krótkowzroczność

Masz problemy ze wzrokiem? Nasze propozycje jak się z nimi uporać

Opublikowano: 16 stycznia 2020

Oczy to jedne z najbardziej skomplikowanych narządów w ludzkim organizmie. Dostarczają około 80-90% z wszystkich analizowanych na co dzień przez nasz mózg bodźców. Odpowiadają bezpośrednio za nasze widzenie, czyli rozróżnianie barw, kształtów, jasności, rozmiarów i odległości. Ale to nie wszystko, odbierane obrazy pełnią też bardzo ważną rolę w utrzymywaniu równowagi czy chociażby koordynacji ruchów.

Skłonności do wad wzroku najczęściej dziedziczymy po rodzicach, jednak, w wyniku bardzo złej higieny wzroku i, mówiąc wprost, niedbania o nasze oczy, możemy też sami zapracować na uszkodzenie oczu i wynikające z tego wady wzroku. Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm… Na szczęście w dzisiejszym świecie jest też wiele metod ich leczenia i korekcji.

Budowa i działanie oka

 

W toku ewolucji narząd odpowiadający na widzenie, przyjął różne kształty u różnych gatunków. Jednak wszystkie typy oczu, wliczając w to nawet całkiem pierwotne receptory, mają wspólną cechę – zbudowane są z komórek światłoczułych.

U ludzi, prawe i lewe oko mają bardzo podobną, lustrzaną budowę. Zewnętrzną warstwę każdej gałki tworzą elastyczne, ale mocne struktury, które nadają oku kulisty kształt. To biała twardówka i przezroczysta rogówka. Następna warstwa to błona naczyniowa, a w jej skład wchodzą tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka. Trzecią, najbardziej wewnętrzną warstwę oka stanowi siatkówka. Składają się na nią receptory światła, włókna i komórki nerwowe i rozwinięte unaczynienie.
Szczegółowy opis budowy i działania oka jest naprawdę skomplikowany. Można jednak powiedzieć, że podstawową funkcją oka jako narządu jest przekształcanie impulsów świetlnych na elektryczne, które są przesyłane do mózgu i tam składane w obrazy.

Rodzaje wad wzroku

 

Dolegliwości jakie towarzyszą wadom wzroku są różne i zależą od ich rodzaju. Czasem jest to przewlekły ból głowy, utrata ostrości widzenia, potrzeba tarcia lub mrużenia oczu, intensywne wpatrywanie się w przedmioty, kłopoty z czytaniem czy problemy z szacowaniem odległości między obiektami. Każdy z wyżej wymienionych objawów powinien być podstawą do wizyty u okulisty.

Lekarz po przeprowadzonym badaniu może stwierdzić u nas wadę wzroku i zaproponować jej korekcję lub leczenie. Najbardziej powszechnymi wadami wzroku są:

  • Krótkowzroczność, czyli wada wzroku minus – Przyczyną tej wady jest nadmierne rozciągnięcie gałki ocznej i zbyt wypukła rogówka. Osoby krótkowzroczne mają problem z dostrzeżeniem przedmiotów znajdujących się daleko, ostrość obrazu znacznie rozmywa się wraz z odległością. Wada ta często dotyka dzieci latach szkolnych, a jej objawem jest np. bardzo bliskie przystawianie książki do twarzy.
  • Wada wzroku plus, czyli nadwzroczność albo dalekowzroczność, spowodowana jest, analogicznie, zbyt krótką gałką oczną i płaską rogówką. Osoby dotknięte tą wadą widzą wyraźnie tylko przedmioty znajdujące się w znacznej odległości od nich. Wada ta najczęściej pojawia się z wiekiem, zaczynając dawać się we znaki około 45-50 roku życia. Jej objawem jest charakterystyczne oddalanie książki od oczu, na wyciągnięcie ręki.
  • Astygmatyzm powodowany jest nieprawidłową krzywizną soczewki i rogówki, co powoduje zaburzenia widzenia przedmiotów zarówno z bliska, jak i z daleka. Niestety często wada ta łączy się również z krótko i dalekowzrocznością, dlatego jest trudniejsza do zdiagnozowania. Osoba z astygmatyzmem widzi obraz nie tylko w formie zamazanej, ale często również zniekształconej.

Badanie okulistyczne, które wykryje wadę wzroku

 

Kiedy tylko pojawiają się pierwsze objawy pogorszenia się wzroku, należy nie zwlekając udać się do okulisty. Wcześnie wykryte wady mają zdecydowanie większe szanse na wyleczenie.

Najbardziej podstawowym badaniem wzroku jest doskonale znane nam wszystkim. Przeprowadzane jest za pomocą tablicy (tzw. tablicy Snellena) i polega na odczytywaniu z niej kolejno coraz mniejszych cyfr i liter. 

W dzisiejszych czasach dużo bardziej popularne są komputerowe metody badania wzroku, które zdecydowanie dokładniej określają ostrość i pole widzenia oraz ewentualne odchylenia od norm. Bardzo pomocne jest też badanie ciśnienia wewnątrz oka czy, najnowocześniejsze, badanie obrazu oka, które pozwala na precyzyjną analizę poszczególnych przekrojów tkanek w gałce ocznej i dokładną diagnozę.

Mam wadę wzroku — co dalej?

 

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań i postawieniu diagnozy, Twój lekarz okulista na pewno poinstruuje Cię w kwestiach dotyczących zalecanego leczenia. Pomoże Ci dobrać odpowiednią moc szkieł, soczewek, zaleci wspomagające ćwiczenia oczu i pomocną suplementację.

Warto jednak wiedzieć, że w ostatnich latach bardzo popularna stała się laserowa korekcja wad wzroku. Okazuje się, że zarówno krótkowzroczność, nadwzroczność jak i astygmatyzm, można wyleczyć szybko i łatwo. Zabieg trwa dosłownie chwilę, a już po bardzo krótkim czasie rekonwalescencji możemy znów cieszyć się doskonałym wzrokiem.
Trzeba wiedzieć, że noszenie okularów czy soczewek to tylko sposób na korekcję wady, czyli zniwelowanie jej skutków, a nie usunięcie przyczyny, która powoduje  problemy ze wzrokiem. Operacja laserem pozwala całkowicie skorygować wadę i pozbyć się jej raz na zawsze! 

Laserowa korekcja wad wzroku

 

Laserowa korekcja wad wzroku to operacja, którą specjalista przeprowadza wewnątrz naszego oka zupełnie bez użycia skalpela. Zamiast niego posługuje się natomiast nowoczesnym laserem, dzięki któremu niezwykle precyzyjnie koryguje powstałe w oku wady.

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc pacjent cały czas jest przytomny, ale zupełnie nie odczuwa bólu czy dyskomfortu. Po aplikacji znieczulających kropli do oczu przychodzi czas na rozszerzenie i unieruchomienie powiek, a następnie, użycie odpowiedniego lasera.

Warto zaznaczyć, że nowoczesne lasery cechują się niezwykłą precyzją i czułością. Nawet w przypadku, gdy pacjent mimowolnie poruszy gałką oczną, laser natychmiastowo się wyłączy, nie ma więc żadnego zagrożenia, że wiązka jego światła zawędruje w inne, niż leczone, rejony oka.
Laserowa korekcja wzroku to zabieg bezbolesny i krótki trwa około 20 minut. Pacjenci, którzy go przeszli potwierdzają, że znaczna poprawa widzenia następuje już natychmiast po jego zakończeniu! Zaś po kilku dniach rekonwalescencji, kiedy to zaleca się nieprzeciążanie organizmu, można mówić o pełnym powrocie do zdrowia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...