WRC

Na czym polega fenomen WRC?

Opublikowano: 22 lutego 2020

Fenomen to słowo, które często pojawia się w relacjach lub opiniach o WRC (World Rally Championship). Nic dziwnego, bo wydarzenie to jest wyjątkowe zarówno pod względem kulturowym, jak i sportowym.

Wszelkie informacje na temat bieżących wydarzeń i ciekawostek związanych z WRC znajdują się pod tym linkiem: https://www.redbull.com/pl-pl/kalendarz-wrc-2020-rajdy-transmisje. Relacje wideo i transmisje z poszczególnych odcinków rajdów pozwolą zgłębić, choć ułamek fenomenu WRC. A co stanowi o jego sile?

Fenomen samochodowy

Nie ma drugiej takiej okazji, by zobaczyć kosztowne auta, które biorą udział w tak spektakularnym wyścigu. I to nie tylko nowe samochody, które ścigają się podczas WRC, kosztują masę pieniędzy. Również starsze modele, które dawniej święciły triumfy w wyścigach na całym świecie, wciąż trzymają cenę. Na przykład Subaru Impreza z roku 2004 obecnie wart jest dziś około 150 tysięcy euro. Dwa razy tyle kosztować może historyczny egzemplarz Lancii Delta HF Integrale, która pokonywała tysiące kilometrów w latach 90. XX wieku. Natomiast pół miliona euro to cena za wyścigową wersję Forda Fiesty z 2011 roku, którą w dalszym ciągu można udać się na trasę rajdu. Cena zwala z nóg, ale na osłodę można wybrać np. Forda Focusa z WRC z 2000 roku, który został wyceniony na 100 000 euro. To jeszcze nic, bo według wyliczeń średni koszt zaprojektowania, licznych testów oraz przebudowy auta, które schodzi z taśmy produkcyjnej na model klasy WRC, to około pięciu milionów euro.

Fenomen sportowy

Kilka milionów kibiców na trasach WRC, a także kilkaset milionów przed ekranami telewizorów nie może się mylić. WRC to hipnotyzujące widowisko. Piękne auta w swoich najdroższych i najrzadszych wersjach, pędzące po drogach i bezdrożach, wywołują podziw i zazdrość. W szranki podczas WRC wciąż stają najwięksi producenci z branży motoryzacyjnej, którzy mają swoich odbiorców na całym świecie. Są w stanie wydać miliony euro, by zaprezentować się kibicom z jak najlepszej strony. WRC to również blask sławy kierowców przemierzających kilometry podczas kolejnych odcinków rajdów. To legendy, których nazwiska zamieniły się w funkcjonujące samodzielnie marki, jak Colin McRae, który zawsze już będzie kojarzyć się ze światem gier komputerowych, czy spośród polskich kierowców, utytułowany Krzysztof Hołowczyc, brylujący na salonach i wspierający wiele towarzyskich inicjatyw.

Fenomen kulturowy

Możliwość obcowania z WRC to także poznawanie wielu krajów na całym świecie. Śledząc poczynania kierowców, trafiamy do górzystego Monte Carlo, gdzie trasa wije się wśród alpejskich szczytów. Bardziej płasko, ale za to śnieżnie i ślisko jest w Szwecji. Dla osób kochających upały i egzotykę wydarzeniem będzie meksykański odcinek rajdu. Na tę okoliczność w mieście Guanajuato powstają świetlne iluminacje na ścianach budynków.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...