Jak zarządzać budżetem domowym

Jak zarządzać budżetem domowym, będąc freelancerem? 6 porad

Opublikowano: 29 marca 2018

Czy freelancing się opłaca?

Freelancing, obok ogromu niezaprzeczalnych korzyści, niesie ze sobą również kilka istotnych zagrożeń. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim stosunkowo niska stabilność finansowa, wynikająca z braku stałego i pewnego źródła dochodów. Jak w takich warunkach ustalić budżet domowy?

Budżet domowy to zestawienie wydatków i dochodów dotyczących danego okresu, na przykład miesiąca lub roku. Sęk w tym, że jego prowadzenie polega nie na rejestrowaniu już otrzymanych i wydanych kwot, lecz na planowaniu przyszłych. Dla freelancera, z oczywistych względów jest to zadanie szczególnie trudne. Kierując się poniższymi wskazówkami może on jednak zwiększyć efektywność zarządzania swoim budżetem i uchronić się przed utratą płynności finansowej.

Wylicz swoją średnią pensję

Osoby niezatrudnione na etacie, pracujące na własny rachunek, rzadko kiedy uzyskują regularnie takie samo lub choćby bardzo podobne wynagrodzenie. By móc łatwiej zarządzać swoimi finansami, w pierwszej kolejności powinny one wyliczyć swoje średnie miesięczne zarobki – na przykład na podstawie analizy wpływów z kilku ostatnich miesięcy. Dzięki temu, będzie im łatwiej określić, na wydanie jakiej kwoty mogą sobie pozwolić, by nie utracić płynności finansowej.

Kontroluj wydatki

Wybór sposobu monitorowania swoich miesięcznych wydatków nie ma większego znaczenia. Ważne, by robić to systematycznie, każdego miesiąca. Zapisując koszty w aplikacji bądź w arkuszu kalkulacyjnym, można z łatwością oszacować koszty utrzymania, a także określić, jakie kwoty zostają na nieprzewidziane wydatki i inwestycje.

Pozbądź się zbędnych zobowiązań

Szczegółowy wykaz ponoszonych wydatków pozwala zorientować się, czy wśród nich nie znajdują się czasem pozycje, bez których można byłoby się bez problemu obejść. Wysoki abonament telefoniczny, pakiet telewizyjny z dużą liczbą programów, opłaty cykliczne za dostęp do rozmaitych serwisów internetowych – wyeliminowanie choćby pojedynczych zbędnych zobowiązań zapewni, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu, odczuwalny wzrost oszczędności.

Systematycznie oszczędzaj

Pieniądze zaoszczędzone dzięki ograniczeniu zbędnych wydatków warto odkładać na mniejsze i większe cele. Z myślą o nich, warto odkładać również przynajmniej część kwoty z takich wpływów finansowych jak premie czy przelewy za wyjątkowo dobrze płatne zlecenia. Poza tym, dobrze jest oszczędzać każdego miesiąca choćby 10-20 proc. wynagrodzenia, co po pewnym czasie pozwoli zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa. Dzięki tej ostatniej, będzie można utrzymać płynność w budżecie domowym w okresie zmniejszenia zarobków, czy pojawienia się nieoczekiwanych wydatków.

Inwestuj nadwyżki finansowe

Po utworzeniu wystarczającej poduszki finansowej, w wysokości na przykład 10 czy 15 tysięcy złotych, można zainteresować się inwestowaniem kolejnych, pojawiających się oszczędności. Niezależnie od wielkości kapitału, jaki można wygospodarować na taki cel, należy go podzielić na kilka rodzajów inwestycji. Tylko w taki sposób można bowiem skutecznie zdywersyfikować ryzyko inwestycyjne.

Pożyczaj rozsądnie

Niektóre instytucje pożyczkowe oferują produkty, które są wprawdzie niskooprocentowane, jednak towarzyszą im wysokie dodatkowe opłaty i niejasne zapisy umowy. Dlatego jeśli mimo wszystko konieczne będzie skorzystanie z kredytu lub pożyczki, to należy zdecydować się na ofertę, której warunki będą nie tylko atrakcyjne, ale i przejrzyste.

Warto też rozważyć skorzystanie z limitu odnawialnego, dzięki któremu można zapewnić sobie stały dostęp do dodatkowych środków. Co ważne, w przypadku takiego produktu odsetki naliczane są wyłącznie od faktycznie wykorzystanej kwoty pieniędzy, a niektóre instytucje finansowe, takie jak Euroloan (szczegóły oferty na:  https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy) nie pobierają żadnej opłaty za jego udostępnienie.

Ważne, by z limitu odnawialnego czy pożyczek korzystać tylko w razie pilnej potrzeby finansowej. Nie warto zaciągać zobowiązania na nowe meble, tablet czy telewizor – w przypadku zakupu istotnych rzeczy, ale takich bez których można się obejść, lepiej jest poczekać aż uzbiera się odpowiednia kwota.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...