Koncerty muzyki dawnej

Koncerty muzyki dawnej na Zamku Królewskim

Opublikowano: 22 listopada 2018

Koncerty muzyki dawnej na dobre zagościły na Zamku Królewskim w Warszawie. Tym razem, 24 listopada 2018 r. będzie można posłuchać dzieł Claudio Monteverdiego w wykonaniu Capella Regia Polona.

Podczas koncertu zostaną wykonane dwa dzieła włoskiego mistrza muzyki dramatycznej Claudia Monteverdiego: Ballo delle ingrate i Combattimento di Tancredi e Clorinda. Dzieła te zabrzmią na instrumentach z epoki lub ich kopiach w koncertowym wykonaniu przygotowanym przez artystów Polskiej Opery Królewskiej. Instrumentalistów i wokalistów poprowadzi wybitny klawesynista Krzysztof Garstka, kierownik muzyczny zespołu Capella Regia Polona.

Opera – balet Ballo delle ingrate

Pierwsze dzieło Monteverdiego, które zostanie wykonane podczas koncertu muzyki dawnej na Zamku Królewskim, to Ballo delle ingrate  do tekstu Rinucciniego. Dzieło, określane jako opera-balet, powstało w 1608 r. Jego premiera uświetniła weselne gody księcia Francesca Gonzagi. Kompozytor stworzył całość spójną, klarowną, sugestywną i doskonałą z konwencjonalnych i dość prostych środków dźwiękowych.

Styl wzburzony i Combattimento di Tancredi e Clorinda

Drugie prezentowane dzieło z cyklu koncerty muzyki dawnej to Combattimento di Tancredi e Clorinda do tekstu Torquato Tassa. Po raz pierwszy zostało ono wykonane w 1624 r. Jest to dzieło wyjątkowe ze względu na bogatą treść muzyczną, innowacje techniczne i emocjonalne nasycenie, które zapoczątkowały nieznany dotąd styl muzyczny – stile concitato tj. styl wzburzony. Jest to także pierwszy utwór włoskiego madrygalisty poprzedzony obszerną przedmową, w której wykłada założenia estetyczne utworu, umożliwiając tym samym głębsze wejrzenie w proces tworzenia dzieła i jego strukturę.

A capella, basso continuo i madrygały

Włoski kompozytor, violista, śpiewak i ksiądz katolicki Claudio Monteverdi jest jednym z najważniejszych twórców w historii muzyki. Przyczynił się do powstania stylu barokowego w muzyce. Był jednym z pierwszych wielkich twórców oper.

Twórczość Monteverdiego analizuje się głównie w kontekście przemian, jakie dokonały się w muzyce europejskiej na przełomie XVI i XVII w. Studiując kolejne księgi jego madrygałów, od polifonicznych utworów a cappella, przez kompozycje z basso continuo, aż po dzieła reprezentujące dojrzały styl koncertujący, można obserwować ewolucję stylistyczną.

Kolejne koncerty muzyki dawnej na Zamku

To już drugi koncert z cyklu Koncerty Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim realizowane przez Polską Operę Kameralną i zespół Capella Regia Polona. W programie są następne. 14 grudnia br. na Zamku Królewskim odbędzie się Koncert Bożonarodzeniowy. Podczas koncertu 19 stycznia 2019 r. zostanie wykonany Mesjasz.

Koncerty Muzyki dawnej dają możliwość bliższego zapoznania się z mniej znanymi szerokiej publiczności, w porównaniu z dziełami klasycyzmu czy romantyzmu, dziełami kompozytorów baroku czy renesansu.

tekst i zdjęcie: Ewa Ploplis 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...