Krzysztof Harmaciński – wsłuchuję się w potrzeby mieszkańców

Opublikowano: 31 maja 2017

Wspaniała przyroda, piękne krajobrazy, naturalne i nieskażone środowisko, życzliwi i otwarci ludzie – to niezaprzeczalne atuty naszej małej ojczyzny. Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby w niej zainwestować i zamieszkać lub po prostu ją poznać – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława.

Wójtem gminy Iława jest pan od 1998 r. Jaki jest pana przepis na sukces w pracy samorządowca?

Krzysztof Harmaciński – Myślę, że źródłem sukcesu w pracy każdego samorządowca jest prowadzenie konsekwentnej polityki, popartej jasno wyznaczoną wizją przyszłości. Od początku swojej działalności realizuję przemyślaną strategię rozwoju naszej małej ojczyzny. Składają się na nią inwestycje w aspekcie materialnym, ale przede wszystkim w człowieka. Moje motto, będące jednocześnie przepisem na sukces, brzmi: „Słuchać ludzi i mieć do nich szacunek”.

Czy gminę Iława można określić mianem nowoczesnej? Jeśli tak, to z jakich powodów?

Krzysztof Harmaciński – Gmina Iława pod wieloma względami należy niewątpliwie do wiodących samorządów województwa warmińsko-mazurskim. Jednym z naszych priorytetów jest oświata. Posiadamy nowoczesną sieć szkół, ale też – co warto podkreślić – w ciągu ostatnich lat jako jedyni w województwie wybudowaliśmy od podstaw ze środków pozabudżetowych trzy nowe kompleksy szkolne.

Innym sukcesem jest uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa. Aktualnie 76 proc. powierzchni gminy objęte jest zbiorczym systemem kanalizacji sanitarnej.

Biorąc pod uwagę jej rozległe terytorium i specyfikę, jest to bardzo wysoki wskaźnik. Pozostała część objęta jest częściowo przydomowymi oczyszczalniami ścieków.

W Siemianach powstała ekologiczna miniprzystań żeglarska, z której corocznie korzystają tysiące żeglarzy. Warto także wspomnieć, że Związek Gmin „Jeziorak”, którego gmina Iława jest członkiem, jako pierwszy w Polsce uruchomił na zbiorniku wodnym – w tym przypadku jeziorze Jeziorak – pilotażowy program zbierania odpadów i ścieków płynnych z wysp i brzegów jeziora oraz z jachtów. Robione jest to za pomocą tzw. statku śmieciarki.

Kolejny sukces to inwestycje w infrastrukturę sportową: wybudowaliśmy boisko „Orlik, cztery boiska wielofunkcyjne oraz stadion z nowoczesnym oświetleniem i automatycznym nawodnieniem w Wikielcu.

To jedyny tego typu obiekt w naszym województwie w gminie wiejskiej, a korzysta z niego 3-ligowy GKS Wikielec. Nowoczesna infrastruktura to źródło wielu sukcesów w sporcie. W tej dziedzinie nasza gmina od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w województwie w kategorii gmin wiejskich.

Nie byłoby nowoczesnej gminy bez aktywnych i zaangażowanych mieszkańców. Naszym niezaprzeczalnym wspólnym sukcesem jest rzadko spotykana aktywność członków wspólnoty samorządowej, mnogość inicjatyw oddolnych autorstwa sołtysów i rad sołeckich, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, klubów sportowych, jednostek OSP, twórców i działaczy kultury.

Co uznaje pan za największy atut gminy, który wyróżnia ją spośród innych polskich samorządów?

Krzysztof Harmaciński – Niewątpliwym atutem naszej gminy jest piękna i wyjątkowa przyroda. Z wielką przyjemnością zapraszam państwa do położonej nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem – pięknej i gościnnej gminy Iława. Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby w niej zainwestować i zamieszkać lub po prostu ją poznać. Wspaniała przyroda, piękne krajobrazy, naturalne i nieskażone środowisko, życzliwi i otwarci ludzie – to niezaprzeczalne atuty naszej małej ojczyzny. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: żeglarze i kajakarze, amatorzy pieszych i rowerowych wycieczek, konnych przejażdżek, wędkarze i grzybiarze, a także miłośnicy szant, piosenki poetyckiej i kabaretu, pasjonaci historii.

Gmina Iława to nie tylko wspaniali i gościnni ludzie, lecz także dobry klimat dla biznesu.

Staramy się utrzymywać najwyższy poziom jakości usług oferowanych inwestorom. Gmina Iława jako jedna z nielicznych w województwie warmińsko-mazurskim posiada studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla swojego całego obszaru, a także plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów inwestycyjnych. Warto zaznaczyć, że zapisy te są bardzo elastyczne, dzięki czemu dają szerokie możliwości zagospodarowania terenów inwestycyjnych w zależności od potrzeb inwestora.

Rozmawiała Zuzanna Maj

Fot. Urząd Gminy w Iławie

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
festiwal w siemianach
Festiwal jest organizowany od 17 lat. To największa,...
Krzysztof Harmaciński
Turyści, którzy nas odwiedzają, często są tak urzecz...
Gmina Iława
Mimo trudnej sytuacji gospodarczej na rynkach między...
Gmina Iława
Mimo trwającej pandemii inwestycje samorządowe w gmi...
Krzysztof Harmaciński
Myślę, że kiedy przyjdzie mi oddać urząd wójta, będę...
Nowe artykuły
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...