Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego

Opublikowano: 19 marca 2016
Józef Stec

Józef Stec, prezes zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego

Szanowni państwo, w 2015 r. polska hodowla i nasiennictwo buraka cukrowego obchodziły swoje 130-lecie. Jedyną kontynuatorką tych tradycji jest zarządzana przeze mnie Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o. z oddziałami w Straszkowie, Kutnie i Śmiłowie.

Od wielu lat jesteśmy członkiem Polskiej Izby Nasiennej – prężnej instytucji, dzięki której we współpracy z innymi firmami ciągle możemy udoskonalać funkcjonowanie rynku nasiennego.

Wysokiej jakości materiał siewny dostarczamy zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny, w tym białoruski, ukraiński, rosyjski, mołdawski. We współpracy z wiodącymi firmami hodowlanymi na świecie oraz jednostkami naukowo-badawczymi w Polsce tworzymy nowe odmiany buraków cukrowych. W połączeniu z prawidłową agrotechniką dają one plantatorom gwarancję osiągnięcia bardzo dobrych efektów ekonomicznych.

Obok cech użytkowych, takich jak plon korzeni czy plon cukru, istotnym kierunkiem prowadzonych przez nas prac hodowlanych jest polepszanie cech jakościowych korzeni, m.in. ograniczenie zawartości szkodliwych melasotworów oraz poprawa kształtu korzenia.

Poprzez wprowadzanie nowych genów odporności oraz testowanie materiałów hodowlanych w warunkach dużej presji patogenów osiągamy stały postęp w hodowli. Wszystkie nasze odmiany, w tej chwili jest ich 10, są odporne na rizomanię, a niektóre z nich dodatkowo na chwościk buraka – Fantazja, Jampol, Jasiek. Odpowiadając na potrzeby plantatorów, pracujemy nad stworzeniem odmian odpornych na nicienie i stres suszy.

Uszlachetnianiem nasion, których reprodukcję od 1998 r. prowadzimy we Włoszech, zajmuje się Zakład Nasienny w Kutnie.

To nowoczesny oddział naszej spółki, pracujący na światowej klasy urządzeniach do czyszczenia, otoczkowania i inkrustowania materiału siewnego. Współpraca z katedrą fizjologii warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaowocowała opracowaniem i wdrożeniem technologii pobudzania nasion buraka cukrowego – Quick Beet.

Doświadczenie zdobyte przez zakład podczas 25 lat otoczkowania nasion buraka umożliwiło nam opracowanie technologii otoczkowania nasion warzyw i roślin rolniczych. Nowoczesne zaprawiarki pozwalają dokładnie zaprawiać i inkrustować nasiona kukurydzy, rzepaku oraz warzyw. Oferujemy także otoczkowanie nasion facelii, seradeli, lucerny, traw i roślin warzywnych, w szczególności: marchwi, pietruszki, cebuli, pasternaku czy selera. Nad całością prawidłowego przebiegu procesów technologicznych oraz nad jakością końcowego produktu czuwa przyzakładowe laboratorium.

Warto pamiętać, że przygotowane w ten sposób nasiona ułatwiają ich wysiew, podwyższają zdolność wschodów, a decydując się na dodanie do otoczki środków ochrony roślin i nawozów, roślina jest chroniona już od wczesnej fazy wzrostu. Nasza technologia nie zwiększa zatem kosztów produkcji, ponieważ obniża normy wysiewu i przyczynia się do osiągania wyższych plonów. Uzupełnieniem usług świadczonych przez Zakład Nasienny jest czyszczenie hurtowych ilości nasion oraz ich pakowanie.

Zmiany, których dokonujemy w spółce, są w największym stopniu determinowane przez potrzeby plantatorów i dynamicznie ewoluujące otoczenie rynkowe.

Wyzwaniem będzie zniesienie na obszarze Unii Europejskiej kwot produkcyjnych na cukier oraz cen minimalnych na buraki cukrowe w 2017 r. Dużo zależeć będzie od cen cukru na rynku światowym, ale unijny rynek cukrowniczy ma potencjał rozwojowy. W związku z rocznym wzrostem konsumpcji cukru na świecie o ok. 2,5 proc. mamy nadzieję, że wzrośnie też areał uprawy buraków cukrowych w naszym kraju.

Jako nowoczesne przedsiębiorstwo podążamy z duchem czasu.

Nacisk na jasno sformułowane cele jakościowe oraz czuwanie nad całym procesem powstania gotowego produktu, tj. nasion buraka cukrowego, określa nasze podejście do prowadzonej działalności. Jesteśmy postrzegani jako rzetelny partner w biznesie. Za dotychczasową działalność zostaliśmy wyróżnieni wieloma nagrodami, m.in. statuetką Przedsiębiorstwo Fair Play, przyznaną nam w listopadzie 2015 r. Dziękujemy naszym klientom, którym życzymy samych sukcesów i wysokich plonów. To właśnie dzięki ich zaufaniu dalej możemy budować historię polskiej hodowli buraka cukrowego.

Józef Stec, prezes zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zakończyła się 26. edycja programu Przedsiębiorstwo...
Dobrowolscy
Polskie produkty, najwyższa jakość, oryginalne receptury i t...
Przedsiębiorstwo Fair Play
Na każdym kroku o naszą uwagę jako konsumenta zabiegają rekl...
Polskie przedsiębiorstwa oraz samorządy rozwijają się w...
Przedsiębiorstwo Fair play ciekawi jutra
Wraz z nowym rokiem wystartowała kolejna – XXII edycja progr...