Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Jan Rzeszotarski – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Opublikowano: 3 czerwca 2019

Współczesne muzeum jest zupełnie innym miejscem niż kilkanaście lat temu. Oferta placówki kulturalnej musi być niezwykle elastyczna – mówi Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 Jak zmieniają się cele i priorytety Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu na przestrzeni lat?

Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Jan Rzeszotarski – Od początku naszym nadrzędnym celem było dążenie do utrwalenia i przekazania kolejnym pokoleniom świadectwa tożsamości mieszkańców mazowieckiej wsi poprzez badanie, dokumentowanie, konserwowanie i edukację. Blisko 50 lat istnienia stopniowo owocowało rozwojem infrastruktury i doskonaleniem działalności kulturalno-naukowej.

Organizujemy wystawy, odczyty, konferencje oraz lekcje i warsztaty dla różnych grup wiekowych. Z czasem do naszej oferty włączyliśmy imprezy plenerowe poświęcone życiu i pracy ludności wiejskiej. Włączenie do MWM w Sierpcu oddziału Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu pozwoliło nam poszerzyć obszar badań o kulturę i tradycję społeczności małego miasteczka.

Od początku dążyliśmy do tego, aby stworzyć naszym gościom warunki do kilkudniowego pobytu, aby mogli korzystać z wielu możliwości wypoczynku zarówno w skansenie, jak i w jego sąsiedztwie. W tym celu stworzyliśmy Centrum Kulturalno-Rekreacyjne – Hotel Skansen Conference & Spa. Nasze wystawy otwieramy również na osoby niepełnosprawne. Współczesne muzeum jest zupełnie innym miejscem niż kilkanaście lat temu. Oferta placówki kulturalnej musi być niezwykle elastyczna, wciąż na nowo weryfikowana i dopasowywana do bieżących potrzeb oraz wymagań odbiorców.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Co wydaje się panu najtrudniejsze w zarządzaniu instytucją kultury?

Jan Rzeszotarski – Priorytetem naszego muzeum jest gromadzenie, ochrona i konserwacja obiektów zabytkowych stanowiących dziedzictwo materialne i duchowe wsi mazowieckiej, a także upowszechnianie wiedzy o nich. Musimy przy tym znajdować równowagę miedzy chęcią zachowania naszych zbiorów w jak najlepszej kondycji a umożliwieniem zwiedzającym bliskiego obcowania z nimi. Oprócz cennych obiektów dziedzictwa narodowego w muzeum istnieje nie mniej ważne bogactwo – kapitał ludzki. Istotne jest maksymalne wykorzystanie potencjału intelektualnego pracowników muzeów, ich pracy twórczej i naukowo-badawczej, skutkującej ciekawymi wystawami, publikacjami, opracowaniami naukowymi. Ważne jest też, aby mieć ukształtowaną przynajmniej ogólną wizję celów i funkcjonowania instytucji kultury.

Muzeum prowadzi również działalność gospodarczą – pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczamy na bieżące wydatki. Przy tym dodatkowa działalność muzeum generująca przychód nie może narażać na szwank dobrego imienia i renomy muzeum ani wpływać na charakter czy plany ekspozycji muzealnych.

Jak ważna z punktu widzenia biznesowego była inwestycja w Centrum Kulturalno-Rekreacyjne i jakie dalsze plany mają służyć poprawie sytuacji muzeum?

Jan Rzeszotarski – Przygotowując projekt Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego, pragnęliśmy przede wszystkim uczynić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu bardziej dostępnym dla turysty szukającego wypoczynku połączonego z poznawaniem folkloru mazowieckiego. Z perspektywy czasu oceniam to przedsięwzięcie jako bardzo korzystne. Odnotowaliśmy wzrost frekwencji zwiedzających i zróżnicowanie odbiorców. Poszerzyliśmy również naszą ofertę kulturalną o koncerty i widowiska muzyczne.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum czeka wiele inwestycji. Rozpoczynamy ostatni etap prac modernizacyjnych i adaptacyjnych dla celów wystawienniczych obiektów naszego oddziału – Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu: domu poety Stefana Gołębiowskiego, drewnianego spichlerza z XIX w. i zabytkowego budynku dawnego szpitala z przełomu XVIII i XIX w. Modernizację i konserwację przejdzie też wiatrak, który stanowi jedną z najciekawszych atrakcji skansenu, a obecnie jest wyłączony ze zwiedzania.

Kolejnym projektem zaplanowanym na ten rok jest budowa zintegrowanego systemu zabezpieczenia ekspozycji. Rozpoczęliśmy prace przy zabytkowym budynku ratusza w Sierpcu. W planach mamy też rekonstrukcję drewnianej stodoły, która będzie uzupełnieniem zagrody z Drwał, a tym samym ekspozycji plenerowej zespołu karczemnego. Na atrakcyjność skansenu wpłynie też odtworzenie wsi przydrożnej. 37 zrekonstruowanych obiektów ukaże inny typ zabudowy i pozwoli szerzej spojrzeć na problematykę osadnictwa i kultury dawnej wsi mazowieckiej.

Rozmawiała Marlena Szczęsna, Fot. D-Krześniak

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
pogody w lutym
Luty w Polsce jest zwykle miesiącem przejściowym od ostrej z...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...