Jakie znaczenie dla organizmu człowieka ma błonnik?

Opublikowano: 24 lipca 2018

Błonnik pokarmowy, nazywany inaczej włóknem pokarmowym to zbiór rozmaitych substancji, które zwykle są pochodzenia roślinnego, a które nie podlegają trawieniu przy pomocy enzymów trawiennych występujących w układzie pokarmowym człowieka oraz niektórych zwierząt. Błonnik stanowi mieszankę substancji, których charakter jest polisacharydyowy lub niepolisacharydowy. Dostarczenie błonnika do swojego organizmu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kwestie związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.

Jak już zostało wspomniane powyżej, błonnik pokarmowy ma bardzo duże znaczenie dla organizmu ludzkiego, ponieważ przyczynia się w znaczący sposób do zmniejszenia wchłanialności złego cholesterolu, a tym samym dostarczenie go do organizmu w odpowiednich ilościach może zapobiegać wielu chorobom, w tym chorobom układu krążenia. Błonnik jest także polecany osobom, których priorytetem jest zrzucenie wagi. Jest tak, ponieważ sprawia, że doznajemy uczucia sytości, a tym samym nie mamy potrzeby zjadania kolejnych pokarmów. Jakie inne właściwości posiada błonnik? Które spośród produktów dostarczają go w największej ilości? Na te, a także na inne pytania związane z błonnikiem, odpowiadamy na łamach niniejszego artykułu.

Błonnik jako profilaktyka chorób układu krążenia

Podczas rozmaitych badań naukowych, w trakcie których obserwowano to, jaki wpływ ma dostarczenie błonnika organizmowi na ryzyko zachorowania na którąkolwiek z chorób układu sercowo-naczyniowego, zauważono, że zwiększenie jego ilości w diecie może powodować obniżenie się rozwoju chorób serca nawet o kilkanaście procent. W powyższy sposób udowodnione zostało, że dostarczenie organizmowi włókna pokarmowego może stanowić swoistą profilaktykę związaną z chorobami układu krążenia.

Spożycie błonnika może uchronić przed cukrzycą typu 2

Włókno pokarmowe przyjmowane podczas posiłków ma spore znaczenie dla zmniejszenia się wahań ilości glukozy we krwi. Dzięki temu możliwa jest większa kontrola poziomu cukru w naszym organizmie, a co z tego wynika, może to pomóc zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.

To niezwykle dobra wiadomość dla osób, które w chwili obecnej zmagają się z tą chorobą. Badania przeprowadzone przez naukowców w warunkach klinicznych potwierdziły fakt, że spożywanie błonnika pokarmowego ma istotne pozytywne znaczenie dla poziomu hemoglobiny glikowanej, a także glukozy u chorych na cukrzycę typu 2.

 W jakich produktach błonnik występuje w największych ilościach?

Jeśli zastanawiasz się, w których produktach występuje najwięcej błonnika, spieszymy z odpowiedzią.  Otóż najbardziej bogatymi w niego artykułami spożywczymi są między innymi: kasza gryczana, ryż biały oraz brązowy, kasza manna, banany, soki na bazie marchewki, zielony groszek, chrzan, ryż brązowy, kasza jęczmienna, chrupki oraz płatki kukurydziane, chleb żytni oraz chleby pełnoziarniste, suszone śliwki, sezam, a także wszelkiego rodzaju otręby zbożowe, które warto dodawać np. do jogurtów naturalnych.

Ponadto warto wiedzieć, że wiele owoców oraz warzyw, które są bogate w błonnik, może służyć jako doskonała metoda leczenia zaparć.

Błonnik jako skuteczna metoda leczenia zaparć oraz pomoc w odchudzaniu

Błonnik to doskonała substancja, która ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o leczenie wielu dolegliwości w obrębie układu pokarmowego. Jak już zostało wspomniane powyżej, błonnik to grupa substancji roślinnych, które nie są wchłaniane przez organizm ludzki. Potrafi jednak pęcznieć w wyniku spotkania z wodą i pobudzać tym samym jelita do tego, aby wydały zbędne, zalegające w nich produkty przemiany materii.

Błonnik to doskonały pomocnik na drodze odchudzania. Tworzy on swoisty żel, który następnie wypełnia żołądek i górny odcinek przewodu pokarmowego. Jego właściwością jest także przyczynienie się do zwolnienia wchłaniania węglowodanów oraz sprawienie, że spożywając błonnik, ma się uczucie sytości, co w znacznym stopniu spowalnia pojawienie się uczucia głodu. Należy jednak pamiętać, że podczas spożywania dużych ilości błonnika konieczne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody źródlanej lub mineralnej. Powinno się wypijać co najmniej 2,5 l wody w przeciągu jednego dnia, aby utrzymać organizm w dobrej formie.

Błonnik sprawdzi się także jako kompan dla osób, dla których priorytetem jest oczyszczenie jelit oraz leczenie zaparć. Przyspiesza on bowiem perystaltykę jelit i przyczynia się do wyregulowania procesu wypróżniania. Najbardziej odpowiednia dawka, którą powinno się przyjmować w ciągu dnia, to od 20 do 45 g tej substancji.

Błonnik ma wiele zastosowań, które mogą korzystnie wpływać na stan zdrowia człowieka. Powinno się go uwzględniać w codziennym jadłospisie i dbać o to, by zawsze był obecny w diecie w odpowiedniej ilości.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Pasta z orzechów laskowych
Pasta z orzechów laskowych ma ogromny potencjał zdro...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...