Menu
osuszyć mieszkanie

Kiedy należy osuszyć mieszkanie?

Osuszanie domu to czynność, która kojarzy nam się głównie z jego zalaniem. Jak się jednak okazuje, istnieją inne sytuacje, które wymagają odprowadzenia wilgoci z mieszkania. Jej podwyższony poziom to zjawisko często towarzyszące nowym budynkom. Co więcej, niesie ono ze sobą wiele szkód nie tylko dla estetyki budynku, ale i zdrowia jego mieszkańców. Wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi grzybów i pleśni. Jeżeli więc wilgoć pojawi się w naszym domu, to koniecznie musimy działać, gdyż nawet niewielka zwłoka działa wówczas na naszą niekorzyść.

Przyczyny zawilgocenia mieszkania

Wymienić można przynajmniej kilka przyczyn, które sprawiają, że poziom wilgotności w mieszaniu zostaje znacznie przekroczony. Do najbardziej oczywistych należą zalania, jednak występują one stosunkowo rzadko. Zalanie najczęściej dotyczy piwnicy. Osuszanie może okazać się także konieczne ze względu na nieodpowiednie położenie instalacji wodnej. Duży problem może stanowić także źle położona bądź całkowicie niesprawna wentylacja pomieszczeń. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań w nowym budownictwie. Dlaczego? Obecnie często stosuje się w budownictwie okna i drzwi zewnętrzne cechujące się bardzo dużą szczelnością. Z tego względu konieczne jest wykonanie wentylacji, zwłaszcza w takim pomieszczeniu jak łazienka. To właśnie tam najczęściej dochodzi do rozwoju pleśni oraz grzybów. Osuszanie będzie wówczas konieczne, lecz na tym nie zakończy się problem z brakiem dobrej wentylacji. Najprawdopodobniej zmuszeni zostaniemy do wykonania nowej wentylacji. Kolejny powód zbyt dużej wilgotności powietrza w mieszkaniu, to niewystarczająca izolacja przeciwwodna fundamentów. W praktyce wygląda to tak, że niesprawne izolacje stopniowo zaczynają przepuszczać wodę, co w efekcie doprowadza do zwiększenia poziomu wilgoci. W takim przypadku należy osuszyć fundamenty i zadbać o położenie nowej izolacji.

W jaki sposób osuszyć mieszkanie?

Trudno jednoznacznie określić poziom wilgoci w mieszaniu bez profesjonalnego sprzętu. Zazwyczaj zauważamy ją dopiero w momencie, gdy na ścianach pojawia się pleśń. Kupując nowe mieszkanie, warto to jednak sprawdzić. To zadanie najlepiej zlecić firmie, która posiada atestowane higrometry. Znaleźć można ją na np. na stronie http://rentalpoint.pl/. Osuszania mieszkania nie należy przeprowadzać samodzielnie. Jego ogrzewanie może przynieść efekt wręcz odwrotny. W tym celu musimy zatem zgłosić się do specjalistów.

Osuszanie mieszkania profesjonalnym sprzętem nie zabiera wiele czasu, nie generuje także przesadnie wysokich kosztów. Jest to czynność, którą warto przeprowadzić w określonych sytuacjach. W innym przypadku może nawet narazić swoje zdrowie.

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018