mikrochirurgia oka

Mikrochirurgia oka w 3D

Opublikowano: 30 stycznia 2019

O tym, czym jest mikrochirurgia oka w 3D, z prof. dr. hab. n. med. Jackiem P. Szaflikiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego, profesorem zwyczajnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektorem w warszawskim Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym rozmawia Ewa Ploplis.

Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie, którego jest Pan dyrektorem, jako pierwszy w Polsce wprowadził technologię 3D w operacjach oczu. Na czym polega mikrochirurgia oka w 3D?

Jacek Szaflik

Jacek Szaflik

Jacek Szaflik – Na system wizualizacji NGENUITY 3D składa się kilkanaście elementów, w tym kamera HDR, program przetwarzania obrazu, okulary pozwalające widzieć w trzech wymiarach i dający podobne możliwości techniczne ekran. Kamera i system przetwarzania obrazu to sprzęt o wysokiej rozdzielczości. Po cyfrowej obróbce obraz jest wyświetlany na monitorze trójwymiarowym. Aby go widzieć przestrzennie, potrzebne jest zastosowanie okularów 3D, tego typu, jakie znamy z kina IMAX czy też z innych systemów 3D do oglądania przestrzennego.

Jakiego typu operacje mogą być wykonywane przy wykorzystaniu mikrochirurgii oka w 3D?

Jacek Szaflik – NGENUITY 3D pierwotnie był pomyślany jako pomoc w operacjach siatkówki. Ale postęp w mikrochirurgii pozwala na nowoczesne leczenie każdej części oka: soczewki, rogówki, siatkówki, pomaga w ochronie nerwu wzrokowego. To ważne, bo za pomocą zmysłu wzroku pozyskujemy 80% informacji.

Efektem utraty przejrzystości soczewki jest zaćma. Powodem uszkodzenia nerwu wzrokowego może być jaskra. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem rozwija się w siatkówce. Zbyt długa gałka oczna skutkuje krótkowzrocznością. Za krótka, powoduje nadwzroczność. Efektem zniekształconej rogówki jest stożek rogówki, a asymetrycznej astygmatyzm. W każdym z tych problemów medycyna oferuje nowe rozwiązania. Coraz bardziej wyrafinowane, skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta: soczewki fakijne wszczepiane do oka, w którym pozostaje własna naturalna soczewka pacjenta; miniaturowe implanty chroniące gałkę oczną i nerw wzrokowy przed wysokim ciśnieniem; przeszczep rogówki, w którym nowa tkanka sama znajduje swoje miejsce i usadawia się w nim z pomocą powietrza. To tylko wycinek nowych możliwości.

 Jakie korzyści daje mikrochirurgia oka w 3D?

Jacek Szaflik – System wizualizacji NGENUITY 3D, który wprowadziliśmy, pracuje jak cyfrowy asystent chirurga-okulisty. Niespotykana wcześniej wizualizacja obrazu w 3D powoduje, że chirurdzy mogą zobaczyć pod mikroskopem więcej niż do tej pory. Chirurg dostaje obraz pola zabiegu o wysokiej rozdzielczości, głębi, ostrości, skontrastowanych barwach. Zespół operacyjny widzi dokładnie to samo, co operujący, dokładnie w tym samym czasie. System umożliwia lekarzom szybkie, praktyczne kształcenie się. Jest także przyjazny dla oczu pacjenta. Jakość obrazu umożliwia mniejsze oświetlenie siatkówki oka pacjenta. Nowa technologia redukuje także zmęczenie operującego, co również jest bardzo istotne.

Na czym polega w praktyce różnica pomiędzy operacją oka przy użyciu mikroskopu cyfrowego, a operacją mikrochirurgiczną oka w 3D?

Jacek Szaflik – Wcześniej mieliśmy już, rzecz jasna, obraz cyfrowy z mikroskopu operacyjnego, który był rzutowany na monitory. Był on jednak płaski, dwuwymiarowy. Dlatego cały czas chirurdzy i asysta, jeśli operacja wymaga asysty, patrzyli przez okulary mikroskopu obuocznie, widząc przestrzennie. W tej chwili jest możliwe obserwowanie obrazu z pola operacyjnego razem z głębią, w trzecim wymiarze, już bez patrzenia w okulary mikroskopu. Urządzenie ma możliwości cyfrowego podciągania obrazu, polepszania jego jakości, co przekłada się na to, że możemy stosować mniej nasilone oświetlenie pola operacyjnego. Dzięki temu podczas operacji troszeczkę mniej naświetlamy siatkówkę pacjenta. Ale największą zaletą jest to, iż ten obraz mogą w takiej samej jakości jak chirurg widzieć poprzez okulary 3D wszystkie osoby na sali operacyjnej.

W swoich wypowiedziach podczas konferencji podkreślał Pan, że mikrochirurgia oka w 3D w znaczący sposób poprawia pracę lekarzy. W jaki sposób?

Jacek Szaflik – Tak. Dodatkową zaletą, którą sobie bardzo wysoko cenię, jest to, że system nie wymaga pracy chirurga w wymuszonej pozycji pochylonej do mikroskopu. Można operować, siedząc wyprostowanym. Ja odczułem to jako dużą ulgę dla mojego kręgosłupa. Warto dodać, że w ciągu 8 godzin pracy często wykonujemy nawet kilkanaście operacji oczu. Nie trzeba nikomu wyjaśniać, jak ważne jest dla pacjentów, aby operujący był w dobrej kondycji i miał dobre samopoczucie.

Dzięki wprowadzeniu mikrochirurgi oka w 3D, Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie wprowadza najnowsze światowe rozwiązania w leczeniu wzroku…

Jacek Szaflik – Dzięki temu, że mikrochirurgia oka techniką 3D obejmuje duży ekran, umożliwia łączenie na nim wyświetlania różnych potencjalnie potrzebnych czy użytecznych informacji podczas zabiegu. Na przykład kilka miesięcy temu, po raz pierwszy, chyba nawet na świecie, u nas w szpitalu połączyliśmy obraz 3D z obrazem ze śródoperacyjnej optycznej koherentnej tomografii. To jest niezwykle wygodne, ponieważ chirurg nie musi odrywać oczu od mikroskopu, od pola operacyjnego, żeby popatrzeć na monitor OCT, tylko ma to wszystko na jednym ekranie.

Proszę wyjaśnić, dlaczego trzeci wymiar jest tak ważny w mikrochirurgi oka?

Jacek Szaflik – Trzeci wymiar jest niezwykle ważny, bo przecież operujemy w przestrzeni trójwymiarowej. Kiedy obraz jest płaski, nie jesteśmy w stanie do końca śledzić, co się dzieje.

Prawdopodobnie w przyszłości powstanie platforma, która będzie mogła być wykorzystywana do zbudowania rozszerzonej rzeczywistości. Wyobrażam sobie, że za jakiś czas, z rozwojem techniki, będzie możliwe nakładanie na obraz z pola operacyjnego różnych potrzebnych chirurgowi informacji, takich jak na przykład oś, w której jest wszczepiana  soczewka.

Czy operacje z zastosowaniem mikrochirurgii oka w 3D są refundowane przez NFZ?

Jacek Szaflik – Tak. Wszystkie operacje, jakie wykonujemy w naszym szpitalu, także te z wykorzystaniem najnowszych technik dotyczących mikrochirurgii oka w 3D, są refundowane przez NFZ.

Zobacz też: Abdominoplastyka czyli plastyka brzucha

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...