniczych. Dotąd żadnych rozwiązań systemowych nie było, nałożyła je dopiero UE.

Polska jest na celowniku Unii, bo to kraj tranzytowy między Wschodem i Zachodem, dlatego współpracujemy z Interpolem. Efektem tego było zamknięcie ponad 2,5 tysiąca stron internetowych oferujących sprzedaż fałszywek oraz zatrzymanie 156 osób.

Prawo Farmaceutyczne przewiduje za fałszowanie produktów leczniczych pozbawienie wolności do 5 lat, a w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, na podstawie Kodeksu Karnego można wymierzyć karę do 8 lat więzienia. Jednak, choć proceder kwitnie, skazanych w Polsce jest niewielu…

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mając na uwadze, że gmina Stopnica ma charakter roln...
Warsaw Enterprise Ins...
recesja w strefie euro
Jak podaje amerykańska telewizja CNN, oficjalne statystyki p...
apteka internetowa
Drogerie internetowe w sieci to coraz lepszy biznes, który r...
ogranicznik prędkości
O tym pomyśle mówiło się już jakiś czas temu, teraz jednak U...